Zamknij

Rola zabawek w rozwoju emocjonalnym dziecka.

art. sponsorowany + 13:59, 17.04.2025 Aktualizacja: 14:01, 17.04.2025

Zabawki, nam dorosłym, kojarzą się z rozrywką, lecz w dziecięcym świecie ich rola jest znacznie głębsza. Już od pierwszych miesięcy życia, to właśnie poprzez kontakt z zabawkami maluchy uczą się świata, wyrażania emocji i radzenia sobie z trudnymi przeżyciami. Przytulanka, lalka czy ręcznie uszyty miś może być pierwszym „partnerem” rozmowy – milczącym, ale niezwykle wyrozumiałym. Wyjaśniamy, jak ważną rolę pełnią zabawki w pierwszych latach życia dziecka i czym kierować się przy ich doborze.

Ważny emocjonalny towarzysz

Od najmłodszych lat dzieci potrzebują bliskości. Gdy nie ma obok rodzica, funkcję bezpiecznego towarzysza przejmuje zabawka. Szmaciana lalka, miś lub inna maskotka towarzyszą dziecku w stresujących sytuacjach – pierwsze dni w żłobku, wizyta u lekarza czy rozłąka z opiekunem. Miękkość tkaniny, znajomy zapach i faktura materiału budują poczucie stabilizacji. Taka relacja, choć oparta na wyobraźni, daje realne ukojenie.

Pomoc w zaśnięciu

Każdy rodzic wątpi w prawdziwość przysłowia „spać jak dziecko”. Maluchy potrafią budzić się kilka razy w ciągu nocy, wiercić się lub wstawać o najbardziej niefortunnych godzinach. Starsze dzieci, których wyobraźnia zaczyna już pracować na pełnych obrotach, mogą mieć trudności w zasypianiu z powodu strachu przed ciemnością bądź samotnością. Pomocna w regulacji lęków może okazać się obecność ukochanego misia czy lalki. To również świetny pomysł na oswojenie dziecka z samodzielnym spaniem we własnym łóżku czy pokoju.

Trening empatii poprzez zabawę w role

Naśladowanie dorosłych to naturalny mechanizm zdobywania nowych umiejętności i kształtowania osobowości. Dziecko, karmiąc lalkę, przykrywając ją kocykiem lub zabierając na "spacer", nie tylko rozwija wyobraźnię, ale przede wszystkim ćwiczy empatię. Rozwijanie umiejętności społecznych dziecka, rozumienie potrzeb drugiego człowieka czy ćwiczenie emocjonalnych reakcji to tylko niektóre wartości, jakie daje zabawa w odgrywanie ról z misiem czy lalką. Warto zachęcić dziecko do tego scenek, gdy chcemy, aby było bardziej ostrożne i empatyczne, np. w sytuacji, gdy czekacie na narodziny kolejnego potomka bądź nie podoba wam się sposób, w jaki wasz maluch traktuje pupila.

Rozmowa z maskotką pomaga nazwać emocje

Małe dzieci rzadko potrafią wprost powiedzieć, że są smutne czy zdenerwowane – nazywanie emocji wymaga pracy, ćwiczeń i wielu rozmów z rodzicem. Pomocne w tego typu nauce bywają lalki i maskotki, które mogą stać się powiernikami smutków, słuchaczem w stanach napięcia – z pomocą rodzica bądź bez jego obecności. Zabawy rozwijające emocje, polegające na rozmowie z maskotką mogą być pomocne w terapii małych dzieci lub w sytuacji, gdy rodzic ma podejrzenia, że syn czy córka zmaga się z problemem, o którym boi się bądź nie potrafi mówić.

Jakość – znaczenie materiałów i formy

Nie każda zabawka wspiera rozwój emocjonalny dziecka. Zabawki z jaskrawymi kolorami, migającymi diodami i intensywnym dźwiękiem mogą przestymulować układ nerwowy malucha. Dziecko staje się nadreaktywne, rozdrażnione, a jego zdolność do samoregulacji maleje. Głośne zabawki nie sprzyjają również rodzicom – hałas może jeszcze bardziej wzmagać ich zmęczenie, rozdrażnienie i brak snu.

Warto w najbliższej przestrzeni dziecka postawić na przyjemne w dotyku maskotki wykonane z naturalnych materiałów – bawełny, lnu, wełny, które wspierają zmysł dotyku i działają kojąco. Tkaniny oddychające, bezpieczne barwniki i brak ostrych czy łatwych do połknięcia detali to najważniejsze kryteria doboru zabawek dla malucha.

Takie modele maskotek i lalek znajdziesz w kolekcji Misie Agaty – marki z Bielska-Białej, która stawia na ręczne wykonanie, dbałość o detale i ekologiczne, przyjemne w dotyku materiały. Ich produkty dostępne w sklepie https://misieagaty.com.pl/ łączą tradycyjne podejście z nowoczesnym designem – są odpowiedzią na potrzeby dzieci i oczekiwania rodziców, którzy są świadomi, jak ważny jest rozwój emocjonalny i sensoryczny ich malucha.

Zabawki z duszą, które zostają na lata

Ręcznie robione maskotki często zostają z dzieckiem przez całe dzieciństwo. Przechodzą z rąk do rąk, są zabierane na wakacje, śpią w łóżku i biorą udział w codziennych rytuałach. Zabawka, która towarzyszy nam w dzieciństwie, ma ogromną wartość emocjonalną. Nie bez powodu wiele lalek szmacianek staje się rodzinną pamiątką​. Długofalowa obecność na poziomie fizycznym i emocjonalnym w życiu dziecka to w świecie pełnym zmian, dynamiki i bodźców, wartość, o którą warto się starać.

Wybierając zabawki stymulujące rozwój dziecka, należy wziąć pod uwagę to, że maluchy dopiero poznają świat, uczą się rozumienia swoich reakcji, a rozmowa o emocjach i lękach może nie być ich mocną stroną. Często w wyborze zabawek – mniej znaczy więcej, co dotyczy zarówno ich ilości, jakości, ale również tego jak wyglądają i jak i do czego zostały zaprojektowane.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%