Zamknij

Trzy proste sposoby na zadbanie o patelnie do naleśników

13:21, 03.02.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 13:21, 03.02.2023

Być może posiadasz w swoim kuchennym wyposażeniu specjalne patelnie do naleśników. To naczynia o cienkim dnie i niskich ścianach, które ułatwiają przygotowanie idealnie usmażonych naleśników. Zaletą tego typu patelni jest to, że mają na sobie powłokę nieprzywierającą, dzięki czemu na dobrze rozgrzanej powierzchni nie przywiera ciasto. Naczynie to nie potrzebuje także dużej ilości oleju. Cechy te wpływają na to, że patelnia do naleśników rzadko kiedy się brudzi. Warto jednak wiedzieć, jak poprawnie myć ją po użyciu, jak ją przechowywać oraz jakich przyrządów kuchennych powinno się do niej używać. O wszystkich tych rzeczach piszemy w tym artykule – zapraszamy do lektury!

1. Gąbka, płyn i ciepła woda

Zastanawiasz się, w jaki sposób myć patelnie do naleśników, aby jak najdłużej zachowały swój nowy wygląd? Odpowiedź i rozwiązanie są niezwykle proste. Nie potrzeba do tego żadnych specjalistycznych preparatów ani narzędzi. Wystarczy gąbka (do mycia patelni zawsze używaj miękkiej strony!), płyn do naczyń oraz ciepła woda. Umieszczanie patelni do naleśników w zmywarce jest raczej złym pomysłem. Mechaniczne mycie mogłoby doprowadzić do zniszczenia powierzchni patelni, a zwłaszcza jej nieprzywierającej powłoki. Nawet w sytuacji, w której na powierzchni patelni pojawiłoby się trudne do usunięcia zabrudzenie, wystarczy zalać naczynie ciepłą wodą i odstawić na kilka minut. Po tym czasie zaschnięte jedzenie nie powinno sprawiać problemów.

2. Odpowiednie miejsce do przechowywania patelni do naleśników

Choć patelnie do naleśników (sprawdź na: https://www.pieknowdomu.pl/gotowanie/patelnie/patelnie-do-nalesnikow.html) są dość niewielkich rozmiarów, nie oznacza to, że można je ot tak wcisnąć w dowolną przestrzeń w kuchni. Niewłaściwe przechowywanie może doprowadzić do zarysowania ich powierzchni. Jak i gdzie najlepiej je trzymać? Większość rączek patelni posiada w sobie mały otwór, dzięki któremu naczynie można zawiesić na specjalnym wieszaku. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie mają zbyt wiele miejsca w kuchennych szafkach. Należy jednak liczyć się z tym, że przechowywanie patelni (a także garnków) na widoku nie będzie pasować do każdego wnętrza. Z tego powodu większość osób stara się jednak schować je do szafki lub piekarnika. Najlepiej trzymać je pojedynczo – jeśli jednak nie możesz sobie na to pozwolić i musisz umieszczać jedną patelnię w drugiej, to kup specjalne filcowe przekładki. To skuteczna i tania ochrona przed zarysowaniem powierzchni naczyń.

3. Tylko delikatne przybory kuchenne

Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twoja patelnia do naleśników prezentowała się nienagannie przez długie lata, to oprócz delikatnego mycia i właściwego przechowywania, powinieneś wiedzieć, jakich przyrządów kuchennych możesz do niej używać. Zaleca się, aby powierzchni patelni dotykać wyłącznie silikonowymi lub drewnianymi akcesoriami. Te materiały są wystarczająco delikatne i nie niszczą naczyń – nawet podczas intensywnego mieszania. Metalowe akcesoria zostaw na inną okazję, np. do przygotowania ciasta na naleśniki w plastikowej misce.

Przyrządy kuchenne oraz patelnie do naleśników znajdziesz w wielu sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Jeżeli szukasz sprawdzonego miejsca na zakupy, to odwiedź Pięknowdomu.pl, gdzie czeka na Ciebie wiele interesujących produktów.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%