Zamknij

Rozwiązujemy zagadkę pustych cokołów na placu Wolności

10:02, 18.03.2015 G.S
Skomentuj Ostatnia rzeżba Wita Płażewskiego na placu Wolności Ostatnia rzeżba Wita Płażewskiego na placu Wolności

Mało kto z przemierzających codziennie plac Wolności, wie coś o znajdujących się tam ceramicznych rzeźbach. A raczej dziś już tylko jednej rzeźbie i dwóch cokołach.

Abstrakcyjne, barwne formy ceramiczne znalazły się na placu na początku lat 70-tych ubiegłego wieku. Ich autorem jest Wit Płażewski, nieżyjący już, pochodzący z Włocławka artysta rzeźbiarz i projektant ceramiki.

Dwie z rzeźb, po których dziś pozostały tylko cokoły, zniszczone najprawdopodobniej przez wandali, znajdowały się na północnej ścianie placu Wolności. Ostatnią, jasnozieloną, można oglądać nadal po stronie wschodniej.

- Inspiracją dla tych rzeźb była flora i fauna - mówi Krystyna Kotula, kierownik Działu Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. - W tym czasie ozdabianie ceramiką elewacji i wnętrz było charakterystyczne dla miasta słynącego z produkcji fajansu, było jego barwnym, nowoczesnym wyróżnikiem.

To nie jedyne przykłady rzeźby plenerowej, stanowiącej ważną część dorobku Wita Płażewskiego, które możemy oglądać w naszym mieście.

Rzeźbę powstałą z okazji roku Mikołaja Kopernika - w kształcie głowy astronoma - możemy oglądać osadzoną na smukłym cokole na placu Kopernika. Ceramiczne, barwne, nieregularne plakiety z motywami symbolizującymi historię Kujaw i Włocławka umieszczono w 1972 roku na dziedzińcu Muzeum Historii Włocławka.

- Wit Płażewski był twórcą, który najbardziej spełniał się w rzeźbie, ale pozostawił po sobie dorobek bardzo różnorodny - mówi Krystyna Kotula. - Wykonał setki projektów ceramiki i szkła.

Jako projektant Włocławskich Zakładów Ceramiki Stołowej opracował wiele wzorów galanterii stołowej o ciekawych formach i nowoczesnym zdobnictwie. Jego patery, wazony, lampki, popielniczki z lat 60-tych XX wieku, są do dziś łatwo rozpoznawalne, mają zazwyczaj odważne, asymetryczne kształty.

Zaprojektował m.in. bardzo popularny wzór solniczki do wieszania na ścianie, płaskie wazony, żyrandole, które z pewnością do dziś jeszcze znajdują się w wielu domach. Dzieła, które wykonał, w znacznej mierze pozostały dla wielu użytkowników anonimowe.

(G.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%