Zamknij

Sposoby łączenia rur w systemach instalacyjnych

artykuł sponsorowany + 14:17, 07.10.2019 Aktualizacja: 11:25, 09.10.2019
Skomentuj

Podstawą poprawnego funkcjonowania każdego budynku są prawidłowo wykonane systemy instalacyjne. Odpowiedni poziom szczelności przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo, które jest najważniejsze. Nie bez znaczenia jest jednak szybki montaż, możliwy dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii oraz specjalistycznych akcesoriów. Fachowcy wyróżniają kilka metod łączenia rur. Wynika to z konieczności indywidualnego dopasowania do konkretnego typu instalacji. 

Jakie rury wykorzystywane są w systemach instalacyjnych?

Systemy instalacyjne montowane w budynkach prywatnych i przemysłowych wykonywane są z rur, do których produkcji użyto różnych rodzajów materiałów. Obecnie coraz rzadziej można spotkać się z instalacjami, w których zastosowano rury stalowe czy żeliwne. Ich miejsce z powodzeniem zajmują elementy z miedzi i mosiądzu, które charakteryzują się zdecydowanie lepszymi właściwościami. Jak zauważa specjalista ze sklepu internetowego Instalguru: Instalacje, które zostały wykonane z miedzi, czy mosiądzu są bardzo trwałe. Wyróżnia je przede wszystkim odporność na korozję, czy różnego rodzaju substancje chemiczne. Ponadto nie są one narażone na uszkodzenia mechaniczne, nie ma ryzyka pęknięcia rury - nawet w przypadku bardzo wysokiej temperatury, czy zmiennego ciśnienia - dodaje. 

Drugim typem rur wykorzystywanych jako elementy instalacji użytkowych są produkty wykonane z tworzyw sztucznych, nazywane także tworzywami termoplastycznymi. Wśród najpopularniejszych można wymienić rury: 

  • polietylenowe (PE),
  • polipropylenowe (PP lub PP-R inna odmiana)
  • z polietylenu sieciowanego (PEX).

Rury i złączki z materiałów termoplastycznych cieszą się coraz większym uznaniem instalatorów, którzy chętnie wykorzystują je głównie ze względu na możliwość skrócenia czasu montażu.

Rodzaje połączeń rur w instalacjach użytkowych

Wyróżnia się dwa sposoby połączeń, które stosowane są w systemach instalacyjnych. Należą do nich:

  1. Połączenia o charakterze stałym. W tym przypadku elementy złączone ze sobą nie mogą zostać rozdzielone. W sytuacji wystąpienia awarii konieczne jest zniszczenie połączenia. Są to scalenia na bazie kleju, zaprasowywane, lutowane lub zgrzewane. 
  2. Połączenia z możliwością wielokrotnego użytku. Zalicza się nich elementy wyposażone w końcówki gwintowe, śrubowe, czasem także kielichowe. 

Sposoby łączenia rur z tworzyw sztucznych

Instalacje użytkowe, które wykonane zostały z materiałów termoplastycznych, w większości przypadków łączone są metodą zgrzewania lub zaprasowywanie. Proces ten odbywa się przy użyciu specjalistycznych akcesoriów - jest to zgrzewarka polifuzyjna. Wysoka temperatura, do której ogrzewane jest urządzenie, sprawia, że tworzywo sztuczne ulega delikatnemu stopieniu, przez co dwa elementy łączą się ze sobą i po wystygnięciu tworzą całość. W ten sposób wykonywane jest połączenie w elementach wykonanych z PP-R lub PE.

Podobną metodą jest zaprasowywanie. W tym przypadku jednak wykorzystywana jest dodatkowo specjalna tuleja, która nakładana jest na wybrany element. Konieczne jest także użycie wyżej wspomnianej zgrzewarki. To połączenie sprawdza się w przypadku elementów wykonanych z PEX. Te jednak mogą być zespalane ze sobą również metodą skręcania. Wszystko zależne jest od tego, który rodzaj rur i kształtek został wykorzystany w systemie instalacyjnym.

Elementy instalacji wykonane z PP można połączyć za pomocą kleju. Należy jednak pamiętać o tym, że w sytuacji, kiedy któryś z elementów był docinany, konieczne jest wygładzenie jego krawędzi. Zamiast kleju można użyć także preparatu, jakim jest pasta poślizgowa - wówczas jednak mowa o zupełnie innym połączeniu nazywanym kielichowym.

Sposoby łączenia rur stalowych i miedzianych

Zarówno w przypadku elementów wykonanych ze stali (niezależnie od jej typu), jak i miedzi istnieje możliwość łączenia za pomocą metody zaprasowywania. Jest to metoda najchętniej polecana przez instalatorów. Gwarantuje odpowiednią wytrzymałość oraz szczelność systemu instalacyjnego. 

Istnieją także inne możliwości. O ile połączenia gwintowane są coraz rzadziej wykorzystywane w przypadku stali, to dla elementów miedzianych jest to wciąż bardzo popularna alternatywa. 

Rury miedziane zespalane są także za pomocą lutowania. Wyróżnia się dwie metody lutowania - twarde i miękkie. W obydwu przypadkach konieczne jest zastosowanie specjalnego wyposażenia, które stanowi:

  • lut cynowy, cynowo-ołowiowy lub cynowo-miedziany,
  • lutownica. 

Różnica polega na tym, że podczas lutowania miękkiego temperatura, do której rozgrzewana jest substancja, wynosi maksymalnie do 250°C, a podczas lutowania twardego jest to nawet 890°C. To sprawia, że w drugiej sytuacji czasami występuje konieczność zastosowania palnika na gaz propan-butan.

Przy wyborze konkretnych instalacji warto zwrócić uwagę na metodę ich łączenia. Prawidłowe scalenie elementów instalacyjnych gwarantuje szczelność całego systemu i możliwość jego wykorzystania przez długie lata.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%