Zamknij

Zakup samochodu używanego a wiek pojazdu

08:36, 19.12.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:36, 19.12.2019

Samochody używane sprzedają się w Polsce znacznie lepiej niż auta z salonu. Głównym czynnikiem wpływającym na popyt jest cena obu grup pojazdów. Większość rodaków stawia na tanie auta z drugiej ręki, gdyż koszt ich zakupu bywa nawet kilkanaście razy niższy. Jeżeli zamierzasz kupić samochód używany, sprawdź, jakie znaczenie ma jego wiek.

Pojazdy starsze niż 10 lat wciąż najpopularniejsze

Najwięcej samochodów używanych kupowanych przez Polaków ma powyżej 10 lat. Według Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w 2018 roku aż 54 procent wszystkich aut z drugiej ręki wyprodukowano co najmniej przed dekadą. Młodsze samochody sprzedawały się zdecydowanie słabiej, gdyż ich cena jest znacznie wyższa. Wysoką sprzedaż aut w wieku powyżej 10 lat obserwuje się zarówno w przypadku aut sprowadzanych z zagranicy, jak i pochodzących od właścicieli w Polsce.

Auto służące dłużej niż przez dekadę zwykle jest nadmiernie wyeksploatowane, co negatywnie wpływa na jego dalsze użytkowanie. Problemem jest nie tylko duży przebieg. W samochodach używanych przez ponad 10 lat uszkodzone są liczne podzespoły, które wymienia się już wkrótce po zakupie. Niektóre wady są niewidoczne na pierwszy rzut oka, jednak po przejechaniu kilkuset kilometrów stają się zauważalne. Aby uniknąć problemów z autem używanym, wskazane jest wybieranie młodszych samochodów z drugiej ręki.

Pojazdy do 5 lat wciąż mało popularne

W przypadku samochodów używanych, dostępnych między innymi na https://sprzedawacz.pl/, najbezpieczniejsze jest stawianie na pojazdy, które są użytkowane przez okres krótszy niż 5 lat. W większości z nich silnik i inne podzespoły wciąż są sprawne i mogą pracować bez przeszkód jeszcze przez kilka lub kilkanaście lat. Niestety, Polacy rezygnują z zakupu aut używanych w tym przedziale wiekowym ze względu na dość wysoką cenę. Jeżeli jednak weźmie się pod uwagę fakt, że samochody mające mniej niż 5 lat kosztują nawet 30-40 procent mniej niż nowe auta tej samej marki, warto zastanowić się, czy ich zakup nie jest lepszym rozwiązaniem niż kupno auta starszego. Często okazuje się, że lepszym wyborem jest odłożenie większej sumy i zakup samochodu używanego kilka miesięcy później lub skorzystanie z kredytu.

Jeśli kupuje się pojazd używany mający 2-3 lata, możliwe jest skorzystanie z kredytu samochodowego. Banki są skłonne udzielić kredytu nawet na pojazdy z drugiej ręki, gdy ich wiek i stan techniczny są akceptowalne. Niektóre z banków decydują się nawet na kredytowanie zakupu aut mających do 8 lat (dotyczy to głównie samochodów ciężarowych). Osoby mające możliwość zaoszczędzenia większej ilości gotówki lub posiadające zdolność kredytową powinny przemyśleć zakup samochodu młodszego niż planowali wcześniej, gdyż dzięki temu mogą sporo zaoszczędzić na przyszłych naprawach pojazdu.

Młodsze samochody a komfort podróży

Za zakupem młodszego samochodu używanego przemawia nie tylko lepszy stan techniczny pojazdu i mniejszy przebieg. W nowych autach montowanych jest znacznie więcej udogodnień niż w pojazdach wyprodukowanych przed dekadą. Wyposażenie lepiej odpowiada na potrzeby współczesnych użytkowników i rzadziej jest uszkodzone. Elektryczne szyby i lusterka oraz klimatyzacja to standard w autach mających nawet 10 lat, jednak w wielu z nich wciąż brakuje czujników parkowania coraz przydatniejszych w miastach na ciasnych parkingach oraz możliwości indywidualnego sterowania nawiewem z klimatyzacji przez każdego z pasażera. Rodzice doceniają w nowszych modelach wbudowane bazy Isofix, które ułatwiają prawidłowy i szybki montaż fotelika dziecięcego. Ponadto samochody używane sprzed kilku lat niemalże nie odbiegają standardem od pojazdów produkowanych aktualnie, dlatego jazda nimi jest prawie tak samo komfortowa, a cena aut mających do 5 lat jest znacznie niższa.

Kiedy młodszy samochód jest gorszy niż starszy?

Kupujący powinni pamiętać, że nie wszystkie samochody używane w wieku do 5 lat są lepszym wyborem niż auta mające ponad dekadę. Dotyczy to przede wszystkim pojazdów poleasingowych, które były intensywnie eksploatowane przez przedsiębiorców. Takie auta już po 2-3 latach mają znacznie wyższy przebieg niż starsze auta użytkowane przez osoby prywatne. Wysoki przebieg pomimo młodego wieku pojazdu zwykle jest równoznaczny ze złym stanem technicznym samochodu, który skłonił przedsiębiorcę do rezygnacji z wykupu auta na własność lub do jego szybkiej sprzedaży. Auta używane od osób prywatnych obejrzysz tutaj https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/samochody/osobowe/

Ostrożność powinno się zachować również w przypadku stosunkowo nowych aut, które uległy wypadkowi. Pozornie niewielka stłuczka może okazać się poważna w skutkach. Zdarza się, że silnik, alternator lub układ hamulcowy ulegną awarii, która ujawni się dopiero po kilku miesiącach jazdy. Jej usunięcie może okazać się wyjątkowo kosztowne, gdyż w przypadku nowych samochodów często trudno jest znaleźć tanie części zamienne. Naprawę komplikuje również brak wystarczających umiejętności u części mechaników, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z usterkami danego modelu auta.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%