REKLAMA

Komunia prawie jak wesele! Zobacz, ile to kosztuje...

11:20, 26.04.2012 |
REKLAMA
Skomentuj

Choć pierwsza komunia święta jest ważnym sakramentem, to w dzisiejszych czasach bardziej niż sprawy ducha zajmują nas kwestie materialne. Koszt takiego wydarzenia, to nawet kilka tysięcy złotych.

Przyjęcie w specjalnym lokalu, odpowiedni strój, długa lista gości i oczywiście moc prezentów – to wszystko kojarzy się dziś z pierwszą komunią świętą. Sam sakrament pozostaje jedynie w tle. Obok niego jest też pytanie o koszty związane z taką uroczystością.

Najczęściej komunie odbywają się w restauracjach, czy lokalach posiadających odpowiednie sale. Jest też model domowy, a nawet plenerowy, jednak za każdym razem musimy wziąć pod uwagę koszty. Te z roku na rok rosną.

W naszym lokalu koszt organizacji komunii, to od 100 do 120 złotych od osoby. Wchodzi w to cena cateringu, obsługi imprezy oraz wynajęcia sali – mówi Wiesław Budziejko z Restauracji Polska.

Koszt od osoby waha się w granicach 140-160 złotych, a zależny jest oczywiście od menu. Goście są na tyle zadowoleni, że często sami rezerwują terminy na kolejny rok. Na brak zainteresowania nie narzekamy – przyznaje Wioletta Celmer z Pałacu Bursztynowego.

Wiele zależy od samych parafii, które potrafią namieszać w terminach, ale i tak poza awaryjnymi sytuacjami mamy komplet. Przyjęcie kosztuje 130-150 złotych za osobę – mówi z kolei Lena Groszewska z Restauracji Gospoda.

Organizując przeciętnej wielkości przyjęcie (25 osób), musimy więc liczyć się z kosztem rzędu około 3 - 4 tysięcy złotych. Do tego musimy doliczyć koszt uroczystego stroju dla dziecka. W zależności od potrzeb będzie to kolejne kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych.

Mimo poważnego obciążenia budżetów większość z nas wyznaje zasadę „zastaw się, a postaw się”.

Terminy na ten rok mamy zajęte, są też rezerwacje na kolejny, a nawet na 2014. Można przyznać, że komunie są dla lokali dobrym interesem – dodaje Budziejko.

Cztery tysiące na lokal, kilkaset złotych na strój dla dziecka, fotograf, operator kamery, który zarejestruje wyjątkowe chwile, wreszcie opłaty związane z kościołem – to wszystko sprawi, że aby wyprawić swoją pociechę na komunię, wydać musimy około 5 tysiący złotych.

Inną sprawą są prezenty, w których kupowaniu się prześcigamy. To wszystko razem powoduje, że komunie są po prostu dobrym interesem.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

jerzyjerzy

0 0

Głupota ludzka nie zna granic. A potem z pretensjami do MOPSu? 19:14, 23.04.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone | 2017