Zamknij

PGNiG — co to znaczy?

artykuł sponsorowany + 13:43, 29.11.2022 Aktualizacja: 13:43, 29.11.2022

PGNiG jest skrótem od nazwy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. To duża spółka akcyjna, która pełni rolę lidera na rynku produkcji i sprzedaży gazu ziemnego w naszym kraju. Ze względu na wiodącą pozycję w tej newralgicznej branży PGNiG w praktyce odpowiada za zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Odwiedź portal energetyczny biznesalert.pl, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.   

Czym charakteryzuje się działalność PGNiG?

Głównym obszarem działalności firmy jest wydobycie gazu z już istniejących złóż, a także poszukiwanie nowych miejsc, w których potencjalnie może się on znajdować. Kontrolowane przez PGNiG spółki zajmują się zaś magazynowaniem, sprzedażą, a także dalszą dystrybucją surowców. Usługi przedsiębiorstwa umożliwiają konsumentom końcowym pozyskanie energii elektrycznej i skuteczne ogrzanie swoich domów w miesiącach zimowych. Dzięki pakietom akcji firma kontroluje również mniejsze firmy prowadzące prace geofizyczne i wiertniczo-serwisowe.

Szeroki zakres działalności, a także profesjonalizm świadczonych usług sprawiają, że PGNiG cieszy się zasłużoną renomą wśród odbiorców krajowych, ale także zagranicznych kontrahentów. Od 2005 roku akcje spółki notowane są na polskiej giełdzie i wchodzą w skład kilku indeksów, w tym najbardziej rozpoznawalnego WIG20. Jeśli chcesz czytać bieżące informacje na temat PGNiG — biznesalert.pl będzie doskonałym miejscem, gdzie możesz poszukać takich treści. Portal to prawdziwa skarbnica wiedzy dotyczących gospodarki.

W jaki sposób PGNiG zapewnia bezpieczeństwo energetyczne?

Aby dostęp do energii był ciągły firma korzysta ze zdywersyfikowanych dostaw. Eksploatuje krajowe złoża, ale także importuje gaz z zagranicy. Do tego celu wykorzystywana jest skomplikowana sieć transportu przesyłowego oraz specjalny terminal LNG w Świnoujściu. Wielokierunkowa działalność spółki jest gwarantem zapewnienia ciągłości dostaw energii. Elementem dopełniającym tę dobrze przemyślaną strategię są magazyny gazu, które pozwalają na wyrównywanie niedoborów zarówno sezonowych, jak i dobowych.

Drugą kluczową spółką z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego jest PGG SA, czyli Polska Grupa Górnicza SA. Jej obszarem działalności jest wydobycie węgla kamiennego — na chwilę obecną to największe takie przedsiębiorstwo w Unii Europejskiej. Firma zastąpiła bankrutującą Kompanię Węglową. Jeśli interesują Cię newsy na temat rynku energii i chcesz być na bieżąco, wejdź na portal informacyjny BiznesAlert, aby dowiedzieć się więcej na temat tego dynamicznie zmieniającego się sektora.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%