Krzysztof Grządziel został wydawcą najnowszej książki krakowskiego publicysty Pawła Petryki. Publikacja rzuca nowe światło na lata Polski Ludowej.
Paweł Petryka to publicysta historyczny. Jego prace można przeczytać m.in. w tygodniku Fakty i Mity. To właśnie tam przez blisko dwa lata ukazywał się cykl historyczny autora, którego popularność była przyczyną powstania publikacji "Polska Ludowa - prawdy niechciane".
Krzysztof Grządziel zaproponował publicyście napisanie właśnie tej publikacji. Dlaczego?
- Książka narodziła się z inicjatywy i sentymentu do tamtych czasów lokalnych działaczy lat 70. i 80. Pomyśleli oni, że warto byłoby spisać wszystko to, co ważne było w okresie między 1945 a 1989 rokiem. To co się działo wtedy, jest obecnie wyszydzane i lekceważone. Mówi się nawet, że wtedy nic nowego nie powstało i były to jedynie lata okupacji. To błędne myślenie – przekonuje Elżbieta Dynarska, prezes Fundacji Samotna Mama.
Dzięki temu, że Krzysztof Grządziel został wydawcą tej książki opisano w niej także wiele kwestii ściśle związanych z Kujawami i samym Włocławkiem. Publikacja swoim stylem odbiega od większości dostępnych na rynku tego typu książek.
- Pokazuję w niej w zupełnie innym świetle początki Polski Ludowej. Pisana jest w stylu merytorycznym, pozbawionym emocji, wszystko poparte jest faktami. Pokazuję w niej zarówno dobre, jak i złe strony tamtych czasów. Watro sięgnąć po tę książkę, by wyrobić sobie zupełnie inny pogląd, a nie pozostawać przy jednostronnym tworzonym przez prawicowe środowiska. Praca jest generalnie napisana z punktu widzenia wartości nowoczesnej lewicy – mówi Paweł Petryka, autor.
Autor przywołuje również fakty, które nie są powszechnie znane, a miały istotny wpływ na tamtejszą rzeczywistość. W książce można znaleźć informacje m.in. o pogromie kieleckim Żydów, o ostatnim prezydencie Ignacym Mościckim i sukcesach polskich sportowców,
Książka w cenie 37 zł jest dostępna w recepcji Pałacu Bursztynowego.