Zamknij

Hafciarki będą uczyć ginącego haftu kujawskiego. Zapisz się na warsztaty we włocławskim muzeum

09:23, 09.06.2021 MZKiD/G.S. Aktualizacja: 09:53, 10.06.2021
Skomentuj

Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy! - to nazwa między innymi cyklu warsztatów, na których każdy będzie mógł się nauczyć haftu kujawskiego. Zapisy jeszcze w czerwcu. 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku poinformowało, że w sierpniu i wrześniu 2021 r. w czterech ośrodkach - Muzeum Etnograficznym we Włocławku, Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce, Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie oraz Gminnym Ośrodku Kultury w Osięcinach zorganizowane zostaną warsztaty haftu kujawskiego prowadzone przez doświadczone hafciarki zrzeszone w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych. Poprzedzą je prelekcje z pokazem multimedialnym przygotowane przez etnografa Dorotę Kalinowską.

- Warsztaty skierowane będą do osób dorosłych – instruktorów, edukatorów, rękodzielników, członkiń kół gospodyń wiejskich, klubów seniora, zespołów folklorystycznych oraz wszystkich osób zainteresowanych nauką bądź chęcią podniesienia swoich umiejętności w tej dziedzinie. Finalnym efektem i podsumowaniem projektu będzie wystawa prac uczestników programu udostępniona od 26 listopada do 27 grudnia 2021 r. w Muzeum Etnograficznym we Włocławku 

- informuje Beata Wąsik z MZKiD

Nabór na warsztaty rozpocznie się 21 czerwca

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku otrzymało dotację na realizację zadania pt. „Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!” w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna” z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzącą z Funduszu Promocji Kultury.

Oprócz  przeprowadzenia cyklu warsztatów praktycznych dotyczących tradycyjnego haftu kujawskiego zadanie obejmuje wydanie publikacji pt. „Haft kujawski wczoraj i dziś. Katalog wzorów”.  

Publikacja będzie źródłem informacji na temat typowych ściegów, wzorów i kompozycji oraz przemian w hafcie kujawskim. Oprócz informacji teoretycznych będzie ona zawierała zestaw wielkoformatowych, tradycyjnych wzorów haftu, które mogą być przydatne zarówno dla doświadczonych hafciarek, jak i osób początkujących.

(MZKiD/G.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%