Zamknij

Na który dach która blachodachówka? Różnice pomiędzy blachodachówką ciętą na wymiar a panelową

00:01, 18.10.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:02, 18.10.2021
mat. prasowe mat. prasowe

Blachodachówka w budownictwie mieszkaniowym jest aktualnie bardzo chętnie wybieranym materiałem na pokrycie dachu. Swoją popularność zawdzięcza m.in. uniwersalności zastosowania na dachach o mniejszym i większym kącie nachyleniu, na dachach nowych i remontowanych, a także dużym możliwościom stylistycznym.

Blachodachówki mogą imitować dachówkę profilowaną, płaską i gont drewniany, albo tworzyć nowoczesne efekty, jakie zapewni tylko materiał, jakim jest stal. Różni je format, który przybiera formę niewielkiego panelu albo małej płytki, lub dużego arkusza wymagającego docięcia na indywidualne zamówienie. Gdy przyjdzie czas na rozpoczęcie poszukiwań odpowiednego modelu, inwestor powinien wziąć pod uwagę kilka zewnętrznych czynników, spośród których priorytetowym jest kształt dachu. To od niego zależy, czy lepszym rozwiązaniem jest indywidualne podejście - cięcie na wymiar czy zastosowanie modułowych rozwiązań.

Blachodachówka w panelu i w arkuszu - czym się różni?

Blachodachówka wielkoformatowa funkcjonuje w budownictwie od dawna. Dziś producenci mają w ofercie arkusze, których długość sięga kilka metrów a szerokość waha się pomiędzy 100 a 120 cm. W ofercie lidera dachowych pokryć lekkich, firmy Blachy Pruszyński, największe jednorazowe krycie zapewnia model RUBIN. Poszczególne modele różnią się nie tylko charakterystycznym dla nich kształtem (profilem), który tworzy określony efekt na dachu, ale również ilością dostępnych kolorów. Niezbędna ilość materiału potrzebnego na dach wyliczana jest za pomocą specjalnego programu – na budowę trafiają gotowe „elementy układanki”. Wybierając blachodachówkę wielkoformatową inwestor musi pamiętać o wcześniejszym jej zamówieniu oraz dodatkowych kosztach związanych z transportem, załadunkiem i rozładunkiem arkuszy. Zalecenia w tym zakresie opisywane są przez producentów i ich przestrzeganie ma duże znaczenie dla utrzymania warunków gwarancji.

Blachodachówki panelowe są kompaktową, zunifikowaną alternatywą dla dużych arkuszy. Lekkie, pakowane w wygodne w transporcie paczki, są dostępne w hurtowniach czy składach budowlanych od ręki. Pojedynczy panel ma zazwyczaj długość 70-72 cm i szerokość całkowitą 116-120 cm. Mały ciężar i format sprawiają, że do kładzenia dachu nie potrzeba licznej ekipy dekarskiej – wystarczą 2-3 osoby, które mogą od razu przystąpić do układania paneli. Odpady zazwyczaj zajmują ok. 5% zamówionego materiału, więc odpowiednio tyle materiału trzeba doliczyć podczas zakupu paneli. Blachodachówki panelowe dają architektom duże możliwości w tworzeniu projektów budynków niemal w każdym stylu.

Kształt dachu a wybór blachodachówki

W projektach domów jednorodzinnych w Polsce dominują domy z dachem skośnym: dwuspadowe, czterospadowe (kopertowe) oraz wielospadowe. Im prostszy kształt dachu, tym szybsze i tańsze jest jego wykonanie, a im więcej cięć i załamań, tym więcej powstaje odpadów oraz wydłuża się czas montażu. Łatwo można więc wywnioskować, że:

- na dach jedno- i dwuspadowy o prostej formie i niewielkiej kubaturze sprawdzi się każda blachodachówka

- na dach wielopołaciowy o prostej formie (bez lukarn) i dużej kubaturze warto rozważyć blachodachówkę w arkuszach ciętą na wymiar; ponieważ jeden arkusz może pokryć nawet 9 m2, to najszybsze w wykonaniu rozwiązanie, jednak samo zamówienie należy wykonać z wyprzedzeniem z uwagi na indywidualny proces fabrycznego docinania arkuszy;

- na dach wielopołaciowy lub posiadający bardziej skomplikowane formy (np. wole oko, lukarny) rekomendowane są panele, z uwagi na mniejszy format i łatwiejsze dopasowanie bezpośrednio na dachu.

Blachodachówki warto kupować od renomowanych producentów, którzy mają szeroką gamę modeli, powłok ochronnych decydujących o trwałości dachu oraz efekcie wizualnym i akcesoriów przetestowanych i dopasowanych do własnych produktów. Pewni ich jakości, dają długoletnią gwarancję na walory estetyczne i funkcjonalne blachodachówek, która może sięgać nawet 50 lat.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%