Zamknij

Zakup mieszkania deweloperskiego krok po kroku

14:01, 16.10.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Zakup mieszkania od dewelopera zawsze wiąże się z kilkoma zagrożeniami, o których na początku naszej przygody z nieruchomościami, możemy nawet nie pomyśleć. Dlatego warto za wszelką cenę je zminimalizować i nie narażać się na przykre konsekwencje naszej niewiedzy.

Wybór lokalizacji mieszkania

Ze względów budżetowych, wiele osób decyduje się na wybór inwestycji zlokalizowanej na peryferiach miasta. W przypadku nie do końca rozbudowanej infrastruktury w okolicy, warto zorientować się na temat jej przyszłego kształtu. Tego typu informacje uzyskać można w miejscowym planie zagospodarowania przestrzeni, co pozwala na uniknięcie ryzyka zakupu mieszkania w budynku zlokalizowanym niedaleko obiektów utrudniających codzienne życie, na przykład spalarni śmieci czy torów kolejowych. Zgodnie z ustawą deweloperską, firma zajmująca się sprzedażą mieszkania zobowiązana jest do informowania klientów o tego typu niedogodnościach w promieniu jednego kilometra. Informacje tego typu powinny znajdować się w tzw. prospekcie informacyjnym.

W samych poszukiwaniach będą nam w stanie pomóc różnego rodzaju wyszukiwarki nieruchomości. Przykładem tego typu serwisu jest MapaNieruchomosci.pl, która agreguje oferty większości polskich deweloperów, z podziałem na poszczególne miasta i dzielnice.

Weryfikacja firmy deweloperskiej

Przy wyborze konkretnego dewelopera warto sprawdzić jego sytuację finansową oraz wcześniej zrealizowane inwestycje. Dotyczy to nie tylko ich jakości, ale też terminowości. O rzetelności dewelopera świadczyć mogą opinie w internecie, jednak poważniejsze zarzuty warto zawsze dokładnie zweryfikować. Dzięki wprowadzeniu ustawy deweloperskiej z każdym sprzedawanym mieszaniem związany jest odpowiedni rachunek powierniczy. Wpłacane tam środki trafiają do dewelopera dopiero w trakcie realizacji kolejnych etapów inwestycji lub dopiero po jej zakończeniu i przekazaniu aktu własności właścicielom. Dzięki temu klienci mogą odzyskać swoje środki w przypadku bankructwa dewelopera, dlatego obecność rachunku powierniczego zwiększa bezpieczeństwo nabywcy.

Zobacz również: Ceny nieruchomości w górę. Teraz za metr zapłacisz nawet 3,5 tys zł

Podpisywanie umowy z deweloperem i odbiór mieszkania

Na kolejnym etapie podpisywana jest umowa z deweloperem, która powinna zawierać jak najwięcej informacji dotyczących inwestycji oraz konkretnego mieszkania. Kwestie zapisane w umowie muszą obejmować kwestie dotyczące klatek, podwórka, małej architektury, drogi dojazdowej, garażu itd. Dobrym zwyczajem jest obecność załączników w postaci planów zagospodarowania wspólnej przestrzeni czy szczegółowych informacji dotyczących schematów instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej. Umowa deweloperska zawierana jest w formie aktu notarialnego, dzięki czemu może być podstawą do dochodzenia praw inwestorów w sądzie. Ostatni etap zakupu mieszkania od dewelopera to odbiór gotowego lokum, podczas którego sprawdzane jest wykonanie nieruchomości oraz spisanie liczników, a także przekazanie lokatorom kluczy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%