Spotkanie z orłem bielikiem nie jest na terenie lasów otaczających Włocławek rzadkością. Mieszkańcy coraz częściej spotykają te drapieżniki nie tylko w głębi lasu, ale również przy drogach.
Na początku XXI wieku orły bieliki były gatunkiem niezwykle rzadkim. Obecnie, po objęciu ich ścisłą ochroną, populacja drapieżnych ptaków znacznie się powiększyła. Na terenie naszego kraju znajduje się ok. 700 gniazd lęgowych, a kilka z nich mieści się na terenie Nadleśnictwa Włocławek. Dzięki zachowaniu wszelkich rygorów ochrony ptaków i ciągłemu monitoringowi prowadzonemu przez leśników oraz Komitet Ochrony Orłów, bieliki mają się dobrze i jest ich na naszym terenie coraz więcej.
To właśnie dlatego coraz częściej Nadleśnictwo Włocławek odbiera sygnały o tym, że mieszkańcy miasta widują bieliki. Najczęściej można je spotkać w okolicy dużych kompleksów leśnych i zbiorników wodnych, które są dla nich źródłem pożywienia. W jadłospisie tych drapieżników przeważają bowiem ryby i ptaki wodne.
We Włocławku orły są zwykle widywane w okolicy tamy i na obszarach położonych nad Zalewem Włocławskim. Najwięcej ptaków pojawia się tam w czasie przelotów. Wiosną, a także jesienią i zimą można spotkać grupy składające się z nawet 20 drapieżników, co jest ewenementem w skali całego kraju.
Obecnie w okolicach Włocławka widywane są pojedyncze ptaki, co nie jest wielkim odstępstwem od normy. Są to zwykle młode osobniki (od dorosłych odróżnia je to, że nie mają białych ogonów, głów oraz szyj i na całym ciele mają szare upierzenie), które nie uzyskały jeszcze pełnej sprawności lotnej, a w związku z tym są mniej mobilne od dorosłych orłów.
Takie ptaki niekiedy przesiadują przy drogach, blisko siedlisk ludzkich i pozwalają podejść do siebie na bliską odległość. Leśnicy przestrzegają jednak przed takim nieostrożnym zachowaniem. Młode ptaki najlepiej zostawić w spokoju, by mogły dojść do pełnej sprawności.
- Orzeł jest dużym i mocnym ptakiem; dorosła samica może ważyć do 5-6 kg. Wszelkiego rodzaju próby złapania bielika, nawet takiego osłabionego, przez osobę, która nie zna prawideł podejścia do ptaka, może się skończyć pokaleczeniem, podziobaniem, czy podrapaniem. Już zdarzały się takie sytuacje – mówi Mieczysław Olewnik z Nadleśnictwa Włocławek. – Nie należy tych ptaków dotykać. Trzeba poinformować służby Nadleśnictwa lub Parku Krajobrazowego, żeby odpowiednie osoby mogły właściwie zareagować na obecność ptaka.
Orzeł bielik to największy ptak występujący w Polsce. Nasz kraj jest jedną z największych ostoi tego gatunku w całej Europie.
6 0
Bielik zwyczajny, bielik (Haliaeetus albicilla) ? gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae).
Dość powszechnie bielik jest błędnie uważany za orła, podczas gdy faktycznie należy on do rodzaju Haliaeetus, któremu genetycznie bliżej do bocianów niż orłów