Kuna to gatunek drapieżnika, z rodziny łasicowatych, charakteryzujący się niewielkimi rozmiarami i puszystym futrem. Wyróżniamy dwa odrębne gatunki, kuny leśne, zwane inaczej tumakiem oraz kuny domowe, znane również pod nazwą kamionka. Te dwa drapieżniki różnią się między sobą ubarwieniem oraz miejscem bytowania.
To właśnie kuna domowa, którą można rozpoznać po jasnobrązowym kolorze oraz białej plamie biegnącej aż do klatki piersiowej, jest gatunkiem który upodobał sobie miejsca znajdujące koło ludzkich domów. Zamieszkuje piwnice, strychy i stodoły. Choć z wyglądu niepozorna, może wyrządzić spore szkody, zarówno wewnątrz pomieszczeń jak i w ogrodzie. Niszczy rośliny oraz atakuje zwierzęta hodowlane.
Walka z kuną domową nie należy do łatwych. Nie powinniśmy do tego celu używać trutek lub innych śmiercionośnych preparatów. Przede wszystkim jest to gatunek objęty ochroną. Preparaty zawierające truciznę mogłyby także zaszkodzić innym zwierzętom znajdującym się w gospodarstwie domowym. Walka z tymi niechcianymi intruzami powinna opierać się głównie na ich odstraszaniu, humanitarnym wywożeniu, a także działaniach profilaktycznych przeciwko ich zagnieżdżaniu się.
Bardzo prostym i popularnym sposobem do walki z tymi zwierzętami są tzw. żywołapki. Są to druciane, jednostronne klatki przeznaczone do łapania kun. Niewielkich rozmiarów pułapka wyposażona jest w klapę, która zamyka się automatycznie gdy tylko do środka wejdzie zwierzę. Klatkę można bezpiecznie przenieść i wywieźć w inne miejsce, nie robiąc przy tym krzywdy schwytanej kunie i nie narażając się na jej ataki czy ugryzienia. Do zwabienia kuny w pułapkę możemy użyć wabika np. w postaci jajka. Żywołapki wykonane są zazwyczaj z materiału który odporny jest na działanie czynników atmosferycznych więc nadają się do wielokrotnego użytku.
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów służących do odstraszania tych kłopotliwych lokatorów. Jednym z nich są specjalne płyny, które nie mają działania biobójczego, są więc całkowicie bezpieczne zarówno dla kun jak i dla zwierząt żyjących w gospodarstwie. Mają działanie odstraszające, można spryskiwać nimi powierzchnie i pomieszczenia, w których mogą zagnieżdżać się kuny. Dostępne są w formie płynów, granulatów lub wygodnych sprayów. Są łatwe w użyciu, a ich działanie pozwala na humanitarne pozbycie się tych zwierząt.
Do odstraszania można użyć także specjalnych urządzeń emitujących dźwięki, które nie są słyszalne dla ludzkiego ucha, ale bardzo nieprzyjemne dla kun. Szeroki wachlarz odstraszaczy kun do znalezienia w Sklepie Świat Kwiatów.
Aby zapobiec pojawieniu się niechcianych lokatorów powinniśmy zadbać o szczelne zabezpieczenie okien i drzwi, w piwnicach czy na strychach. Ponadto skuteczną metodą jest owinięcie rynny drutem lub taśmą kolczastą. Dobrze jest oczyścić podwórko z gęstych krzaków i zarośli, bo to te miejsce kuny upatrują sobie jako schronienie. Pamiętajmy także o zabezpieczaniu samochodów. Pod maską powinniśmy umieścić siatkę z drutu lub zastosować odstraszające spryskiwacze, po to aby uchronić kable przed przegryzaniem.
Koniec z błotem na tej drodze. Powstanie asfalt
Nikomu nie oplaca sie suburbanizacja, miasto nie powinna zachecac, czy stwarzac mozliwosci ku temu by miasto rozrastalo sie w tamtym kierunku. Same szkody.
wedkarzz
02:57, 2025-05-18
Koniec z błotem na tej drodze. Powstanie asfalt
a co maja zrobic? jezioro osuszyc zeby mozna bylo spokojnie robic grilla i jezdzic quadem?
rdhdr
02:53, 2025-05-18
Noc Muzeów we Włocławku. Kto zaprasza?
Ten cały Włocławek to jedno wielkie muzeum…
Czczu
22:45, 2025-05-17
Tymi ulicami nie przejedziesz w sobotę
A może prezydent miasta by zajął się sprzątaniem ulic za które jest odpowiedzialny Urząd miasta wystarczy przejść chodnikami w centrum miasta i widać tylko brudne nasze miasto.
Xxx1
22:37, 2025-05-17
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz