Niezawodność to niezwykle istotna kwestia dla nabywcy pojazdu – szczególnie jeżeli kupuje się samochód na rynku wtórnym. Oczywiście, aby auto było bezawaryjne, konieczny jest regularny serwis z wymianą filtrów, oleju oraz innych płynów. Ponadto elementy takie jak sprzęgło, czy hamulce również się kiedyś zużyją. Dlatego nie da się uniknąć wizyt u mechanika, ale niektóre modele po prostu wymagają ich rzadziej. Jakie auta zajmują wysokie pozycje w rankingach niezawodności?
Rankingi przeprowadzane przez uznane organizacje z branży motoryzacyjnej są dobrym punktem wyjścia w poszukiwaniu nowego auta. Niektóre modele samochodów wielokrotnie pojawiają się w czołówkach tych rankingów. Sporo z nich to auta producentów klasy premium, ale w gronie aut najmniej awaryjnych można spotkać też modele bardziej przystępnych marek.
Podstawą w utrzymaniu samochodu w dobrym stanie jest wykorzystanie do jego serwisu części zamiennych odpowiedniej jakości – niezależnie od klasy pojazdu. Montując niskiej jakości podzespoły, należy liczyć się z tym, że ich wytrzymałość jest zwykle obniżona. Kolejna wymiana może być przez to konieczna znacznie szybciej – nawet jeżeli części trafiają do najbardziej niezawodnego modelu. Dlatego warto wybierać sprawdzonych dostawców – jak Deler, którzy mają w swojej ofercie podzespoły od renomowanych producentów.
Toyota Yaris II to model produkowany w latach 2005-2011, który jest znany ze swojej niskiej awaryjności. Jeżeli szukamy stosunkowo taniego samochodu do jazdy miejskiej, to zdecydowanie warto wziąć pod uwagę tę propozycję. Osiągi oraz wymiary Yarisa nie są dopasowane do częstego podróżowania na trasach, ale dzięki temu model łączy oszczędną eksploatację i łatwość manewrowania na zatłoczonych ulicach i parkingach.
Inny stosunkowo bezawaryjny hatchback to Mercedes klasy A, który dosyć dobrze wypada wśród samochodów w wieku do 10 lat. Ten model jest stosunkowo uniwersalnym wyborem – dzięki mocniejszym silnikom sprawdzi się nie tylko w mieście, ale nawet na trasach.
Klasa B jest bardziej rodzinną propozycją ze stajni Mercedesa, ale również dobrze prezentuje się pod względem niezawodności. Ten kompaktowy minivan jest spokojną opcją dla osób, które szukają auta nieprzesadnie dużego, ale stosunkowo przestronnego. Mercedes klasy B zaoferuje odczuwalnie więcej niż klasa A.
Volkswagen Golf Sportsvan to bardziej przystępna opcja wśród kompaktowych minivanów o wysokiej niezawodności. Model produkowano od 2013 do 2020 roku, ale jego poprzednik – Golf Plus – także wypada dosyć dobrze pod względem odporności na awarie. Warto zaznaczyć jednak, że Golf Sportsvan jest nieco większy od Golfa Plus, co może być istotnym czynnikiem podczas wyboru modelu.
Sporo stosunkowo bezawaryjnych modeli można znaleźć wśród mniejszych SUV-ów i crossoverów. Patrząc na młodsze auta w wieku do pięciu lat, warto rozważyć modele Audi – Q2, Q3 i Q5 – każdy z nich wypada w rankingach niezawodności dosyć dobrze. Oprócz tego można wziąć pod uwagę modele z Japonii – Mazdę CX-3, Suzuki Vitarę i Mitsubishi ASX.
Wśród dużych SUV-ów z ostatnich lat, które zdobywają wysokie oceny za bezawaryjność, można wymienić przede wszystkim przedstawicieli klasy premium – m.in. Porsche Cayenne, Mercedesa GLC i BMW X5. W przypadku dużych SUV-ów 10-letnich niską awaryjność może zaoferować Volkswagen Touareg.
Porsche 911 w wieku około 5-10 lat jest samochodem, który wyjątkowo dobrze wypada pod względem bezawaryjności. Oczywiście może to wynikać z tego, że samochód taki jak Porsche 911 jest z reguły otaczany szczególną dbałością i troską ze strony właściciela. Niemniej jednak „dziewięćset jedenastka” może się poszczycić szczególnie wysokimi ocenami za brak usterek.
Szukając auta sportowego w wieku około 7-10 lat, dostępnego w niższej cenie niż Porsche 911, można wziąć pod uwagę Audi TT. A jeśli szczególnie zależy nam na bezawaryjnym samochodzie z otwartym dachem, to dobre noty w rankingach zajmuje także Mercedes SLK w podobnym wieku.
W przypadku samochodów używanych niezwykle rzadko jest się pewnym ich przeszłości. Jeżeli zatem nie kupujemy samochodu, który znamy od lat – np. od bliskiej osoby, to warto przyjrzeć mu się bliżej przed dokonaniem transakcji. Wizyta w profesjonalnym serwisie da szersze spojrzenie na stan pojazdu i może ujawnić mankamenty niewidoczne na pierwszy rzut oka. Ponadto warto pamiętać o standardowych czynnościach, które dobrze jest wykonać po zakupie auta – jak np. wymiana oleju i filtrów czy paska rozrządu. Dzięki temu modele, które zdobyły opinie bezawaryjnych, będą mogły szczycić się nią również w przyszłości.