Ożywia postacie sprzed setek lat i sprawia, że historia nabiera twarzy - dosłownie. Włocławianin Marcin Sroka z pomocą sztucznej inteligencji przywraca do życia takich ludzi jak Chopin czy Sienkiewicz. Teraz chce opowiedzieć historię, która wydarzyła się właśnie tutaj - we Włocławku. Zapraszamy do przeczytania wywiadu!
Marcinie, co zainspirowało Cię do wykorzystania sztucznej inteligencji w tworzeniu filmów ożywiających postacie historyczne?
- Moja pasja do tworzenia filmów historycznych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji zrodziła się z głębokiego pragnienia, aby przybliżyć historię młodemu pokoleniu w sposób, który będzie dla nich atrakcyjny i zrozumiały.
Jakie postacie historyczne udało Ci się już ożywić i która z nich była dla Ciebie najciekawsza do odtworzenia?
- Udało mi się ożywić powstańców styczniowych, w tym znanego wielu włocławianom Stanisława Bechiego - link do filmu na YouTube - TUTAJ. Najbardziej jednak jestem dumny z ożywienia Fryderyka Chopina, Henryka Sienkiewicza i Marii Curie-Skłodowskiej - TUTAJ
[WIDEO]3740[/WIDEO]
Jakie reakcje wywołują Twoje filmy u widzów? Czy zauważyłeś, że technologia AI może zmieniać sposób, w jaki postrzegamy historię?
- Reakcje widzów są bardzo pozytywne. Wiele osób jest w szoku, gdy po raz pierwszy widzi śmiejącego się Henryka Sienkiewicza. Żyjemy w czasach dynamicznych zmian technologicznych, gdzie młodzież otoczona jest nowoczesnymi narzędziami i mediami. Dlatego właśnie pragnę wykorzystać te zaawansowane technologie, by ożywić historię i uczynić ją bardziej przystępną.
W jaki sposób Twoje projekty mogą wpłynąć na edukację historyczną, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń?
- Moim celem jest nie tylko przekazanie faktów, ale także wzbudzenie emocji i zainteresowania. Chcę, aby młodzi ludzie mogli zobaczyć historie prawdziwych ludzi w sposób, który ich poruszy. Mam nadzieję, że dzięki nowej technologii, nowym formom przekazu młodzież nie tylko pozna wydarzenia i postacie historyczne, ale także poczuje ich siłę i znaczenie. I uświadomi sobie, że te nic nie mówiące zdjęcia to tak naprawdę ludzie tacy jak my.
Czy w planach masz stworzenie filmów związanych z historią Włocławka? Jeśli tak, jakie postacie lub wydarzenia z naszego miasta chciałbyś uwiecznić?
- Mam już gotowy scenariusz do filmu dokumentalnego o włoskim żołnierzu Stanisławie Bechim. Walczył on w powstaniu styczniowym i został rozstrzelany przez Rosjan na terenie Włocławka. Nie jest to niestety tani projekt, gdyż będą w nim sceny fabularyzowane, w których udział wezmą aktorzy i statyści. Aktualnie szukam podmiotów, które chciałyby wesprzeć finansowo ten niezwykły film.
Czy planujesz w przyszłości realizować inne projekty filmowe? Gdzie można oglądać Twoje dotychczasowe prace?
- Dotychczas zrealizowałem dwa historyczne filmy dokumentalne: "Bitwa pod Płowcami", który można obejrzeć na moim kanale na YouTube oraz "Mój wujek papież" dostępny na TVP VOD.
[WIDEO]3741[/WIDEO]
Gratulujemy i nie możemy doczekać się Twoich kolejnych dzieł. Dziękujemy za to, że znalazłeś dla nas czas.
- Ja również dziękuję.
👍18:03, 07.04.2025
Super
Sceptyczny18:33, 07.04.2025
Primo: śmiech Sienkiewicza nie ma nic wspólnego z prawdziwym wyrazem twarzy tej postaci, bo niby skąd ta cała Sztuczna Inteligencja (i znowu nowomowa - z inteligencją nie ma to nic wspólnego, to tylko zlepek szybko realizowanych algorytmów) ma wiedzieć, jak śmiał się Sienkiewicz? Secundo: każdy może w taki sam sposób korzystać z tej całej AI, więc czym tu się chwalić? Tertio już nie będzie, oszczędzę...
Dyro4418:37, 07.04.2025
Wreszcie AI wykorzystane w pozytywnym aspekcie
Rybin18:45, 07.04.2025
Chętnie zobaczyłbym też jak AI ożywia królów polski, niesamowita sprawa
Mari18:48, 07.04.2025
Super pomysł! Pierwszy raz zobaczyla te postacie z innej perspektywy.
fan ai19:06, 07.04.2025
szok jak ta technologia się szybko rozwija
Lala2020:01, 07.04.2025
W temacie chciałbym zobaczyć obraz Stańczyka, -autoportret Jana Matejki.
Stańczyk, jego prawdziwe nazwisko - Stanisław Głowacki.
Ferdek21:28, 07.04.2025
Teraz można ożywić zdjęcia swoich pradziadów
1 1
Tertio nie marudź
3 0
Każdy może a nikt nie robi.
3 0
Sienkiewicz powinien być smutny, dlaczego? Z powodu '' Trylogii '' którą napisał.
Z powodu '' Trylogii ''? Tak.
'' Trylogia '' jest piękna, a mogłaby być jeszcze piękniejsza gdyby Sienkiewicz pisał ją sam. Lecz niestety.
Dzieło to powstało poniekąd pod dyktando kleru.
Słowa których użyłem w temacie pochodzą od znawców, badaczy, spuścizny po Sienkiewiczu.
Proszę internautów o intensywne myślenie w temacie '' Trylogia '', a wnioski zaczną się wysuwać.
Posiadam wszystkie dzieła pisarza.
Moim marzeniem jest aby zwiedzić Kresy Wschodnie i zobaczyć miejscowości zawarte w '' Trylogii '',
może kiedyś?