Przez 100 lat istnienia szkoły przez włocławskie LMK przewinęły się tysiące uczniów. Wielu z nich zrobiło kariery muzyczne, sportowe, polityczne czy naukowe. Z okazji okrągłego jubileuszu uczniowie III LO postanowili przepytać znanych absolwentów. Wywiady będą wrzucać na szkolny kanał na YouTube.
Jako pierwszy na kanale III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej został opublikowany wywiad z Marcinem Michalskim, dziennikarzem radiowym i animatorem kultury. Pracownik Centrum Kultury Browar B. opowiada w nim m. in. o tym, dlaczego postawił właśnie na LMK i czego najbardziej żałuje z lat młodości. Wspomina także ulubione przedmioty i nauczycieli, których spotkał w szkole obchodzącej w tym roku okrągły jubileusz.
[WIDEO]669[/WIDEO]
Zespół, któremu przewodzi polonista Miłosz Kłobukowski, składa się z piątki uczniów - zarówno humanistów, jak i miłośników nauk ścisłych. W jego skład wchodzą uczniowie klas pierwszych i drugich: Adrianna Maciejewska, Adam Piasecki, Maciej Olejnik, Dawid Kowalewski i Michał Ziółkowski.
Dotychczas uczniowie LMK przeprowadzili już osiem rozmów, które obecnie czekają na obróbkę i w najbliższym czasie zostaną opublikowane.
- Uchylę rąbka tajemnicy. Można się spodziewać takich osób jak: pan Jan Polak, pan Bartek Seklecki, pan red. prof. Danuta Stypińska, pani prof. Anna Myszkowska, pani red. Renata Kończyńska, pani red. Renata Kudeł, pani prezydent Korpolak-Komorowska – wylicza Miłosz Kłobukowski, nauczyciel języka polskiego w III LO.
Wśród rozmówców młodzieży znalazł się również włocławski gitarzysta, Adam Palma.
- Myślę, że najciekawszym z dotychczasowych wywiadów był ten z ponad 90-letnią absolwentką - Gabrielą Wąsacz. Pani Gabriela była uczennicą jeszcze za czasów pierwszego dyrektora LMK, pani Zofii Degen-Ślósarskiej, co samo w sobie jest już niesamowite – mówi Adrianna Maciejewska, uczennica zaangażowana w projekt. – To była bardzo ciekawa rozmową, podczas której pani Gabriela zdradziła nam, jak wyglądała nauka w tamtych czasach i o dziwo, mimo diametralnie odmiennych od dzisiejszych relacji nauczyciel-uczeń, usłyszeliśmy wiele historii, które - szczególnie z powodu upływu czasu - wywołały śmiech, ale o tym będą mogli przekonać się wszyscy, którzy obejrzą nasz najbliższy wywiad.
Uczniowie spotykają się ze swoimi rozmówcami w różnych miejscach, w zależności od gościa. Niektórych absolwentów odwiedzają ich w miejscach pracy (np. w CK Browar B. czy Urzędzie Miasta), innych goszczą w szkolnych murach.
- Mamy zazwyczaj "stały zestaw pytań", ponieważ, jak wiadomo, chcemy by wywiady miały podobną tematykę, ale także zawsze staramy się ukierunkować rozmowę na dziedzinę, która bliższa jest naszym gościom – tłumaczy Maciejewska. – Dla mnie to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ każda rozmowa to odkrywanie i poznawanie zupełnie innej, nowej historii. Dodatkowo dowiedziałam się, że prowadzenie wywiadów i pozornie proste zadawanie pytań to, jak się okazuje, nie takie łatwe zadanie. Mimo tego to fantastyczne zajęcie i mamy w związku sporo zabawy.
Lista rozmówców wciąż nie jest jeszcze zamknięta. Grupa uczniów pracujących nad wywiadami planuje dotrzeć również do byłej dyrektor włocławskiej delegatury Kuratorium Oświaty – Krystyny Sobczak, dziennikarza sportowego i senatora PO w latach 2005-2015 – Andrzeja Persona, trenera piłkarskiej kadry narodowej – Jerzego Engela, fotografa Patryka Karbowskiego, wokalistek Anety Figiel i Anny Sokołowskiej-Alabrudzińskiej, a także dziennikarki radiowej Agnieszki Marszał oraz reżysera dźwięku, laureata nagrody Grammy – Jacka Gawłowskiego.
- Jako nauczyciel i zarazem absolwent LMK, że jestem dumny, że mogę realizować taki pomysł. Idea narodziła się w mojej głowie w czasie prac zespołu ds. stulecia LMK, w którego skład wchodzę. Od razu spodobała się pani dyrektor Anecie Jaworskiej, która zechciała promować tę inicjatywę – tłumaczy Miłosz Kłobukowski. – Myślę, że z okazji setnych urodzin naszej szkoły, warto wprowadzić ją w XXI wiek i zarazem pokazać, jak wielu wspaniałych ludzi wychowała i przygotowała do życia, jak wiele wartości wynieśli oni z gmachu nad Wisłą.
Wywiady ze znanymi absolwentami są jedną z wielu inicjatyw organizowanych w LMK z okazji 100-lecia istnienia szkoły. W planach są również m. in. konferencja naukowa, wystawa zdjęć związanych z historią szkoły, jej wybitnymi nauczycielami i znanymi absolwentami, maraton jubileuszowy, koncert dla młodzieży i wydanie monografii III LO. Oficjalne uroczystości jubileuszowe, w tym zjazd absolwentów zaplanowano na pierwszy weekend czerwca.
xxxx15:58, 15.02.2018
Też tam uczęszczałem . Ukończyłem o czasie ale mówiąc dowcipnie Wybitny inaczej. Ale jest co wspominać na stare lata. Pozdrawiam tych Wybitnych tych normalnych i wszystkich pozostałych.Absolwent Paweł.
absolwentka Bożena16:51, 15.02.2018
Poznałam Bogdana w czasie dużej przerwy lekcyjnej w 1970 roku, na tarasie tej szkoły. Nasze małżeństwo z tej znajomości szkolnej trwa do dzisiaj. Uwielbiam LMK.
rumak18:03, 15.02.2018
Najukochańszy był polonista - Profesor Rutkowski Włodzimierz, Człowiek legenda, talent, wielkie serce i wszystko to, co może mieć pozytywnego istota ludzka. Pozdrawiam i ściska cię drogi Profesorze.
Tarcza.18:45, 15.02.2018
"Rutek" to LZK coś siępomyliło.
K720:32, 15.02.2018
Rutek? Raczej to LZK,
E........21:21, 15.02.2018
Za moich czasów gdy uczęszczałam do LMK a były to lata 1974-1977 działał teatr prowadzony przez Pana Prof Gniazdowskiego ( wspaniałego człowieka) Jako pierwszoklasiści byliśmy zapraszani na spektakle do auli.. Grała w nich wspaniała Hanna Bieniuszewicz, która obecnie jest aktorką. Grała w "Alternatywy 4" Jan Polak -obecnie Dyr Teatru we Włocławku .Do mojej klasy uczęszczała Anna Bojarska, która w tamtych czasach wraz z Michałem Bajorem zdobyła nagrodę w ogólnopolskim konlursie poezji śpiewanej. Były to cudowne lata. Pozdrawiam wspaniałych nauczycieli,wszystkich uczniów oraz absolwentów LMK
Anna Maria 21:24, 15.02.2018
Pani Sobczak jest absolwentką Kopernika. Była dyrektorką LMK
Love LMK10:18, 16.02.2018
Moją uwielbianą nauczycielką była Pani Cetner. Do tej pory mam sentyment do fizyki, chociaż zdobyłam wykształcenie humanistyczne.
joe22:02, 16.02.2018
Moja babcia również kończyła LMK za Degenowej i ma 102 lata. Co ważne ma się dobrze.
agent15:23, 23.02.2018
oj też byłem w LMK wybitny inaczej, pamiętam naparzanki na szkolnych dyskotekach w LMK
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Wenezuelski nożownik i śmierć 24-latki w Toruniu. Poseł
Chyba maciaka uruchomił sok z buraka , czytając komentarze to nie wierzę,że człowiek może posunąć się do takiej podłości ,czy wy z lewej strony myślicie,że jesteście lepssi jak naubluzacie pani poseł ,to tylko świadczy o waszym poziomie intelektualnym jak się nie ma nic mądrego do powiedzenia ,to najlepiej kogoś obrażać , niestety prawda co się dzieje w kraju nie jest po waszej stronie , jeżeli PiS wydał wizy to gdzie są ci z legalnymi dokumentami ,a tu się okazuje że każdy ze świstkiem papieru .
Ggggg
12:17, 2025-07-02
Wokół S10 wciąż wrze. Kolejne pismo do GDDKiA
Mnie to się wydaje że tak jak wy chcecie puścić drogę po wioskach, tak i oni hca puścić drogę po wioskach tylko dla nich Włocławek zalicza sie do tych wiosek 🤣🤣🤣🤣
Michalek
12:06, 2025-07-02
Wokół S10 wciąż wrze. Kolejne pismo do GDDKiA
Prosze Napiszcie czyje to Grunty sa przy obecnym WARIANCIE ????? z jednej str Wisly i z Drugiej !!! to moze Zrozumiecie dlaczego wybrano wlasnie ten odcinek Drogi !!!!
populizm
11:37, 2025-07-02
Wokół S10 wciąż wrze. Kolejne pismo do GDDKiA
Ale zocofanie. Jak Włocławek ma się rozwijać ?!? Chcecie serio zrobić z Włocławka miasteczko, drugi Lubraniec czy inne miasteczko? S10 przez wiele lat planowane było za pierwszego Tuska daleko daleko od Włocławka. Trasa z Warszawy miała biec poza Włocławkiem za Lipnem kilkadziesiąt kilometrów do Torunia i dalej do Bydgoszcz, Szczecin. W takiej opcji Włocławek tracił szansę. A PIS zaczęto analizować sensowniejsze opcje dla Włocławka i Płocka. Przybliżenie tej drogi. To jest szansa. I powstała opcja, że S10 idzie przez Włocławek. Nagle Włocławek staje się hubem logistycznym, bo okalać go będzie i A1 i S10. I co robią zacofancy?!? Torpedują zabiegi zrobienie z Włocławka miasta. I tak warianty przez Włocławek są 4 i są lepsze i gorsze. Te gorsze powodują, że dla ruchu miejskiego są nieistotne. I jakie forsuje zacofani oczywiście takie. Tylko wariant 3 bądź ewentualnie 4. Moat dla Włocławka, nigdy Włocławek nie wybuduje mostu bo nawet remontu nie potrafi wykonać bo wielki wydatek. To szansa życiową jak budowa Anwil (pokaż mi co wybudowano od 1989-2025 takiego wielkiego?!??) Zjazdy muszą być na Zazamczu i na Zawiślu i na wysokości Bogucin. Wtedy to ma sens. Działki już można stworzyć w innym miejscu. Już to robić to powinno zabiegać miasto o kasę i robić. Tak jak Lasy wycieku drzewa a droga powstała np. po dwóch latach. Przygotowanie głupcze. A senator niech się zajmie szpitalem, bo nadal brak przetargu na PARKING wielopoziomowy! Mamy już lipiec 2025 !!!!! Nadal brak przetargu na budowę II etap, co przeszkadza wykonywać drugi etap oglądać przetarg skoro tyle to zajmuje potem czasu odwołania pytania itd?!? Na co czekacie ?!? Na już ogłasza przetarg nie marnować czasu a nie czekać aż skończoną opóźnioną inwestycje ogłaszać przetarg i rozstrzygać go 3 lata?!?? Co z budową wreszcie infrastruktury wokół szpitala przecież to kosmos jak droga obok wygląda brak zjazdów jakieś sensownego ronda wjadud do szpitala zatok ta drogą powinna być rozbudowana jak nalzeyy(miasto halo). Wreszcie gdzie przetarg na budowę zakładu opiekunczego w szpitalu rehabilitacji?!? Tez cisza. Tym tempem to 2049 rok! Miasto nadal nie wykonało tunelu na POWKaliska nawet projektu. Nie ma nadal drogi Toruńska Promienna z tunelem a potem dopiero zamykana Wieniecka bo tunel! Stop osobom które blokowały na placu ryckowym drogą a dzisiaj każdy co ma olej wie, że jest super, plus parking. Stop osobom które blokowały wycinke.lasu i drogę do Michelina Z Wiejskiej! Stop osobom które nie chcą nowych bloków bo komuch stary zazdrości. Stop osobom które nie mają poczucia że Miasto to miasto to nie wioska. Można sprzedać i mieszkać w lesie, działki są na sprzedaż. Młodzi wyjeżdżają do miast gdzie są korki wiadukty tunele na ronda 3 poziomy. A u nas co jest ?!
Stop zacofaniu
11:19, 2025-07-02