Plamy z trawy, krwi lub wina na ubraniach? Pomimo szerokiej dostępności środków do prania, niektóre zabrudzenia mogą okazać się wyjątkowo trudne do usunięcia. Zobacz, jak skutecznie wywabić plamy domowymi sposobami. Zapoznaj się z naszym poradnikiem.
Tłuste plamy na ubraniach nie są tak trudne do usunięcia, jak wielu z nas mylnie uważa. Uporczywe plamy powstają na naszej odzieży wtedy, gdy w materiał wsiąknie masło, sos lub olej. W większości przypadków znikają podczas prania w pralce. Inną metodą na wywabienie plam może być użycie mąki ziemniaczanej. Tłustą plamy należy posypać mąką ziemniaczaną, poczekać kilka minut, a następnie wypłukać ubranie w ciepłej wodzie. Tego typu składnik jest szczególnie zalecany do stosowania na tkaninach delikatnych – wełnianych, bawełnianych, jedwabnych. Alternatywą może być wykorzystanie talku lub sproszkowanej kredy.
Świeże plamy z wina możemy posypać solą kuchenną lub usunąć bieżącą wodą. W przypadku zaschniętej plamy warto zwilżyć tkaninę płynem do mycia naczyń i poczekać 30 minut. Po tym czasie pierzemy ubranie w możliwie najwyższej temperaturze dla danego materiału i środku piorącym, który zawiera odplamiacz. Innym sposobem na plamy z wina może być posypanie ich mąką ziemniaczaną i skropienie sokiem z cytryny. Stare, zabrudzone miejsca możemy natomiast natrzeć alkoholem, po czym moczyć je w maślance przez 8 godzin.
Plamy ze smoły lub smaru mogą sprawić nam wiele trudności, szczególnie gdy są stare i zaschnięte. Jeśli plamy na spodniach lub koszulce są jeszcze świeże, wtedy możemy spróbować zeskrobać zabrudzenie. Warto jednak uważać, aby nie rozsmarować go bardziej na tkaninie. Domowym sposobem na zaschnięte plamy będzie rozmiękczenie ich za pomocą tłuszczu – w tym celu doskonale sprawdzi się olej lub margaryna. Po upływie 12 godzin delikatnie ścieramy smołę lub smar z ubrania. Wszelkie ślady po plamach zapieramy w odplamiaczu i czekamy 30 minut. Ostatnim krokiem jest wypranie odzieży w pralce.
Świeże plamy z trawy należy zaprać płynem do naczyń i odczekać pół godziny. Następnie pierzemy tkaniny w możliwie jak najwyższej temperaturze dla danego materiału. Do całości dodajemy też środek piorący z zawartością odplamiacza. Jeśli plamy z trawy są stare, wtedy zalewamy je spirytusem i dokładnie pocieramy. Dalej pierzemy ubranie w wysokiej temperaturze, z dodatkiem zwykłego proszku do prania.
Plamy z krwi na ubraniach najlepiej jest usunąć, gdy są jeszcze świeże. Możemy je wywabić bieżącą, zimną wodą. Nie zaleca się usuwania takich plam za pomocą ciepłej wody, ponieważ mogłaby ona jedynie utrwalić plamy z krwi na odzieży. W przypadku zaschniętej plamy z krwi, szorujemy ją szczoteczką o miękkim włosiu, po czym moczymy w roztworze z zimnej wody i soli kuchennej (2 łyżki soli na litr wody). Po wypłukaniu przystępujemy do wyprania ubrań w zwykłym proszku do prania.
Świeże plamy ze szminki łatwo i szybko usuniemy letnią wodą i szamponem do włosów. Trudniej będzie, gdy nasz zabrudzenie jest stare. Wtedy na tkaninę nanosimy czysty alkohol. Zamiast tego możemy też użyć środek rozpuszczający tłuszcz lub lakier do włosów. Wystarczy, że spryskamy nim plamę ze szminki, poczekamy kilka minut, a następnie wypierzemy w pralce.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak usuwać plamy z ubrań.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz