Zamknij
REKLAMA

Bezpieczeństwo w airsofcie

15.38, 25.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15.38, 25.11.2022

Airsoft to ogólnie bardzo bezpieczny sport, ale jak zawsze – zależy do w dużym stopniu od naszego podejścia. Obowiązują w nim pewnie zasady, których każdy musi przestrzegać, a do tego warto też wykazać się swoim własnym rozsądkiem – dla dobra wszystkich uczestników gry. Jak w każdym sporcie, możliwe są w airsofcie kontuzje – zwłaszcza, że celujemy z repliki bezpośrednio w naszego uczestnika. Na całe szczęście nie zdarzają się one zbyt często, a zapobiegają im regulaminy strzelanek i ochronne wyposażenie.

Jakie airsoftowe akcesoria zwiększają nasze bezpieczeństwo?

Podstawowe wyposażenie każdego airsoftowca to replika ASG i okulary/gogle ochronne. Bez tych dwóch elementów nasz udział w strzelance nie jest możliwy – również ze względu na nasze bezpieczeństwo. Plastikowa, rozpędzona kulka może nam nabić głównie siniaka, ale jeśli trafi w oko, to skutki mogą być dużo poważniejsze. Każdy gracz nosi więc specjalistyczne okulary ochronne, które spełniają normy balistyczne.

Pozostałe akcesoria ochronne nie są obowiązkowe, ale często bardzo przydają się na polu walki. Strzelanki organizowane są w lesie lub w zamkniętych pomieszczeniach. Często trzeba podczas nich uklęknąć lub nawet się czołgać, dlatego warto wyposażyć się w ochraniacze na kolana i łokcie. W ferworze walki łatwo też uderzyć się w głowę – możemy zahaczyć o gałąź lub niski strop budynku. W takich sytuacjach na pewno każdy doceni hełm taktyczny, który będzie chronił nasz głowę właśnie podczas takich wydarzeń.

Wielu graczy korzysta też z rękawic ochronnych, które z jednej strony zapewniają odpowiednie warunki termiczne, a z drugiej strony zapobiegają skaleczeniom czy odciskom – pod warunkiem, że wybierzemy odpowiedni model. Najlepiej zdecydować się na rękawice taktyczne, które dedykowane są sportom strzeleckim. Głównie dlatego, że zapewniają one pewny uchwyt i możliwość wygodnej obsługi repliki. W każdym sporcie ważne jest też bardzo podstawowe wyposażenie, takie jak odzież i obuwie. Wygodne obuwie taktyczne, a także długie rękawy czy nogawki, również mogą pełnić funkcję ochronną.

Zasady, do których warto się w airsofcie stosować

Nasze bezpieczeństwo zależy też od tego, jak będziemy się podczas strzelanki zachowywać. Wszystkie niedozwolone akcje są zazwyczaj ujęte w regulaminie, z którym należy się przed każdą grą zapoznać. Oczywiście liczy się również nasz zdrowy rozsądek. Nigdy nie powinniśmy celować w głowę przeciwnika i warto też zachować odpowiednią odległość podczas oddawania strzału.

Kwestie bezpieczeństwa są też nierozerwalnie związane z mocą repliki. W miarę zdobywania doświadczenia, wielu graczy chce coraz większych wrażeń i dalszych strzałów, co wiąże się z tuningiem mocowym repliki. I jakkolwiek jest to zrozumiałe, musimy zachować w tym umiar. Podczas zorganizowanych strzelanek stosowane są ograniczenia w mocy repliki i należy się nimi kierować tak naprawdę zawsze wtedy, gdy planujemy strzelanie do przeciwnika. Jeśli każdy gracz będzie stosował się do powyższych zasad, to do minimum zmniejszymy ewentualne ryzyko, a ASG będzie jedynie źródłem dobrej zabawy.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%