Zamknij
Ważne

To był pracowity rok! Co znaleźli archeolodzy pod Włocławkiem?

09:23, 01.01.2013
Skomentuj fot. Łukasz Daniewski fot. Łukasz Daniewski


Okolice Włocławka są od lat terenem badań archeologicznych naukowców z całego kraju. Podobnie było i w tym roku. W sierpniu i wrześniu pod Izbicą Kujawską pracowali archeolodzy z Łodzi. Celem ich badań były grobowce megalityczne, a dokładniej budowniczowie tych monumentalnych obiektów. -  Zlokalizowaliśmy trzy osady. Spróbujemy rozszyfrować, jak wyglądało tutejsze środowisko 5500 lat temu, gdy wznoszone były grobowce - mówi dr Piotr Papiernik z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.


Grobowce megalityczne w Wietrzychowicach, leżące na terenie dzisiejszego parku kulturowego, to jedne z najciekawszych obiektów w Polsce. Nazywane "polskimi piramidami" grobowce są olbrzymimi nasypami o kształcie wydłużonego trójkąta. Obłożono je głazami i większymi kamieniami. W każdym z grobowców pochowany jest ważny przedstawiciel ludu, który zamieszkiwał ten teren ponad 5500 lat temu.



Położone na Kujawach obiekty od lat są obiektem badań archeologów. Pierwszych odkryć dokonano na tym terenie już w latach 30. XX wieku

Tegoroczne prace badawcze odbyły się w ramach dużego programu archeologicznego, który realizowany jest przez specjalistów z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest poszukiwanie osad budowniczych grobowców, które przetrwały do naszych czasów.

Zobacz zdjęcia: Na tropie budowniczych "polskich piramid"


- W wyniku wstępnych badań powierzchniowych zlokalizowaliśmy trzy osady - mówi dr Piotr Papiernik z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, kierownik prac badawczych na Kujawach. - Sukcesywnie będziemy je badać. Już w ubiegłym roku, podczas badań sondażowych, zlokalizowaliśmy duże nagromadzenie znalezisk archeologicznych i tym roku kontynuowaliśmy prace. Co ważne, badania mają charakter interdyscyplinarny, co oznacza, że obok archeologów w projekt zaangażowani są specjaliści z innych dziedzin nauki. Wspólnie próbujemy rozszyfrować, jak wyglądało tutejsze środowisko 5500 lat temu, gdy wznoszone były grobowce.



Podczas prac prowadzonych w 2012 roku naukowcy z Łodzi poszukiwali śladów związanych z działalnością człowieka. Na podstawie odnalezionych szczątków ustalono, że ludność związana z grobowcami mieszkała na tym terenie około 300 lat. Nie jest jednak pewne, czy monumentalne obiekty wznoszone były przez cały ten okres, czy jedynie przez określony odcinek czasu.

- Naszym podstawowym celem jest wydatowanie odnalezionych szczątków ludzkich - dodaje dr Piotr Papiernik. - Jesteśmy w stanie zrobić to z dokładnością do 30-40 lat.

Kujawskie grobowce przeznaczone były dla ważnej w tej społeczności osoby. Z reguły w każdym grobowcu chowano jednego mężczyznę. W okolicy naukowcy poszukują również cmentarzysk innych mieszkańców. Takie znalezisko da duży zasób wiadomości na temat budowniczych grobowców. Do tej pory naukowcy natrafili na m.in. szczątki ludzkie, ceramikę oraz fragmenty narzędzi z krzemienia.

Kolejne badania na Kujawach już w 2013 roku. Projekt, współfinansowany ze środków Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi i Fundacji Badań Archeologicznych im. prof. Konrada Jażdżewskiego, realizowany jest przy współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Izbicy Kujawskiej.

(Ł.D)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

mariagawle1999mariagawle1999

1 1

nasza ziemia jest bogata w różne skarby archeologiczne

09:34, 26.12.2012
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

olaola

1 0

Ty koleżanko jak armands - napisać byle napisać - nawet powtórzyć to co jest powyżej napisane - jakiś rekord postów chcesz pobić?

10:46, 26.12.2012
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@ ~ ola@ ~ ola

0 0

Uważam, że armandsa w jego \"doniosłych\" spostrzeżeniach nikt na forum nie przebije.

12:59, 26.12.2012
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZenekZenek

0 1

a szaluneczków nie widać chyba czas inpekcę pracy w rejon wykopalisk wysłać

23:46, 26.12.2012
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bountybounty

1 0

Tam szaluneczki nie były potrzebne bo to nie piasek.....Ukorzeniony gliniasty teren 1 metr od jeziora Zenek

15:14, 31.12.2012
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kolkol

0 0

czy jest tu więcej filmów o archeologi

14:15, 28.03.2013
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%