Pierwszy krok u dziecka jest bardzo ważnym etapem w jego rozwoju. Jak odbywa się nauka chodzenia u dzieci? Jak można ją wspierać?
Wielu rodziców z niecierpliwością czeka na to, aż ich pociecha postawi swój pierwszy krok. Aby pomóc jej w dalszym rozwoju, można zdecydować się na odpowiednie buty do nauki chodzenia i trzeba również pamiętać o kilku zasadach ważnych dla zdrowia malucha.
Niemowlęta przygotowują się do swojego pierwszego kroku poprzez szereg procesów związanych z ich rozwojem, zaczynając od podnoszenia głowy i klatki piersiowej podczas leżenia na brzuchu, a poprzez pełzanie oraz raczkowanie, a skończywszy na staniu.
Proces nauki chodzenia przebiega u dzieci następująco:
· Przewracanie się (4-6 miesiąc) – w tym czasie niemowlęta przewracają się z brzucha na plecy i odwrotnie, dzięki czemu uzyskują siłę w kończynach.
· Siedzenie (6-8 miesiąc) – w tym okresie wiele dzieci potrafi już samodzielnie siedzieć bez wsparcia, co pomaga im w uzyskaniu równowagi i stabilności ciała.
· Raczkowanie (7-10 miesiąc) – raczkowanie wspomaga rozwój siły ramion, nóg i mięśni tułowia.
· Podciąganie ciała (8-11 miesiąc) – dziecko uczy się samodzielnie podciągać swoje ciało do pozycji stojącej, na przykład przy użyciu zabawek albo mebli.
· Przemieszczanie się z podparciem (9-12 miesiąc) – dziecko stawiają kroki z podparciem, trzymając się mebli albo innych przedmiotów.
· Pierwsze kroki (12-14 miesiąc) – w tym czasie większość dzieci stawia pierwsze samodzielne kroki, początkowo są one chwiejne, natomiast potem dziecko nabiera wprawy i zaczyna chodzić sprawniej.
Na wszystkich z powyższych etapów u dziecka rozwijają się siła mięśniowa, koordynacja i równowaga, które są niezbędne do samodzielnego chodzenia.
Należy jednak pamiętać o tym, że podane powyżej przedziały czasowe są jedynie orientacyjne, dlatego u niektórych dzieci może dojść do powyższych etapów w innym czasie.
Żeby umożliwić dziecku bezpieczne stawianie pierwszych kroków, warto nie tylko zakupić buty do nauki chodzenia (dostępne w ebuciki.com), ale również zadbać o kilka innych istotnych kwestii:
Gdy dziecko zaczyna się samodzielnie przemieszczać, duże znaczenie ma odpowiednie przygotowanie jego otoczenia tak, aby nie było ono narażone na poważne upadki i urazy. Można zdecydować się na zastosowanie ochraniaczy na narożniki mebli oraz bramek dla dzieci, aby zablokować obszary, do których dziecko nie powinno mieć dostępu, na przykład schodów.
Zachęcaj dziecko do poruszania się, dzięki czemu będzie mogło ono szybko szlifować swoje umiejętności chodzenia.
Jeżeli dziecko zacznie chodzić, wybierz buty do nauki chodzenia z elastyczną oraz antypoślizgową podeszwą i dobrym wsparciem dla stópek, aby pomóc mu utrzymać równowagę i zapobiegać potencjalnym upadkom, na przykład na śliskiej powierzchni. Zwróć szczególną uwagę na to, aby buty były odpowiednio dopasowane pod kątem rozmiaru oraz nie były zbyt sztywne, ponieważ mogą one spowodować ryzyko powstania wad stóp.
Rodzice powinni pamiętać o tym, aby unikać używania chodzików dla dzieci, ponieważ mogą one zaburzać prawidłowy wzrost dziecka.