Od czerwca zmieniły się zasady pobytu, pracy i studiów dla cudzoziemców w Polsce. Nowe przepisy mają uporządkować cały system.
1 czerwca w Polsce zaczęły obowiązywać nowe regulacje dotyczące pobytu, pracy oraz kształcenia cudzoziemców. Celem zmian jest lepsza kontrola nad migracją i dostosowanie prawa krajowego do przepisów Unii Europejskiej.
Nowe przepisy wprowadzają m.in. zmiany w systemie wizowym, zasadach zatrudniania oraz w przyjmowaniu studentów z zagranicy.
Od czerwca konsulowie mogą korzystać z danych o przekroczeniach granicy podczas rozpatrywania wniosków wizowych. Nowością jest też możliwość ustalania terminów składania wniosków online.
Od lipca uczelnie będą musiały informować o wydanych wizach dla studentów i zgłaszać przypadki skreślenia z listy. Dodatkowo, wprowadzony zostanie limit — maksymalnie połowa studentów w danej uczelni może pochodzić z zagranicy.
Priorytet w procesie wizowym zyskają kandydaci do szkół doktorskich i naukowcy.
Wprowadzono nowe wymogi formalne przy zatrudnianiu obcokrajowców. Starostowie będą określać zawody, w których nie będą wydawane zezwolenia na pracę. Likwidacji ulega dotychczasowy test rynku pracy.
Pełna elektronizacja procedur ma uprościć legalizację zatrudnienia, a kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców zostaną zaostrzone.
Posiadacze Niebieskiej Karty UE zyskają nowe możliwości mobilności w obrębie Unii Europejskiej — zarówno krótkoterminowej (do 90 dni), jak i długoterminowej. Nowelizacja ułatwia też łączenie rodzin — zniesiono wymóg wykazywania dochodu i zapewnionego mieszkania, wystarczy ubezpieczenie zdrowotne.
Nowe przepisy mają przede wszystkim usprawnić procedury i zwiększyć przejrzystość w systemie migracyjnym.
Obraz wal_172619 z Pixabay
hmmmm20:49, 05.06.2025
Jak mozna zatrudniać cudzoziemców bez znajomości języka polskiego we Włocławku w ktorym jest najwyższe bezrobocie w Polsce centralnej ? A tak robią bezkarnie prywaciarze biznesmeni ...
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Rudery na Chmielnej do wyburzenia. Znamy plany miasta
Oby parking był zielony. Miejsce do parkowania w postaci kratki kostki z trawą nisko rosnącą lub specjalnym mchem. A drogi asfaltowe. Do tego drzewa i rośliny przy chodnikach. Parking ogólnodostępny i żeby wygląd był elegancki bo wyburzenie pierzei zrobi jakąś wyrwę i to trzeba wykonać estetycznie nie jak betonozowa pustynia
Betonzoa Nie 🙂↔️
11:43, 2025-07-03
Peugeot skasowany po zderzeniu z łosiem
Nigdy nie jadę tam więcej niż 70 km/h za dnia a nad ranem i wieczorem i nocą 60 km/h. Może dlatego, że jeżdżę codziennie i widziałem tam mnóstwo zwierząt, może dlatego, że widziałem mnóstwo wypadku nie myślących osób, może dlatego, że nie wierzę w magię ale zna fizykę, i jazda nauczyła mnie że jak nie myślisz za kółkiem to sam sobie sprowadzasz nieszczęście. Bywają wypadki ale to są Wypadki gdy Zrobisz wszystko trzeba ale nie w sytuacji gdy jedziesz na złamanie karku... Dodam że wszędzie zdążam i rocznie robię 60-70 tysięcy kilometrów...
Jaccek
11:38, 2025-07-03
Peugeot skasowany po zderzeniu z łosiem
Dlaczego: nadal między Włocławkiem a zjazdem wjazdem na Autostradę A1 ten krótki odcinek niecałe 4 km nadal nie ma 2x2 pasów w każdą stronę, do tego ścieżki rowerowej i chodnika obok, siatek ochronnych i przejścia naziemnego nad trasą dla zwierząt. Autostrada oddana jest już od 13 lat! A takie minimum to powinna być ścieżką rowerowa z chodnikiem już dawno. Przecież tam jechać rowerem to śmierć lub kalectwo. Jak to jest,że dojazd do pracy jest łatwiejszy do Chocznia, bo są ścieżki od Włocławka i dalej a do strefy niemożliwe! Chyba, że ktoś chce jechać kilkanaście km od Wieńca to tak.
2x2 4 km
11:34, 2025-07-03
Peugeot skasowany po zderzeniu z łosiem
Trzeba trochę myśleć jak się jedzie ,tyle się piszę o wypadkach zwierząt leśnych ale prędkość tylko się liczy a nie bezpieczeństwo.Kiedy kierowcy wezmą sobie do serca co ???
Asia 48
11:31, 2025-07-03