Izolacja budynków jest bardzo ważna, aby zabezpieczyć ich fundamenty przed działaniem wody, wilgoci, a także przed wyziębianiem. Kluczowe okazuje się to, aby dobrać tutaj najlepiej dostosowany system hydroizolacyjny, a także dokonać prawidłowego procesu izolacji fundamentów. To szczególnie ważne w miejscach, które jawią się, jako podmokłe.
Kiedy planujemy budowę naszego domu mamy dwa wyjścia. Jedno to zakup projektu typowego, który kolejno jest dostosowywany przez projektanta do panujących warunków. Druga opcja to wykonanie projektu od podstaw. Warto wiedzieć, że w pierwszych przypadku jest to najczęściej projekt architektoniczno-budowlany, którego posiadanie jest kluczowe, abyśmy mogli uzyskać pozwolenie na budowę. Pamiętajmy jednak, że ten może nie zawierać ważnych, rozrysowanych szczegółów oraz detali hydroizolacyjnych. Być może zagadnienie to będzie tam potraktowane po macoszemu.
Jeśli postawimy na taką opcję, w przyszłości może okazać się, że zetkniemy się z bardzo kosztownymi i czasochłonnymi problemami, gdzie w roli głównej występuje wilgoć. Ten aspekt powinien być przez nas uszczegółowiony zanim rozpoczną się prace budowlane. Jeszcze w momencie projektowania konieczne jest wybranie systemu hydroizolacyjnego i nie chodzi tutaj o sam materiał. Należy spojrzeć na to, jakie panują warunku gruntowo-wodne, sposób posadowienia, a także jaki jest rodzaj, stał podłoża, a także obecność dylatacji orz przejść rurowych.
Jak można dowiedzieć się od ekspertów z tej dziedziny, to właśnie dopiero takie podejście pozwoli nam na to, aby prawidłowo określić najlepszy rodzaj materiału. Następne etapy to już wybór danego produktu, a także prawidłowe przeprowadzenie hydroizolacji fundamentów.
Rodzaj gruntu, a także poziom wód gruntowych wpływa na to, czy konieczne jest wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, czy też przeciwwodnej.
Przeciwwilgociowa izolacja fundamentów powinna być wybierana w momencie, kiedy znajdujący się wokół budynku grunt jest niespoisty i dobrze przepuszczalny, że woda przy dużych opadach może bardzo szybko wsiąkać nie nie będzie spiętrzać się w okolicach fundamentów. Będzie to np. piasek lub żwir. Najwyższy możliwy poziom wody gruntowej powinien być kilkadziesiąt centymetrów poniżej spodu ław bądź płyty fundamentowej. Izolacja przeciwwilgociowa może być wykonana też w budynku, który posadowiono na gruntach o mniejszej przepuszczalności, kiedy pojawia się szansa na to, aby zastosować dobrze działający drenaż.
Izolacja przeciwwodna sprawdzi się najlepiej w momencie, kiedy zachodzi ryzyko, że poziom wody gruntowej podniesie się na tyle, że obiekt wręcz stanie w wodzie, bądź kiedy na skutek opadów atmosferycznych pojawi się możliwość spiętrzenia wody przy samych fundamentach. W takim przypadku wszystkie podpiwniczone budynki muszą być posadowione na płycie fundamentowej, a nie na ławach.
Tragedia! Kobieta wjechała w wózek inwalidzki
Życie za .....
Nauczą się
08:11, 2025-07-04
O naprawie tej drogi mówiło się latami. Wreszcie...
no w końcu...
mieszkanka
08:09, 2025-07-04
Ewakuacja w urzędzie we Włocławku. Pracownicy reagowali
To nie ćwiczenia?
??
07:54, 2025-07-04
S10 przez Włocławek: Mieszkańcy grożą GDDKiA sądem
Mieszkańcy Zazamcza ! Obudźcie się, bo w przeciwnym wypadu czeka na Was : - wycięcie lasu i ograniczony do niego dostęp - hałas niewyobrażalny i smród spalin - obniżenie cen wartości mieszkań - kto będzie chciał kupić mieszkanie obok autostrady ?
Zazamcze
07:54, 2025-07-04