Zamknij

Nieprzewidziane wydatki – jak im zapobiegać?

artykuł sponsorowany + 00:00, 23.03.2022

Znów nie udało się odłożyć części wypłaty na oszczędności? Kolejny raz pomimo planów pojawiły się niespodziewane wydatki, które nadwyrężyły domowy budżet? Nie wszystkie sytuacje da się przewidzieć, jednak istnieją pewne sposoby na ograniczenie ich druzgocącego wpływu na stan konta bankowego. Przede wszystkim warto pamiętać o możliwościach wsparcia finansowego w trudnych sytuacjach takich jak pożyczki, planowaniu własnego budżetu i w miarę możliwości przewidywaniu tych wydatków, które prędzej czy później na pewno się pojawią.

Co robić, gdy wydatki przewyższają budżet?

Co można zrobić, kiedy wydatki już się pojawią, a nie uwzględniło się ich wcześniej w budżecie? Skąd wziąć środki finansowe na wymianę urządzeń domowych, które nagle uległy awarii, prezenty urodzinowe, o których się zapomniało, albo konieczne serwisowanie samochodu? Często wybieraną opcją są pożyczki prywatne od rodziny i przyjaciół oraz produkty bankowe, w tym kredyty, karty kredytowe, albo limity debetowe na koncie. Inną często wybieraną możliwością są chwilówki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej z umową zawieraną przez Internet.

Wnioskując o pożyczkę, która ma pokryć nagłe wydatki, warto zachować rozsądek i nie decydować się na kwoty trudne do spłaty. Spłatę zobowiązań należy uwzględnić w domowym budżecie, najlepiej prowadzonym w formie papierowej, w tradycyjnym zeszycie. Spisując wszystkie wydatki i dochody można mieć pełną świadomość tego, ile dokładnie się wydaje, jakie kwoty można przeznaczyć na oszczędności, a jakie na spłatę zobowiązań takich jak kredyt ratalny albo pożyczka bez BIK odpowiednia dla osób ze złą historią kredytową.

Niektóre nieprzewidziane wydatki da się przewidzieć

Czy rzeczywiście wszystkie nieprzewidziane wydatki są całkowicie niemożliwe do przewidzenia? Niekoniecznie. Stary sprzęt AGD, który od kilku lat ciągle ulega różnym awariom, w końcu z pewnością będzie potrzebował wymiany. Konieczne do płacenia ubezpieczenie samochodu także może wydawać się nieprzewidziane – a przecież wystarczyło sprawdzić, kiedy wygasa poprzednia polisa. Oto krótka lista wydatków, które odpowiednio zaplanowane, nie będą tak problematyczne dla budżetu.

  • Wymiana sprzętu RTV i AGD, telefonów, komputerów oraz tonerów do drukarki.
  • Ubezpieczenie samochodu, jego przegląd i serwisowanie, w tym wymiana oleju czy rozrządu, paliwo i wulkanizacja.
  • Prezenty związane z urodzinami bliskich, rocznicami i specjalnymi okazjami jak dzień matki albo dzień kobiet.
  • Wizyty kontrolne u lekarzy, koszty przyjmowanych leków i rehabilitacji.
  • Sezonowa wymiana ubrań podczas zmian pór roku.
  • Koszty związane z dziećmi: wizyty u pediatry, leczenie, wycieczki i kolonie, opłaty w szkole lub przedszkolu, zajęcia dodatkowe.
  • Koszty związane ze zwierzętami: wizyty i weterynarza, leczenie i szczepienia, żywienie.

Planując domowy budżet, warto przemyśleć, czy w zbliżającym się czasie nie pojawią się wydatki, które, choć da się przewidzieć, mogą wydawać się nagłe i niespodziewane.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%