Jesienią 2023 roku odbędą się wybory parlamentarne. Dokładnej daty jeszcze nie ma. A jakie nazwiska możemy znaleźć na listach wyborczych we Włocławku? Koniecznie weźcie udział w naszej ankiecie!
Wyznaczenie dnia głosowania do Sejmu oraz Senatu Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązkiem głowy państwa Prezydent Andrzej Duda musi wybrać jedną z czterech dat wyborów.
Dokładny termin poznamy prawdopodobnie na początku sierpnia 2023 roku. Zgodnie z prawem głosowanie musi odbyć się "nie później niż 90 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia obecnej kadencji Sejmu". Obecna kadencja parlamentu rozpoczęła się 12 listopada 2019 roku.
Jakie daty są możliwe?
Według konstytucjonalistów, którzy zajmują się najważniejszą ustawą w Polsce, prezydent Andrzej Duda na dzień wyboru przez Polaków posłów oraz senatorów musi wybrać jedną z czterech dat:
- Niedziela, 15 października 2023,
- Niedziela, 22 października 2023,
- Niedziela, 29 października 2023,
- Niedziela, 5 listopada 2023.
Co ważne, zgodnie z Konstytucją RP, wybory do Sejmu i Senatu muszą odbyć się w dniu wolnym od pracy i w ciągu 30 dni przed upływem czterech lat od początku kadencji Sejmu i Senatu (czyli cztery lata od 12 listopada 2019 roku).
Wybory do Sejmu i Senatu zarządza Prezydent Rzeczypospolitej nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając wybory na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu.
- czytamy w pkt. 2 art. 98 Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 roku.
Ilu jest posłów i senatorów?
W Polsce podczas wyborów do Sejmu i Senatu wybieramy kolejno: 460 posłów oraz 100 senatorów.
Osoby, które chciałyby kandydować na posłów muszą mieć ukończone 21 lat, a na senatorów 30 lat. Kandydat nie może być skazany prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności.
Kadencja polskiego parlamentu trwa łącznie cztery lata.
[ANKIETA]1126[/ANKIETA]
9 8
w pełni popieram.
2 0
Złodziei i darmozjadów będziemy wybierać