Grupa włocławian dąży do stworzenia w mieście ekologicznego cmentarza. W ramach budżetu obywatelskiego na 2025 rok planują zgłosić wniosek o utworzenie takiego miejsca, które ma odpowiadać na rosnące potrzeby mieszkańców pragnących pochówku w zgodzie z naturą. Jak podkreślają inicjatorzy, nie tylko ekologia jest tutaj kluczowa – równie ważne są niskie koszty.
Eko cmentarze nazywane też lasami pamięci działają już w kilku miastach w Polsce, m.in. w Poznaniu czy Łodzi, gdzie od niedawna ekologiczny pochówek jest możliwy na Cmentarzu Szczecińska.
To miejsce stawia na naturalny pochówek w biodegradowalnych urnach i bez tradycyjnych nagrobków.
Idea polega na minimalizacji wpływu na środowisko. Kolejny atut to niskie koszty: wnosi się jedynie opłatę za pochowanie w biodegradowalnej, ekologicznej urnie, nie jest pobierana opłata eksploatacyjna ani ponowna opłata za grób na 20 lat.
Na eko cmentarzu nie ma nagrobków. Nie zabraknie tam też miejsca. Teren, gdzie odbywają się pochówki, jest zaaranżowany w sposób przypominający las. Pochówek odbywa się w harmonii z naturą, a osoby, które wybierają tę formę, również po śmierci pozostawiają po sobie mniejszy ślad ekologiczny.
Twarzą inicjatywy we Włocławku jest 73-letnia Pani Iwona, która zabiega o utworzenie eko cmentarza.
Jej determinacja oraz wsparcie mieszkańców mogą być kluczowe dla sukcesu projektu.
- Złożyłam w urzędzie miasta mailowo postulat, żeby we Włocławku powstał cmentarz ekologiczny. Wcześniej przeprowadziłam kilka rozmów wśród znajomych i powiem szczerze, że zaczyna to mieć duży odzew. Dostałam ogromne poparcie, że mam się tym zainteresować i iść na całość
- mówi Pani Iwona.
Pomysłodawczyni podkreśla, że chce być pochowana w zgodzie z naturą, a jej osobiste pragnienia motywują ją do działania. Eko cmentarz, jak mówi, to nie tylko kwestia wyboru, ale również kwestia troski o przyszłe pokolenia i otaczającą nas przyrodę.
Inicjatywa zakłada, że pochówek na takim cmentarzu miałby nie tylko ekologiczny charakter, ale także mógłby znacząco obniżyć koszty pogrzebu. Jak podkreśla zaangażowana mieszkanka:
- Koszt takiego pochówku to jest - ciekawostka – tylko 500 zł. Chcę, żeby ratusz znalazł w mieście takie miejsce i założył eko cmentarz.
Eko cmentarze stają się coraz popularniejsze w Polsce i na świecie, m.in. dzięki niższym kosztom i ich przyjazności dla środowiska. Tradycyjne nagrobki są zastępowane drzewami, a biodegradowalne urny ulegają naturalnemu rozkładowi, dzięki czemu ziemia nie jest zanieczyszczana szkodliwymi substancjami.
Choć pomysł na razie znajduje się na etapie konsultacji i rozmów, włocławianka jest zdeterminowana, aby złożyć formalny wniosek w ramach budżetu obywatelskiego. Liczy na to, że mieszkańcy poprą tę inicjatywę.
Włocławianie zainteresowani tym projektem będą mieli okazję wesprzeć go swoim głosem, gdy zostanie oficjalnie zgłoszony do budżetu obywatelskiego. Jak podkreśla inicjatorka:
- Mam 73 lata i nie ukrywam, że chciałabym być tak pochowana.
Jeśli uda się znaleźć odpowiednie miejsce i zyskać aprobatę władz, Włocławek mógłby stać się pierwszym miastem w regionie, które oferuje ekologiczne formy pochówku.
Użytkownik06:35, 17.09.2024
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Ignac07:05, 17.09.2024
I znów kretyńska ankieta zamazuje artykul
Dr lekarz07:13, 17.09.2024
Tych wszystkich eko to do Świecia. Po wyjściu już nie powinno być tak kretyńskich pomysłów.
Apollo 07:48, 17.09.2024
Ok temat ciekawy, koszty pogrzebu są przytłaczające dla wielu i to może być rozwiązanie. Dodalbym może tylko jakieś miejsce, cokół pamięci gdzie dodawało by się nazwiska zmarłych.
Thanatorium12:54, 17.09.2024
Krótko: to jest wina(!) Samorządu Miasta i Ratusza, że kompleksowe koszty włocławskiej inhumacji cmentarnej są takie, jakie są!!
Piszę to absolutnie z PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOSCIĄ.
Tobiasz.07:54, 17.09.2024
A czy to prawda że prezes spółki miejskiej który jest z lewicy dorabia w jednostce podległej miastu?
Michali10:06, 17.09.2024
A czy to zabronione? A czy były Prezydent Włocławka z PO nie dorabiał w kilku miejscach przez całe lata? A czy ten Prezes jeśli to w ogóle prawda pracował wcześniej w spółce czy wcześniej już dorabiał i dalej dorabia w czasie wolnym? Jak ma kwalifikacje i jest potrzebny to kto mu zabroni i za to moralnie osądzi? A czy dorabia w godzinach pracy czy w czasie prywatnym, z którym może robić co chce? To, że ludzie chcą i mają możliwości bo mają kwalifikacje pracować nie tylko na jednym stołku to źle? Widać nie jest leniem i tyle.
Medalion16:21, 17.09.2024
O kurcze, też mi sensacja. Po godzinach pracy w spółce to niech sobie robi co chce, jedni piją piwo, drugich krew zalewa z zazdrości, że ktoś jest uczciwie zaradny. Ten prezes to pewnie po prostu nie ma zamiaru marnować bezproduktywnie czasu. A że ma kwalifikacje i chcą go zatrudniać to chyba nic nagannego. No chyba, że kradnie albo bierze pieniądze za niewykonaną pracę, tak jest? Bo nie rozumiem problemu. Pracodawca nieuczciwie go opłaca, daje pieniądze za nieprzepracowane godziny?
Manipulanci08:05, 17.09.2024
Proszę nie zaczynać od słów "MIESZKAŃCY" !!! Nie znam nikogo kto poruszyłby taki temat poza samym interesariuszem. Myślicie że poza swoim laboratorium manipulacji będziecie ludźmi manipulować ? Jacy mieszkańcy !? Może jakaś garstka!!! A szumny tutul jakby wszyscy
antymanipulant10:54, 17.09.2024
ale masz problem, z pewnoscia znajdzie sie wielu ktorzy uwazaja ze to dobry pomysl, mieszkancy = wiecej niz jeden
gościu11:25, 17.09.2024
Znam wiele osób,które chciałyby spocząć w takim miejscu
ida 15:26, 17.09.2024
a choćby dla kogoś kto chce być tak pochowany powinien taki cmentarz eko powstać brawo za pomysł oby było nas wiecej
nick08:23, 17.09.2024
Nie znajdzie to pozytywnego odzewu, nie w tym mieście. Tu najchętniej stawialiby na cmentarzu murowane chałupy z ogrodzeniem , monitoringiem, anteną satelitarną i jeszcze strzelali do ptaków. Wiocha tak ma. Nawet nie rozumie, że nie jest właścicielem grobu.
RIP.09:05, 17.09.2024
Podziękujcie radnym, że koszty inhumacji są takie wysokie!
W dodatku regulamin cmentarza narusza istniejące prawo. Pani inicjatorką propagując taniość cmentarza nie ma NAJMNIEJSZEGO pojęcia o kwestiach prawno-finansowych, istniejących cmentarzy we Włocławku!
Piszę to z absolutną pewnością słuszności!
Ale pustota!09:31, 17.09.2024
A co kochana pani nie ma żadnej rodziny, która w ramach pamięci czy modlitwy zechciałaby przy grobie w ramach szacunku wspominać o zmarłej? Takie zniknięcie wpierw przez spopielenie a później zagrzebanie pod drzewkiem. Oto przykład jak brak rozumu i wiary niszczy czerep czyniąc go bezmózgim.
nowy gość09:31, 17.09.2024
WIDAĆ EDUKACJA HITLERA DAJE OWOCE ,MOŻNA PROŚCIEJ ZLECAĆ POCHÓWEK DO SANIKO I TANIEJ I PROŚCIEJ, A TAK NA POWAŻNIE TO TAKIE POMYSŁY SA NAWET NIE GODNE PUBLIKACJI, PAMIĘĆ PO PRZODKACH JEST JEDNYM Z FUNDAMENTÓW CYWILIZACYJNYCH
a'm10:05, 17.09.2024
Jeśli - aby pamiętać o przodkach - potrzebujesz pomnika, to postaw go sobie w domu.
sehesha10:57, 17.09.2024
Redakcja DD toleruje takie komentarze?
lima10:05, 17.09.2024
Jestem jak najbardziej za
GN10:10, 17.09.2024
Bardzo dobra inicjatywa. Jak najbardziej popieram.
Kot11:42, 17.09.2024
Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
obywatel10:13, 17.09.2024
Moim zdaniem cmentarze powinny być tworzone na wzór Amerykański tj. zwykły ładny park i płyta w ziemi. Po co wystawne pieczary ?
Sic(!)13:02, 17.09.2024
To zależy do form inhumacji;
- trumienna,
- urnowa.
Ps. Każdy ma prawo do takiej - zgodnej z prawem - formy mogiły, jaką wiążą uczucie emocjonalno - wspomnieniowe z pochowana w grobie osobą!
I to nie podlega dyskusji, co stwierdzi każdy sąd!
Moje zdanie ...10:34, 17.09.2024
jeśli ktoś życzy sobie takiego pochówku to proszę bardzo. Uważam jednak że zmarłe osoby bliskie mają prawo do godnego pochówku, a ja chcę mieć miejsce gdzie mogę je odwiedzać. Pamięć o przodkach i dbanie o ich groby jest emocjonalną potrzebą każdego normalnego człowieka, jest też miarą naszego człowieczeństwa. Sumując : ja i moi bliscy chcemy być godnie pochowani na cmentarzu. Już nawet tworzy się cmentarze dla zwierząt aby je godnie pochować, a ludzie ? Cofamy się w rozwoju człowieczeństwa ? Dlaczego mamy pozbawiać się możliwości pójścia na grób matki, ojca , rodzeństwa, dziadków ? Cofamy się do świata zwierząt.
glupotaa10:56, 17.09.2024
Gosciu co Ty bredzisz. Przeciez to nie ma zadnego zwiazku. Polskie postaw sie a zastaw sie. Pamiec to pamiec, nie trzeba szkodzic po smierci emitujac potezny slad weglowy.
Anabel10:52, 17.09.2024
Ja też jestem za tym ,żeby potomnym pokazać miejsca pochówku przodków .Ale mogiły ,żeby były skromne,ale zadbane.Podziwiam a może współczuję Hindusom.
Iwo11:38, 17.09.2024
Iwoneczko proponuję niech ktoś panią spali we wór i na śmietnik i będzie bez kosztowo.
Zdziwiony11:50, 17.09.2024
Teraz nawet psy się chowa na odpowiednim cmentarzu. A co z ludźmi ?
Nie są takie same13:06, 17.09.2024
Cmentarz - to miejsce inhumacji ludzi, nie zwierząt. Dla odróżnienia(!) rodzaju istot pogrzebanych - miejsca inhumacji winny mieć swoje
własne określenie!
70+12:50, 17.09.2024
Ale po co te nerwy. Przecież nikt nie oczekuje żeby wszyscy skorzystali z takiego pochówku. Można sobie będzie wybrać. A w czasach kiedy dużo osób wyjeżdża z tego zapyziałego Włocławka i zostawia groby najbliższych , jest to moim zdaniem dobra opcja i ekologiczna.
Do starszej istoty 721:29, 17.09.2024
NIE! Nawet jeżeli ktoś wyjeżdża i zapomni o rodzinnym gronie - to na cmentarzu obowiązkowo winno być ossuarium, gdzie w sposób cywilizowany i wyindywidualizowany - wg zawartości mogiły -przechowywane są ludzkie szczątki, ekshumowane z grobu. Jeżeli ktoś wyjedzie, to nawet za pół wieku może przecież wrócić i zechcieć zapalić zmarłym znicz dla uczczenia rodzinnej pamięci. Więc nie pisz bzdetów senioralna istoto!
No to 12:58, 17.09.2024
Jak chcesz być tak pochowana to masz taki cmentarz w Poznaniu czy gdzieś tam albo popływają na Florydzie to zamkniesz łańcuch pokarmowy.miejsca pamięci są od tysięcy lat i potomkowie mogą przyjść i oddać cześć bez objawy ze jakieś żule zrobili tam sobie obóz
m.m19:14, 17.09.2024
Super pomysł. Jestem za!
Sławomir 19:36, 17.09.2024
Bardzo fajny pomysł. Mam nadzieję, że to się uda 👍
Lopez10:02, 18.09.2024
Niby OK, ale zaraz przyjdzie urzędnik i powie, że się nie da, bo prawo sanitarno-epidemiologiczne, że izolacja terenu, że wody gruntowe, że drzewa, że ekologia, ekspertyzy, że dyrektywy unijne itd.
A pomyśleć, że w Indiach zwłoki się pali na stosach, popiół z niespalonymi resztkami ląduje w Gangesie, moczą się w nim też trędowaci, a rzeka, mimo tego, ma podobno właściwości wręcz uzdrawiające :)
Ddan12:57, 20.09.2024
Popieram ten pomysł. Wolałabym, by na mich zwłokach wyrosło drzewo niż kupa kamieni
Cbyyjjj07:14, 27.09.2024
Bardzo mądra propozycja
2 1
Proszę zmienić przeglądarkę i będzie spokój.