Zamknij

Położenie gładzi w mieszkaniu. Czy nawet laik może sobie z tym poradzić?

14:00, 01.05.2021

Położenie gładzi w mieszkaniu. Czy nawet laik może sobie z tym poradzić?

Mieszkania w bloku z wielkiej płyty to zmora wielu włocławian. Co jeśli zdecydujemy się tam na położenie gładzi na ścianach? Czy dla niedoświadczonej osoby jest to w ogóle wykonalne?

Po pierwsze narzędzia. Jeśli już podjęłaś/podjąłeś decyzję o równaniu ścian za pomocą gładzi szpachlowej, to najpierw sprawdź, czy masz do tego narzędzia. Być może w piwnicy lub w garażu leżą sprzęty, które możesz wykorzystać, a przy okazji zaoszczędzić nieco grosza.

Potrzebne będą: paca, która ułatwi nakładanie masy, wiadro, w którym urobisz gładz, stosunkowo szpachelka, pędzel, papier ścierny i ewentualnie specjalna maszyna do docierania. Oczywiście musisz też mieć masę szpachlową, środek gruntujący i narożniki aluminiowe (o ile są wykruszone narożniki w ścianach).

Grunt to grunt!

Na początek przygotuj ściany. Usuń tapety, odpadający tynk oraz w miarę możliwości farbę. Nie zdrapuj jednak niczego na siłę, bo zrobisz jeszcze większe dziury i ubytki. Pamiętaj też, żeby usunąć kołki oraz odkręcić gniazdka i włączniki. Zabezpiecz też podłogę, np. kartonami oraz przykryj mebie folią malarską.

Kolejnym etapem jest gruntowanie ścian. Nie pomijaj tego, bo możesz się na tym bardzo "przejechać". Jego celem jest wzmocnienie podłoża i sprawienie, że gładź nie będzie odchodzić ze ściany płatami. Grunt możesz nałożyć np wałkiem lub pędzlem.

Możesz zaczynać. Powodzenia!

Teraz możesz kłaść gładź. Jeśli robisz to po raz pierwszy, to skorzystać z gotowych produktów, które wystarczy jedynie wymieszać. Najpierw zaszpachluj dziury, a później gładź kłaść musisz na większej powierzchni. Wyrównaj ją długą pacą. Wykonujemy pewne, pionowe ruchy. Nałożona i wygładzona masa na powierzchni ściany nie powinna być grubsza niż 2 mm.

Teraz najgorsze...

Na koniec zostaje szlifowanie - najgorsza część pracy. Przyda nam się papier ścierny. Oczywiście przed rozpoczęciem szlifowania, musimy sprawdzić czy nałożona warstwa gładzi jest już sucha. Jeśli tak, zaczynamy szlifować, czyli usuwamy oraz wygładzamy ostatnie nierówności. Możesz przy okazji skorzystać z lampy halogenowej.

 Po zakończonej pracy pozostaje jedynie po sobie posprzątać albo też przygotować się do malowania lub tapetowania.


komentarz(8)

LampaLampa

1 8

Mogę skorzystać z lampy halogenowej, naprawdę ? A może napiszecie po kiego. 18:28, 01.05.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

MaxMax

5 1

Po to ze przy swietle widać wszystko i przy malowaniu nie wyjda ci niedociągnięcia 😡 20:12, 03.05.2021


KlopKlop

0 0

Nie musi być halogen. Ważne, aby źródło światła znajdowało się blisko ściany - w taki sposób, żeby wszystkie nierówności dawały wyraźny cień. 13:33, 06.05.2021


reo

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Mir55Mir55

8 2

Nic dziwnego, że nawet fachowcy nie radzą sobie z kładzeniem gładzi. Przecież to takie trudne, a wystarczyło wejść na ddwloclawek, które w kilku zdaniach opisuje DOKŁADNIE krok po kroku jak wykonać tą czynność. 07:13, 02.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HgfHgf

3 3

Czy morzna w trakcie szpahlowania kożystać z usłóg pani z roksy i sporzywać pampe z mety ? 22:53, 02.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PionierPionier

4 1

Proszę nie róbcie z ludzi idiotów.Rozumie że jest to zapchaj dziura ale trzeba bylo podobny artykuł napisać o robieniu tipsów.Też podobno prosta sprawa. 17:56, 08.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

przemo343przemo343

2 0

Teraz napiszcie artykuł jak się bzykać by zrobić chłopca a nie dziewczynkę i na odwrót. 17:39, 03.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%