Zamknij
REKLAMA

Taką bazę do nauki dostali studenci. Kosztowała ponad milion złotych

17:00, 05.12.2017 | .
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Daniel Wiśniewski

Studenci i studentki pielęgniarstwa z włocławskiej PWSZ mają do dyspozycji nowoczesne Centrum Symulacji Medycznej. Dzięki bazie, która kosztowała ponad milion złotych będą mogli praktycznie przygotować się do przyszłej pracy z pacjentami.

O przyznaniu włocławskiej uczelni 1,2 mln zł na stworzenie Centrum Symulacji Medycznej mówił już podczas swojej marcowej wizyty we Włocławku Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego (pisaliśmy o tym tutaj).

- Dzięki temu te młode panie i młodzi panowie będą mogli kształcić się jeszcze lepiej, jeszcze bardziej praktycznie i będą mieli warunki do tego, żeby kształcić się w zawodzie pielęgniarskim nie gorzej niż na najlepszych polskich uczelniach medycznych – zapewniał wtedy minister.

Niespełna dziewięć miesięcy później (w poniedziałek, 4 grudnia) miało miejsce uroczyste przecięcie wstęgi w Centrum Symulacji Medycznej, na które składa się kilka specjalistycznie wyposażonych pomieszczeń. Mogą w nich ćwiczyć m. in. opiekę nad noworodkiem, podłączanie pacjentów do aparatury medycznej czy opatrywanie ran.

Wcześniej uczelnia dysponowała co prawda pracowniami zawodowymi, w których znajdowały się elementy pozwalające na prowadzenie niektórych symulacji medycznych, jednak dzięki środkom z ministerstwa możliwe było doposażenie ich i zaadaptowanie nowych pomieszczeń. Zostały w nich wykorzystane technologie audiowizualne pozwalające m. in. na nagrywanie sesji symulacyjnych. Dzięki temu studenci mogą oglądać nagrania z zajęć i omawiać popełnione błędy.

- Tak uczą się zawodu wszyscy medycy - lekarze, ratownicy, położne i pielęgniarki na zachodzie. W Polsce zalążki symulacji medycznej w poprzednich latach również występowały, ale nie w takim kształcie, jak to ma miejsce w ostatnich pięciu latach – wyjaśnia dr n. med. Beata Haor, dyrektor Instytutu Zdrowia PWSZ. – Taką niepowtarzalną okazję stwarzają nam symulatory wysokiej wierności, które w bardzo wysokim stopniu przypominają reakcje człowieka. Oczywiście nikt nie działałby z premedytacją na szkodę pacjenta, niemniej jednak praca z symulatorem pozwala na popełnianie błędów, podnoszenie się z klęsk i osiąganie kolejnych zwycięstw na drodze doskonalenia kompetencji zawodowych.

Centrum Symulacji Medycznej pozwoli włocławskim studentom nabyć niezbędne umiejętności, a także wypracować właściwe nawyki niezbędne w przyszłej pracy. To ma w przyszłości przełożyć się na zadowolenie pacjentów.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone