Zamknij

Abonament telefoniczny dla seniora: jak go wybrać? Czym się kierować?

00:00, 27.05.2023 art. sponsorowany

Telefony stacjonarne użytkowane są już bardzo rzadko. Zdecydowanie wygodniejszym (i nie raz bezpieczniejszym) rozwiązaniem są telefony komórkowe. Idealne rozwiązanie komunikacyjne dla seniora powinno składać się z ekonomicznego abonamentu i funkcjonalnego aparatu telefonicznego. Jak je wybrać? Jaki jest najtańszy abonament? Czy lepiej postawić na telefon na kartę?

Abonament dla osoby starszej

Zacznijmy od kwestii podstawowej, czyli wyboru sieci komórkowej. Możemy zdecydować się na tzw. pre-paid, czyli telefon na kartę lub abonament telefoniczny. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego bardzo istotne jest dopasowanie rozwiązania do indywidualnych potrzeb starszej osoby. 

Telefony na kartę bywają co prawda niedrogie (doładowania zaczynają się już od 2-5 złotych), jednak mają jedną podstawową wadę: wysokość doładowania przekłada się na czas aktywności numeru i możliwość wykonywania połączeń telefonicznych. Jeśli zapomni się regularnie dokonywać wpłat, może się zdarzyć, że telefon nie będzie umożliwiał wykonania połączenia, gdy senior tego będzie potrzebować. Najdłuższy "termin ważności" mają doładowania o wysokich, kilkudziesięciozłotowych kwotach: tymczasem w znacznie niższej cenie można znaleźć najtańszy abonament. 

Mając wykupiony abonament telefoniczny wystarczy raz w miesiącu dokonywać opłaty, która wcale nie musi być wygórowana: przykładowo, w sieci Otvarta najtańszy abonament miesięczny kosztuje zaledwie 9,99 zł. Dla porównania: doładowanie za 10 złotych przedłuża ważność konta o 5 dni dla połączeń wychodzących i do 31 dni dla połączeń przychodzących w przypadku telefonów pre-paid. 

Wspomniany najtańszy abonament w sieci Otvarta posiada 60 minut połączeń do wszystkich sieci i na numery stacjonarne oraz nielimitowane rozmowy w sieci. Dodatkowo w abonamencie znajduje się 2GB internetu LTE/5G. 

Jeśli senior wykorzystuje swój telefon znacznie intensywniej, lepiej postawić na abonament za 14,99zł lub 18,99zł: w sieci Otvarta wiąże się to z nielimitowanymi rozmowami do wszystkich sieci i, w przypadku droższego abonamentu, również z bezpłatnymi smsami. Różnica polega także na wielkości pakietu internetowego. 

Jaki telefon dla seniora wybrać?

Dobry telefon dla starszej osoby powinien spełniać pewne konkretne wymagania. Na pewno nie może być zbyt trudny w obsłudze i nie powinien być przeładowany funkcjami, z których senior nie będzie korzystać, a będą jedynie generować wyższą cenę samego modelu telefonu. 

Niektórzy seniorzy będą najlepiej się czuli z możliwie najprostszymi aparatami, pozbawionymi wszystkich funkcji internetowych, takich jak obsługiwanie aplikacji etc. Jednak coraz więcej starszych osób korzysta swobodnie z internetu: dla nich najlepszym rozwiązaniem okaże się prosty smartfon. Jeśli wybieramy telefon dla rodziców czy dziadków, warto udać się z nimi do sklepu z elektroniką i obejrzeć kilka rozwiązań. 

Smartfon czy telefon – co będzie lepsze?

Jeżeli senior wykorzystuje telefon wyłącznie do wykonywania połączeń, najlepiej jest wybrać aparat z dużymi klawiszami i możliwie najprostszym wyświetlaczem. Jeśli jednak osoba starsza jest bardziej zaznajomiona z technologią, nieskomplikowany smartfon dający możliwość powiększenia ikon i liter na wyświetlaczu okaże się zdecydowanie bardziej praktycznym wyborem.

Telefon dla seniora: ważne cechy, o których trzeba pamiętać

Zarówno model aparatu telefonicznego z fizycznymi przyciskami, jak i smartfon dotykowy dla osób starszych, muszą spełniać pewne warunki. Można zapoznawać się z modelami prezentowanymi w różnych rankingach, jednak najlepiej udać się do salonu i samodzielnie ocenić konkretny model pod kątem potrzeb naszego seniora. 

Najlepszy telefon dla osoby starszej powinien:

  • być intuicyjny w obsłudze. Im prostszy system, tym lepiej: osoba starsza powinna mieć dostęp tylko do aplikacji, których naprawdę potrzebuje.
  • mieć wytrzymałą baterię. Pamiętanie o regularnym podłączaniu telefonu do ładowania może być dla seniora dodatkowym obowiązkiem. 
  • być odporny na uderzenia. W przypadku telefonów dotykowych dobrze jest zainwestować w gorilla glass i odpowiedni pokrowiec, amortyzujący upadki. 
  • mieć głośność regulowaną w dużym zakresie. 
  • posiadać możliwość optymalizowania wielkości i kontrastu liter i ikon na wyświetlaczu. 
  • posiadać dobrej jakości aparat. To opcja dodatkowa, która ucieszy aktywnego, podróżującego seniora lub babcię i dziadka, którzy uwielbiają fotografować swoje wnuki. 

Telefon z abonamentem czy kupowany osobno?

Plusem abonamentu z telefonem jest to, że cena telefonu rozkładana jest na wiele miesięcy. Drugą stroną medalu jest jednak to, że przez to podpisując umowę na abonament z telefonem związujemy się umową na 2 lata. Jeśli z różnych przyczyn abonament nie będzie spełniał oczekiwań seniora (np. dotyczących zasięgu sieci), rozwiązanie umowy będzie wiązało się z zapłaceniem wysokich kar. 

W żadnym z abonamentów sieci Otvarta co prawda nie ma telefonu, ale też umowę podpisuje się na czas nieokreślony z możliwością rozwiązania jej z miesięcznym okresem wypowiedzenia. 

Tymczasem kupienie telefonu osobno, poza siecią komórkową, ma dwa najważniejsze plusy. Po pierwsze, można skorzystać z dowolnych rat (nierzadko 0%, w zależności od aktualnej oferty sklepu z elektroniką), a po drugie: wybór modeli jest znacznie większy. W przypadku telefonów dla seniora, spełniających wyżej wymienione cechy to może być szczególnie istotne, ponieważ oferta telefonów dołączanych do abonamentów w dużej mierze kierowana jest do młodszych użytkowników sieci komórkowych. 

Abonament telefoniczny dla seniora

Reasumując, wybór odpowiedniej oferty sieci komórkowej dla seniora wymaga dokładnego rozeznania w modelach telefonów i dostępnych opcji płatności. To, które rozwiązanie okaże się optymalne, zależy od indywidualnych potrzeb starszej osoby: największą swobodę i najlepsze warunki cenowe oferuje abonament na czas nieokreślony.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%