Zamknij

Silversi na rynku pracy

Artykuł sponsorowany + 00:00, 30.01.2025
Fot. Materiały promocyjne partnera Fot. Materiały promocyjne partnera

Mają powyżej 50 lub 55 lat i pozostają aktywni zawodowo - mowa oczywiście o silversach, którzy są coraz bardziej dostrzegani przez pracodawców. Nic w tym dziwnego, bo mamy do czynienia ze starzejącym się społeczeństwem, a firmy nieustannie poszukują doświadczonych profesjonalistów. Jak wygląda ich sytuacja na rynku pracy?

  • Silversi to osoby powyżej 50 roku życia, które zamierzają pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego.
  • Muszą oni niejednokrotnie mierzyć się z trudnościami, co potwierdza badanie Pracuj.
  • Według niego co piąty respondent doświadczył osobiście dyskryminacji w miejscu pracy związanej z jego wiekiem.
  • Silversi są mimo to doceniani przez młodszych pracowników oraz przełożonych ze względu na swoją doświadczenie, lojalność czy pracowitość.

Kim są silversi?

Określenie odnosi się do osób powyżej 50 roku życia i ma związek z angielskim słowem silver, co oznacza srebrny. W tym kontekście kojarzy się z siwymi włosami, które są przypisywane osobom w starszym wieku. Pojęcie to można skojarzyć także z idiomem silver fox. Stosuje się je do nazwania eleganckiego, przystojnego mężczyzny z siwiejącymi włosami. Odcień ten nie oznacza jednak, że ma on zrezygnować z życia zawodowego, a wręcz przeciwnie. Silversi chcą bowiem starzeć się w zupełnie odmienny sposób niż osoby z poprzednich pokoleń. Nie nalegają, żeby określać ich seniorami, nadal pracują, ciesząc się przy tym z życia. Pragną być doceniani przez przełożonych, nie boją się podejmować wyzwań i dostosowują się do zmieniających warunków.

Szukasz specjalistów z doświadczeniem do swojego przedsiębiorstwa. Odwiedź stronę dlafirm.pracuj.pl i wybieraj najlepszych kandydatów spośród wielu ofert.

Silversi a rynek pracy

Według raportu GUS w Polsce w 2021 r. liczba aktywnych zawodowo osób powyżej między 50 a 89 rokiem życia wyniosła 4811 tys., co stanowi 35,6% tego społeczeństwa. Wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 55-64 wzrósł z kolei w ostatniej dekadzie z 38% do prawie 58%. Badanie Pracuj „Nowe prawa rekrutacji” z 2023 roku wskazuje, że aż 4 na 10 polskich pracowników powyżej 55 roku chce kontynuować swoją karierę zawodową w wieku emerytalnym. Respondenci uważają jednak, że nie jest to do końca proste zadanie. Aż 59% z nich jest bowiem zdania, że osoby w wieku przedemerytalnym są mniej chętnie zatrudniane niż młodsi koledzy z branży. Co piąty badany doświadczył osobiście dyskryminacji w miejscu pracy, która związek z jego wiekiem. Chodziło o gorsze warunki zatrudnienia czy też utrudnianie awansu. Niełatwą sytuację silversów potwierdza też eksperyment przeprowadzony przez Polski Instytut Ekonomiczny. Polegał on na tym, że zmyślone osoby w wieku 28 i 52 lat wysyłały swoje zgłoszenia do pracodawców poszukujących pracowników. Łącznie było to 1260 zgłoszeń w odpowiedzi na 470 ofert. Wyniki ujawniły, że osoby młodsze były dwukrotnie częściej zapraszane na rozmowy kwalifikacyjne niż ludzie w wieku 52 lat.

Chcesz mieć swoje zakupy pod kontrolą? Sprawdź kalkulator vat, który pozwoli Ci dowiedzieć się, jaką część kwoty towaru stanowi podatek.

Jakie cechy mają silversi?

Mimo niezbyt optymistycznych wyników osoby powyżej 50 i 55 roku życia stanowią coraz większą grupę na rynku pracy, a prognozy przewidują, że będzie się ona jeszcze zwiększać. Powodem jest nie tylko starzejące się społeczeństwo (zakłada się, że w 2050 roku osoby powyżej 60 roku życia będą stanowić 40% polskiego społeczeństwa), ale i docenianie ich cech osobowych. Silversi są uznawani za ludzi pracowitych, opanowanych oraz lojalnych. Dodatkowo niejednokrotnie mogą pochwalić się szeroką wiedzą oraz doświadczeniem. Co więcej, ważna jest dla nich stabilność finansowa i pewność zatrudnienia, co pozwala uniknąć częstych rotacji. Nie da się jednak pominąć faktu, że często stoją oni przed wyzwaniem, jakim jest rewolucja technologiczna. Badanie przeprowadzone przez Pracuj wskazuje, że silversi dostrzegają u swoich młodszych kolegów zdolność szybkiego uczenia się, co dla nich nie zawsze jest już osiągalne. Są oni jednak chętni i gotowi na poznawanie nowych umiejętności, co pozwoli wykorzystać ich potencjał.

Podsumowanie

Silversi stanowią istotną grupę na rynku pracy, a ich cechy mogą być kluczem do rozwiązania wielu wyzwań związanych ze starzeniem się społeczeństwa. Mimo licznych często spotykają się z negatywnymi stereotypami na rynku pracy. Wiele z obaw jest nieuzasadnionych, a starsi pracownicy okazują się równie efektywni i zaangażowani jak ich młodsi koledzy.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%