Okolice Włocławka są od lat terenem badań archeologicznych naukowców z całego kraju. Podobnie było i w tym roku. W sierpniu i wrześniu pod Izbicą Kujawską pracowali archeolodzy z Łodzi. Celem ich badań były grobowce megalityczne, a dokładniej budowniczowie tych monumentalnych obiektów. - Zlokalizowaliśmy trzy osady. Spróbujemy rozszyfrować, jak wyglądało tutejsze środowisko 5500 lat temu, gdy wznoszone były grobowce - mówi dr Piotr Papiernik z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
Grobowce megalityczne w Wietrzychowicach, leżące na terenie dzisiejszego parku kulturowego, to jedne z najciekawszych obiektów w Polsce. Nazywane "polskimi piramidami" grobowce są olbrzymimi nasypami o kształcie wydłużonego trójkąta. Obłożono je głazami i większymi kamieniami. W każdym z grobowców pochowany jest ważny przedstawiciel ludu, który zamieszkiwał ten teren ponad 5500 lat temu.
Położone na Kujawach obiekty od lat są obiektem badań archeologów. Pierwszych odkryć dokonano na tym terenie już w latach 30. XX wieku
Tegoroczne prace badawcze odbyły się w ramach dużego programu archeologicznego, który realizowany jest przez specjalistów z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest poszukiwanie osad budowniczych grobowców, które przetrwały do naszych czasów.
Zobacz zdjęcia: Na tropie budowniczych "polskich piramid"
- W wyniku wstępnych badań powierzchniowych zlokalizowaliśmy trzy osady - mówi dr Piotr Papiernik z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, kierownik prac badawczych na Kujawach. - Sukcesywnie będziemy je badać. Już w ubiegłym roku, podczas badań sondażowych, zlokalizowaliśmy duże nagromadzenie znalezisk archeologicznych i tym roku kontynuowaliśmy prace. Co ważne, badania mają charakter interdyscyplinarny, co oznacza, że obok archeologów w projekt zaangażowani są specjaliści z innych dziedzin nauki. Wspólnie próbujemy rozszyfrować, jak wyglądało tutejsze środowisko 5500 lat temu, gdy wznoszone były grobowce.
mariagawle199909:34, 26.12.2012
nasza ziemia jest bogata w różne skarby archeologiczne
ola10:46, 26.12.2012
Ty koleżanko jak armands - napisać byle napisać - nawet powtórzyć to co jest powyżej napisane - jakiś rekord postów chcesz pobić?
@ ~ ola12:59, 26.12.2012
Uważam, że armandsa w jego \"doniosłych\" spostrzeżeniach nikt na forum nie przebije.
Zenek23:46, 26.12.2012
a szaluneczków nie widać chyba czas inpekcę pracy w rejon wykopalisk wysłać
bounty15:14, 31.12.2012
Tam szaluneczki nie były potrzebne bo to nie piasek.....Ukorzeniony gliniasty teren 1 metr od jeziora Zenek
kol14:15, 28.03.2013
czy jest tu więcej filmów o archeologi
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Schron pod Placem Wolności. Przez to dokumentacja się o
schron dla 300 osób, a ja gdzie się podzieje🤣🤣🤣
franio2
21:28, 2025-05-23
Gessler znów we Włocławku
Pełne gacie łysego a za txxxka leżysz i kwiczysz a masz ty łysa parowko jesteś bez doświadczenia zawodowego i technicznego by prowadzić lokal ludzie cię tu już poznali
Bez doświadczenia
21:04, 2025-05-23
Schron pod Placem Wolności. Przez to dokumentacja się o
Zostało jeszcze 4 lata. Proste pytanie czy zdążycie wykonać to w ciągu 4 lat tak jak Tunel na Niemieckiej, jak Tunel na POW Kaliska? Albo park. Grzywno? Park Slodowo 2? Budowa trasy Toruńska Promienna Wieniecka? Budowa nowoczesnych tarogowiska Kaliska czy Związków Zawodowych?
Kiedy?!??
20:45, 2025-05-23
Policja karze za jazdę po chodniku
Policja może odtrąbić sukces! Tyle mandatów!
Klara
20:44, 2025-05-23