Zamknij

Armatura zabezpieczająca: zobacz dlaczego to tak ważna kwestia, gdy mowa o technice grzewczej

art. sponsorowany + 07:36, 21.03.2024 Aktualizacja: 12:55, 28.03.2024

Układy grzewcze pracują pod wysokim ciśnieniem i muszą sprostać naprawdę wymagającym warunkom. Kluczową rolę odgrywa wobec tego odpowiednia technika grzewcza, a zwłaszcza wysokiej jakości armatura zabezpieczająca i regulacyjna. Sprawdźmy, czym jest i jakimi cechami powinna się wyróżniać.

Czym jest armatura zabezpieczająca?

Awaria układów centralnego ogrzewania czy ciepłej wody użytkowej potrafi być wyjątkowo dotkliwa. W najlepszym przypadku kończy się wychłodzeniem pomieszczeń lub brakiem dostępu do ciepłej wody, co w oczywisty sposób wpływa na nasz komfort życia. W najgorszym uszkodzone instalacje mogą stanowić nawet zagrożenie dla zdrowia użytkowników.

Oczywiście współczesne instalacje składają się z wielu elementów. Część z nich ma za zadanie ograniczanie ryzyka wystąpienia awarii. Armatura zabezpieczająca to kluczowy element instalacji hydraulicznych, grzewczych i sanitarnych, którego głównym zadaniem jest ochrona systemu przed różnymi zagrożeniami, w tym przede wszystkim nadmiernym ciśnieniem a temperaturą czy zanieczyszczeniami, co może prowadzić do uszkodzeń, awarii lub nieefektywnego działania instalacji.

Technika grzewcza, która zapewnia bezpieczeństwo

Oczywiście w ramy armatury regulacyjnej i zabezpieczającej wchodzi naprawdę dużo elementów, których podstawowym zadaniem jest przeciwdziałanie zagrożeniom występującym w różnych miejscach układu. Sprawdźmy, jakie urządzenia i materiały wchodzą w jej skład na przykładzie techniki grzewczej AFRISO:

  • Grupy bezpieczeństwa kotła: mają za zadanie chronić instalacje przed wzrostem ciśnienia. To zintegrowane urządzenie, które łączy w sobie manometr, automatyczny odpowietrznik oraz zawór membranowy z pokrętłem. Ponadnormatywny wzrost ciśnienia nie uszkodzi wobec tego kotła ani delikatniejszych elementów instalacji grzewczej.
  • Grupy bezpieczeństwa z przyłączem do naczynia przeponowego: umożliwiają usunięcie nadmiaru medium z instalacji i obniżenie ciśnienia.
  • Czujniki poziomu wody: ta armatura zabezpieczająca ma za zadanie przeciwdziałać problemom, jakie mógłby wywołać zbyt niski poziom wody w układzie.
  • Membranowe zawory bezpieczeństwa: zamontowana w nich membrana również pozwala na upust cieczy w przypadku przekroczenia poziomu jej objętości powyżej dopuszczalnych limitów. Zasada działania jest więc prosta, ale pozwala na właściwe zabezpieczenie instalacji.
  • Temperaturowy zawór ochronny kotła: ten element zadziała w przypadku przekroczenia dopuszczalnej temperatury kotła i pozwoli na jego wychłodzenie.

Jaką armaturę zabezpieczającą wybrać?

Oczywiście powyższa lista nie jest pełna. Znajdziesz zdecydowanie więcej artykułów, których podstawowym zadaniem jest zabezpieczenie układów grzewczych przed szkodliwymi czynnikami. W każdym przypadku powinny być jak najlepiej dobrane do charakterystyki i parametrów konkretnej instalacji. Zwróć szczególną uwagę na typ medium roboczego, ciśnienie panujące w instalacji oraz temperatury. Elementy muszą być dostosowane do tych obciążeń oraz zamontowane zgodnie ze szczegółowymi zaleceniami.

W każdym przypadku stawiaj na jak najwyższą jakość zabezpieczającej techniki grzewczej. Sklep hydrauliczny powinien dawać dostęp do oferty najlepszych producentów. Wszystkie produkty muszą spełniać obowiązujące aktualnie normy, w tym te wynikające z dyrektywy ciśnieniowej.

W tym obszarze nie ma miejsca na żadne ustępstwa. Im bardziej zaawansowane technologie i trwałe materiały będą zastosowane, tym mniejsze ryzyko wystąpienia poważnych awarii Twoich układów grzewczych.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%