Zamknij

Odbycie kary po zapadnięciu prawomocnego wyroku karnego

12:49, 05.05.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 12:50, 05.05.2023

Otrzymanie wyroku karnego nakazującego pozbawienie wolności to dla wielu skazanych naprawdę trudny moment. Wiąże się jednak z dużej rangi czynem zabronionym i stanowi sprawiedliwą, zgodną z prawem karę, którą należy odbyć. Pojawiają się jednak często wątpliwości natury technicznej – a mianowicie po jakim czasie przychodzi wezwanie do odbycia kary. Czy dzieje się to w terminie 14 dni, czy jednak praktyka wygląda inaczej? Kiedy należy liczyć się z doprowadzeniem do zakładu karnego? 

Wykonanie kary – realizacja prawomocnego wyroku karnego 

Jak już wspomniano, osoby skazane często interesują się tym, w jakim terminie po wyroku prawomocnym będą musiały rozpocząć odbywanie kary pozbawienia wolności. Według prawa postępowanie wykonawcze w tym zakresie jest podejmowane bez zwłoki od momentu wykonalności orzeczenia sądu. To wyrażenie jednak nie jest do końca ostre i zależy od okoliczności – w tym szybkości działania sądu (a raczej konkretnych jego pracowników), obciążenia pracą i innych zmiennych. Z tego względu wezwanie do wykonania kary nie przychodzi do wszystkich skazanych w określonym terminie, co zresztą pokazuje doświadczenie. Skierowanie orzeczenia do wykonania przez sąd odbywa się przez przesłanie jego odpisu lub wyciągu (ze wzmianką o wykonalności, a przy orzeczeniu prawomocnym – z odpowiednią datą dotyczącą uprawomocnienia się) – do odpowiedniego organu. Praktyka pokazuje, że otrzymanie wezwania do stawienia się w więzieniu może być rozciągnięte w czasie. U niektórych skazanych wszystko to odbywa się do miesiąca od otrzymania wyroku, ale w innych przypadkach – może ciągnąć się nawet kilka miesięcy. Wiele zależy od sądu i zakładu karnego (ilości spraw, szybkości działania poszczególnych urzędników, obłożenia itd.). 

Zobacz też: Po jakim czasie sąd wydaje nakaz doprowadzenia do zakładu karnego? 

Wezwanie do wykonania kary 

Z praktyki prawników wynika także pewna zasada. Można ją określić w ten sposób, że im mniejsza kara pozbawienia wolności (a więc mniejszej rangi przestępstwo), tym później zostaje dostarczone wezwanie do wykonania kary. Większa szkodliwość popełnionego czynu zmusza do szybszej reakcji i odizolowania osoby skazanej od społeczeństwa, dla którego może być potencjalnie groźna. Z tego względu kary bardziej surowe szybciej realizowane są przez odpowiednie organy. Warto też wiedzieć, że najpierw zawsze przychodzi wezwanie do stawienia się w zakładzie karnym. Jest to dokument, którego treść skazany jest zobowiązany dobrowolnie wykonać w wyznaczonym terminie. Dopiero jeśli tego nie zrobi, organ może zdecydować się na doprowadzenie do zakładu karnego. Wówczas trzeba liczyć się z taką ewentualnością, której jednak lepiej unikać. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%