Zamknij

Pompa ciepła monoblok a split - jakie są między nimi różnice?

artykuł sponsorowany + 00:00, 30.11.2022

Powietrzne pompy ciepła są coraz częściej montowane w domach jednorodzinnych jako ekologiczny, energooszczędny, tani w eksploatacji system grzewczy. Na rynku dostępne są jednak różne rozwiązania, w tym pompy ciepła monoblok oraz pompy ciepła split. Czym różnią się oba urządzenia? I jakie są ich wady oraz zalety?

Jak działają powietrzne pompy ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia zapewniające ogrzewanie w domach oraz podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, a wiele z nich wyposażonych jest także w funkcję chłodzenia pomieszczeń. Bazują one na odnawialnych źródłach energii cieplnej. Pobierają ciepło z powietrza atmosferycznego z zewnątrz budynku, a następnie po poddaniu różnym procesem termodynamicznym kierują do instalacji grzewczej w jego wnętrzu.

Wyróżnia się dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła pod względem ich budowy:

  • pompa ciepła typu split, czyli urządzenie dwujednostokowe,
  • pompa ciepła typu monoblok - zamknięte hermetycznie urządzenie jednojednostkowe.

Jakie są pomiędzy nimi różnice?

Pompa ciepła monoblok a split - jakie są różnice?

Powietrzna pompa ciepła split oraz pompa ciepła monoblok składają się dokładnie z tych samych elementów, jednakże różnica między nimi tkwi w budowie jednostek oraz sposobie montażu urządzeń. Pompa ciepła split składa się bowiem z jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej, które są ze sobą połączone przewodami wypełnionymi czynnikiem chłodniczym. W jednostce zewnętrznej umieszczony jest wentylator, parownik oraz sprężarka, zaś jednostka wewnętrzna to skraplacz i pompa obiegowa. Montażu pompy ciepła split dokonać może wyłącznie specjalista posiadający uprawnienia F-gazowe.

Z kolei pompa ciepła monoblok jest hermetycznie zamkniętym w trakcie produkcji urządzeniem, które jest wyizolowane termicznie i akustycznie. Wszystkie podzespoły znajdują się wewnątrz urządzenia. Nie ma konieczności napełniania przewodów czynnikiem chłodniczym, ponieważ są nim napełnione fabrycznie, ani montażu w wykonaniu specjalistów z uprawieniami F-gazowymi.

Wady i zalety pompy ciepła monoblok

Wiele osób zadaje sobie pytanie: pompa ciepła split czy monoblok? Oba rozwiązania mają zarówno rady, jak i zalety.

Wśród zalet pompy ciepła typu monoblok wyróżnia się przede wszystkim wysoką szczelność urządzenia. Jest ona hermetycznie zamknięta i wypełniona czynnikiem chłodniczym na etapie produkcji. Nie wymaga regularnych kontroli szczelności, prowadzenia karty produktu, ani montażu przez osoby z uprawnianiami F-gazowymi. Jest również wyizolowana akustycznie i znacznie łatwiejsza w montażu. Nie wymaga również dużej ilości miejsca na pozostałe podzespoły. Na pompę ciepła typu monoblok warto się zdecydować ze względu na niską cenę oraz wysoką wydajność.

Wadą rozwiązania jest jednak duże narażenie na zamarzanie. Rury, której doprowadzają wodę do domowej instalacji są wyizolowane i wypełnione odpowiednim płynem, jednakże z powodu braku dostaw prądu możliwe jest ich zamarznięcie.

Wady i zalety pompy ciepła split

Drugim rozwiązaniem są pompy ciepła typu split, które wyróżnia przede wszystkim duża odporność na niskie temperatury. Ze względu na podzieloną budowę pompy ciepła niższe są także straty energii cieplnej niż w przypadku monobloków.

Wadą pomp ciepła typu split jest jednak konieczność prowadzenie karty urządzenia oraz przeprowadzania regularnych kontroli szczelności. Montaż pompy ciepła split musi również wykonać osoba dysponująca specjalistycznymi uprawnieniami F-gazowymi oraz posiadająca niezbędne doświadczenie. Jest to gwarancja, że nie dojdzie do rozszczelnienia układu, a tym samym do spadku wydajności pompy ciepła.

Podsumowanie

Wybierając pompa ciepła pod warto rozważyć zarówno pompę ciepła typu split, jak i pompę ciepła monoblok. Rozwiązania te różnią się między sobą, jednakże oba są rozwiązaniami tanimi w eksploatacji, skutecznie wykorzystującymi energię cieplną z otoczenia, ekologicznymi, energooszczędnymi i wygodnymi w użytkowaniu. Zainteresował Cię temat pomp ciepła? Chcesz pozyskać więcej wiedzy na temat tego systemu grzewczego? Po porady, ciekawostki, aktualności i rankingi sięgnij do stronyhttps://e-energia.pl/.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%