Polski przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun zyskał miano eksportowego sukcesu, stając się jednym z kluczowych produktów krajowego przemysłu zbrojeniowego. Produkowany przez Mesko, część Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Piorun cieszy się rosnącym zainteresowaniem na rynkach międzynarodowych. Obecnie trwają rozmowy o kolejnych zamówieniach, które mogą zostać zrealizowane w ramach unijnego instrumentu EDIRPA.
Pioruny okazały się niezwykle skuteczne w rękach ukraińskich żołnierzy, którzy z powodzeniem wykorzystują je przeciwko rosyjskim śmigłowcom. Sukcesy te przyczyniły się do wzrostu zainteresowania tym systemem na całym świecie. Jak dotąd zestawy Piorun zamówiły m.in. Polska, Stany Zjednoczone, Ukraina, Norwegia, Gruzja, Estonia i Słowacja.
Mesko, producent Piorunów, posiada obecnie zdolności produkcyjne na poziomie około 1000 pocisków rocznie. Każdy z nich kosztuje około 900 tysięcy złotych.
Kolejne zamówienia w ramach EDIRPA
Według informacji podanych przez "Rzeczpospolitą", Mesko ma szansę na kolejne zamówienia dzięki unijnemu instrumentowi EDIRPA (European Defence Industrial Reinforcement through Common Procurement). Program ten, stworzony na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, ma na celu wzmocnienie europejskiego przemysłu obronnego poprzez wspólne zamówienia. Budżet EDIRPA wynosi 310 milionów euro, a Piorun jest jednym z produktów, które zostały zgłoszone do programu przez Polskę.
Jak wyjaśnia ppłk Grzegorz Polak, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, wspólny wniosek w ramach kategorii "Obrona powietrzna i przeciwrakietowa" został złożony przez Estonię, Litwę, Norwegię i Polskę. Oprócz Piorunów, Polska Grupa Zbrojeniowa zgłosiła do programu także pojazd do minowania narzutowego Baobab-K oraz karabinki MSBS Grot. Z kolei Grupa WB zaproponowała bezzałogowce FlyEye, amunicję krążącą WarMate oraz system poszukiwawczo-uderzeniowy Gladius.
Przyszłość polskiego przemysłu zbrojeniowego
Mimo że liczba polskich wniosków była mniejsza niż początkowo zapowiadano, udało się uzyskać szybkie wsparcie m.in. Norwegii i Estonii, które wcześniej zamawiały Pioruny. Polska, jako lider projektu, może liczyć na dodatkowe 100 milionów złotych premii za wspólne zakupy finansowane przez zainteresowane państwa. Na kategorię "Obrona powietrzna" w ramach EDIRPA przeznaczono łącznie ponad 100 milionów euro.
Program EDIRPA jest planowany na lata 2024-2025 i ma być pilotażowym projektem przed uruchomieniem większego programu EDIP, którego budżet w latach 2025-2027 ma wynieść 1,5 miliarda euro.
Wojna14:52, 25.08.2024
Tu nie ma się z czego cieszyć. Wyprodukujemy i darmo damy daj daj.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Pociągiem do Ciechocinka. Trwa remont 7-kilometrowej tr
Nikt oczywiście nie ogarnął żeby zbudować wiadukt nad torem w ciągu drogi 91.
M
07:15, 2025-05-20
Pociągiem do Ciechocinka. Trwa remont 7-kilometrowej tr
Nowoczesny tabor ,prędkość 120 ,jak nie ma jeszcze przewożnika , i niewiadomo czym będzie dysponował ?
Kolia Paramanov
07:10, 2025-05-20
Pociągiem do Ciechocinka. Trwa remont 7-kilometrowej tr
Solidarność ta nie partyjna to nie elektorat pisu
Wyborcy z S
06:50, 2025-05-20
Pociągiem do Ciechocinka. Trwa remont 7-kilometrowej tr
Najbardziej mi się podoba ta informacja, że pociągi będą jeżdzić z prędkoscią 120 km na godzinę. Kiedy one zdązą się rozpędzić do tej prędkości, wliczając postój w Odolionie?
Fantasta
06:46, 2025-05-20