Zamknij
REKLAMA

Ten sprzęt to rewolucja w miejskiej bibliotece. Umożliwi digitalizację zbiorów

11:00, 12.02.2019 | N.S
Skomentuj W pracowni digitalizacji znajdują się m. in. wielkoformatowe skanery. Fot. Natalia Seklecka
REKLAMA

Liczące od kilkudziesięciu do ponad 100 lat gazety, regionalia i dokumenty życia społecznego. Te materiały ze zbiorów włocławskiej biblioteki jako pierwsze zostaną udostępnione czytelnikom w wersji cyfrowej. Miejska książnica ma już wielkoformatowe skanery i szykuje się do rozpoczęcia digitalizacji swoich zasobów.

Digitalizacja materiałów Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włocławku będzie możliwa dzięki projektowi ,,Kultura w zasięgu 2.0”. Jego całkowity koszt to blisko 481 tys. zł. Większość pieniędzy – 408, 8 tys. zł – pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu województwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Pozostałe 72,1 tys. zł dołożyło miasto.

- Celem projektu jest digitalizacja zasobów, rozbudowa systemów teleinformatycznych służących digitalizacji zasobów oraz tworzenie narzędzi do dystrybucji treści w zakresie udostępniania zdigitalizowanych zasobów, a na podstawie danych – budowa usług cyfrowych – tłumaczą bibliotekarze.

Digitalizacja ma uchronić oryginalne materiały biblioteczne, szczególnie te liczące kilkadziesiąt lat, przed nadmierną eksploatacją i zniszczeniem. W pierwszej kolejności na wielkoformatowe skanery trafią materiały szczególnie cenne, ciekawe i charakterystyczne, których udostępnianie groziłoby zniszczeniem.

[ZT]32380[/ZT]

Chodzi m.in. o prasę z początku ubiegłego stulecia. W zbiorach MBP znajdują się: „Tygodnik Ilustrowany” z 1900 roku, „Tydzień Polski” z 1907 roku, „Lot Polski” z 1926 „Kronika Warszawy” z 1928 rok, „Ziemia” z 1928 roku, „Inwalida” z roku 1928, „Peowiak” z 1930 roku, „Kino” z 1932 roku, Tygodnik Ilustrowany dla Młodzieży „Iskry” 1933. Digitalizacji wymaga również duża kolekcja dawnej prasy regionalnej, w której znajdują się powojenne numery „Gazety Kujawskiej” oraz „Wiadomości Włocławskich”.

Realizacja projektu „Kultura 2.0” rozpoczęła się już w 2018 roku. Dotychczas wyposażono pracownię digitalizacji w m. in wielkoformatowe skanery, skaner do mikrofilmów, aparat oraz niezbędny sprzęt komputerowy. Przeszkolono także pracowników, którzy będą odpowiadać za digitalizację zbiorów, z praw autorskich i standardów technik digitalizacji. W tym roku do pracowni trafi jeszcze repozytorium zbiorów cyfrowych. Kiedy cały sprzęt będzie już zainstalowany i odpowiednio skalibrowany, bibliotekarze rozpoczną digitalizowanie zbiorów.

Materiały, które liczą ponad 70 lat lub których autorzy zrzekli się praw autorskich, zostaną udostępnione czytelnikom w internecie. Zbiory będzie można przeglądać podobnie jak w katalogu polona.pl Biblioteki Narodowej oraz Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej. Z cyfrowych wersji młodszych egzemplarzy będzie można natomiast korzystać na komputerach dostępnych w bibliotece.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

Rewolucjonista.Rewolucjonista.

1 2

Rewolucja... Znacznie spóźniona. Każdy wywołuje rewolucje na miarę swoich możliwości. 14:14, 12.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DZIEKUJEMYDZIEKUJEMY

1 0

Krok w dobra stronę!:) 19:45, 12.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz