Stara Remiza przy ul. Żabiej we Włocławku zamieniła się w centrum debaty o polityce mieszkaniowej Polski. Zagraniczni eksperci podkreślają, że włocławskie Osiedle Celulozowa jest jednym z przykładów odpowiedzialnego podejścia do tej kwestii.
W sobotę, 24 czerwca w Starej Remizie przy ul. Żabiej odbyła się debata pt. "Mieszkanie prawem, nie towarem". Jej organizatorami była Fundacja Europejskich Studiów Progresywnych (FEPS) działających przy Partii Europejskich Socjalistów w Parlamencie Europejskich oraz włocławskie struktury Nowej Lewicy.
To pierwszy z trzech eventów organizowanych przez FEPS.
Wśród zaproszonych gości byli m.in. zagraniczni eksperci z Holandii, Portugalii i Niemiec oraz polscy posłowie tj. Maciej Gdula. Gospodarzem spotkania był wiceprezydent Włocławka - Krzysztof Kukucki.
Podczas spotkania w Starej Remizie włocławska Lewica pokazywała, jak w sposób odpowiedzialny należy prowadzić politykę mieszkaniową. Nasze miasto jest stawiane za wzór w tym kontekście. Sobotnia debata była przede wszystkim polem do wymiany doświadczeń w zakresie polityki mieszkaniowej.
Osiedle Celulozowa cieszy się ogromnym zainteresowaniem, nie dziwię się Krzysztofowi Kukuckiemu, bo wykonuje niesamowitą robotę w tej kwestii. Jest też wzorem i taką inspiracją dla wielu ludzi, bo łatwo jest o tych programach mówić, a trudniej jest je wdrożyć. Często takie inicjatywy napotykają się na szereg trudności. Zmiana dzieje się wtedy, kiedy ktoś przychodzi, kto nie wie, że ta zmiana nie jest możliwa i ją wykonuje. A to się dzieje we Włocławku, dlatego tutaj jesteśmy z naszą konferencją i dlatego też zaprosiliśmy przedstawicieli Wiednia
- mówi Konrad Gołota z Partii Europejskich Socjalistów.
Poseł prof. Maciej Gdula z Lewicy zaznacza także, że w 2022 roku 46% wszystkich mieszkań komunalnych oddanych do użytku w Polsce pochodzi z Osiedla Celulozowa we Włocławku.
Mieszkania społeczne na wynajem to większa wolność. Wolność od kredytu, wolność do swobodnej zmiany miejsca zamieszkania i wolność dopasowania mieszkania do swoich potrzeb. Serdeczne pozdrowienia z osiedla Celulozowa we Włocławku, które powstało dzięki determinacji wiceprezydenta Krzysztof Kukuckiego z Nowej Lewicy! Ciekawostka: Aż 46% wszystkich mieszkań komunalnych ukończonych w Polsce w 2022 roku znajduje się na tym osiedlu!
- mówi prof. Maciej Gdula, poseł.
Zagraniczni eksperci, podkreślają, że świetnie widzieć, że w takich miastach, jak Włocławek budowane są tanie mieszkania na wynajem.
Osiedle Celulozowa to niesamowity projekt, świetnie jest zobaczyć, że mieszkalnictwo społeczne jest, działa i funkcjonuje. Dużo rozmawialiśmy w części otwartej o sposobach, jak zapewnić dostęp do takich mieszkań, czyli do podstawowego prawa każdego człowieka. Cieszymy się, że możemy zobaczyć takie projekty w Polsce w Polsce, że są wdrażane na poziomie samorządowym. Celulozowa jest niesamowitym przykładem progresywnej i postępowej polityki. Niesamowite, jak szybko zagospodarowano przestrzeń poprzemysłową
- zaznacza Elena Gil, koordynatorka ds. szkoleń i projektów FEPS.
Podczas debaty, uczestnicy spotkania mogli wysłuchać rozwiązań, które wprowadzono przeszło sto lat temu w Wiedniu. Dzisiaj w tym mieście ponad 900 tysięcy mieszkańców z 1,9 mln mieszka w lokalach komunalnych, które są własnością miasta. Na tym właśnie polega odpowiedzialna polityka mieszkaniowa.
Włocławek jest jednym z miast, w których Lewica realizuje swój program budowy tanich mieszkań na wynajem. W 2022 roku na osiedlu Celulozowa oddano pierwsze 288 takich tanich mieszkań. W budowie są kolejne 144 lokale dla mieszkańców Włocławka.