Zamknij
REKLAMA

Jak chronić się podczas upałów? Przestrzegaj tych zasad!

12:00, 21.07.2022 | .
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. depositphotos.
REKLAMA

Ostatnie dni nie przynoszą wytchnienia dla mieszkańców Włocławka, regionu, ale też całego kraju. Słupki pokazują bardzo wysokie temperatury, które mogą często być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jak chronić się przed upałami, które dają się we znaki każdemu z nas? 

Latem coraz częściej we Włocławku i całej Polsce występują upały. Temperatury powyżej 30 stopni mogą zagrażać życiu. Oto krótki poradnik, jak przetrwać upały. 

Jak chronić się przed upałami? Kilka zasad

Specjaliści z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przedstawiają kilka zasad, których warto przestrzegać, aby uchronić się przed upałami. 

1. Zostań w domu

Jedna z najważniejszych zasad to niewychodzenie z domu w czasie największego skwaru. RCB radzi, aby zostać w mieszkaniu w godzinach od 10:00 do 17:00. Jeśli musisz wyjść, staraj się ograniczać przebywanie na pełnym słońcu. Zbyt długi czas opalania lub innych czynności wykonywanych na zewnątrz bez cienia może doprowadzić do przegrzania organizmu. 

2. Pij dużą ilość niegazowanej wody

Kolejną cenną radą jest picie dużej ilości niegazowanej wody, która pozwala nawodnić organizm. Dodatkowo nie pij alkoholu, który przyczynia się odwodnienia. Unikaj napojów z cukrem, a także jedz lekkie posiłki. 

3. Noś odpowiednie ubrania 

W czasie bardzo wysokich temperatur warto nosić lekką i przewiewną odzież, która zakrywa możliwe największą powierzchnię skóry. Podczas upału zaopatrz się w nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i przewiewne buty. 

4. Ochładzaj swoje mieszkanie 

Jeśli zostajesz w domu, zadbaj o zamknięcie okien oraz ich zasłonięcie, aby ograniczyć działanie promieni słonecznych, które nagrzeją mieszkanie. Przebywaj w najchłodniejszym pomieszczeniu w domu. Wietrzenie najlepiej robić późnym wieczorem, gdy jest ciemno lub wcześnie rano przed pojawieniem się upału. 

5. Dbaj o siebie i innych 

Obserwuj reakcje swojego organizmu na wysokie temperatury. Skontaktuj się z lekarzem, gdy zauważysz pierwsze objawy przegrzania organizmu (tj. przyśpieszony oddech, dreszcze, nudności, zawroty głowy i gorączka). Dbaj też o zwierzęta, przynosząc na bieżąco wodę pitną i chroniąc je przed przebywaniem na słońcu. 

6. Nie zostawiaj nic i nikogo w samochodzie 

W upalne dni nie należy zostawiać w samochodzie dzieci, zwierząt oraz materiałów łatwopalnych. W nagrzanym pojeździe może osiągnąć nawet 65 stopni, a niektóre elementy nagrzewają się do blisko 80 stopni. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%