Zamknij

Fundusz Badań i Wdrożeń 3.0 – wsparcie dla kujawsko-pomorskich przedsiębiorców

08:37, 29.03.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 08:37, 29.03.2024

Już wkrótce ma zostać ogłoszony kolejny nabór w projekcie grantowym „Fundusz Badań i Wdrożeń 3.0”, stanowiącego kontynuację „Funduszu Badań i Wdrożeń”, który do tej pory był realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, a obecnie w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027. 21 lutego 2024 odbyło się oficjalne wręczenie umowy o dofinansowanie, którego wartość wyniesienie niemal 96 mln zł. Wsparcie będzie mogło być przeznaczone na prowadzenie prac B+R, tworzenie i rozwój zaplecza B+R, zakup wyników prac B+R oraz wydatki związane z ochroną własności intelektualnej.

Cel programu

Celem projektu „Fundusz Badań i Wdrożeń” jest wzmocnienie konkurencyjności przedsiębiorstw na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w wyniku wsparcia prowadzenia prac badawczo-rozwojowych przez przedsiębiorstwa oraz uzyskania ochrony własności przemysłowej.

Planowany efekt zakłada wzrost współpracy sektora przedsiębiorstw z wyspecjalizowanymi jednostkami badawczymi i wykorzystanie wyników prac badawczo-rozwojowych do celów komercyjnych.

Kluczowe wymagania:

  • projekt musi być realizowany na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego,
  • zakres projektu musi wpisywać się w Regionalną Strategię Inteligentnej Specjalizacji (RIS3) 2021+ (Zdrowa i bezpieczna żywność; Zdrowie i turystyka zdrowotna; Zaawansowane materiały i narzędzia; Transport i mobilność; Dziedzictwo kulturowe i przemysły kreatywne),

Wnioskodawca musi zobowiązać się do komercjalizacji wyników prac B+R,

  • zakup usług zewnętrznych musi występować w warunkach pełnej konkurencji (także w zakresie upubliczniania treści zapytań ofertowych oraz informacji o ich rozstrzygnięciu).

Projekty powinny także dotyczyć innowacji produktowej lub procesowej na skalę co najmniej województwa.

Dla kogo wsparcie?

Dofinansowanie w ramach projektu może być udzielone przedsiębiorcom (w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) Nr 651/2014):

  • prowadzącym działalność gospodarczą na terytorium województwa kujawsko-pomorskiego potwierdzoną stosownym wpisem do właściwego rejestru (KRS lub CEIDG), oraz
  • mającym siedzibę lub oddział albo adres głównego miejsca prowadzenia działalności (w przypadku osób fizycznych) na terytorium województwa kujawsko-pomorskiego.

W ramach MODUŁU 1 o dofinansowanie mogą starać się:

  • przedsiębiorcy należący do sektora MŚP, oraz
  • inne (duże) przedsiębiorstwa – wyłącznie pod warunkiem zapewnienia dyfuzji wyników prowadzonych prac B+R do gospodarki regionu oraz w przypadku przedsięwzięć przewidujących współpracę z MŚP lub organizacjami pozarządowymi.

W ramach MODUŁU 2 o dofinansowanie mogą starać się:

  • przedsiębiorcy należący do sektora MŚP.

Na co można przeznaczyć wsparcie?

Fundusz oferuje dofinansowanie w zakresie badań i rozwoju dla następujących typów projektów:

  1. Prowadzenie prac B+R,
  2. Tworzenie i rozwój zaplecza B+R,
  3. Zakup wyników prac B+R,
  4. Wydatki związane z ochroną własności intelektualnej oraz zakupem zaawansowanych usług doradczych/proinnowacyjnych.

Wsparcie w ramach programu udzielane jest modułowo i obejmuje:

MODUŁ 1: Prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, które obejmują badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe lub ich dowolne połączenie.

Co ważne, wykluczone jest otrzymanie wsparcia na prowadzenie badań podstawowych.

MODUŁ 2: Bon na patent, tj. pokrycie kosztów związanych ze zgłoszeniem do właściwego organu wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego w celu uzyskania ochrony przyznawanej przez krajowe, regionalne, unijne lub międzynarodowe organy ochrony własności przemysłowej, a także prowadzenie analiz czystości patentowej.

Co ważne, jeden podmiot może występować jako Grantobiorca maksymalnie trzech przedsięwzięć w danym module wsparcia, z zastrzeżeniem, że zgłaszane przedsięwzięcia nie mogą dotyczyć tych samych zadań, na które podmiot otrzymał wsparcie lub ubiega się o wsparcie.

Koszty kwalifikowalne podlegające dofinansowaniu mogą dotyczyć m. in.:

  • kosztów wynagrodzenia,
  • zakupu surowców i materiałów do badań,
  • zakupu badań od jednostek zewnętrznych,
  • inwestycji w infrastrukturę B+R.

Ile można uzyskać wsparcia?

W ramach programu Fundusz Badań i Wdrożeń udzielane będzie kompleksowe wsparcie w zakresie prowadzenia i wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych:

  • wsparcie na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych (dotacja na opracowanie nowych technologii),
  • wsparcie na ochronę własności intelektualnej (bon na patent).

Wsparcie na prowadzenie prac B+R, zakup wyników prac B+R oraz zakup infrastruktury B+R będzie udzielane w formie bezzwrotnej dotacji, której intensywność wyniesie do 80% kosztów kwalifikowalnych badań przemysłowych oraz do 60% kosztów kwalifikowalnych prac rozwojowych.

Wsparcie na wdrożenie wyników prac B+R (jako element projektu) będzie udzielane w formie dotacji warunkowej (częściowo zwrotnej), której intensywność wyniesie do 60% kosztów kwalifikowalnych.

Budżet naboru wyniesie około 96 mln zł (słownie: dziewięćdziesiąt sześć milionów złotych).

Nabór wniosków

Organizatorem konkursu w projekcie „Fundusz Badań i Wdrożeń” jest Kujawsko-Pomorska Agencja Innowacji. Najbliższy nabór planowany jest na II kwartał 2024 r.

Po więcej informacji zapraszamy na poniższą stronę: https://doradcy365.pl/dotacje-ulgi-i-subwencje/dotacje-dla-istniejacych-firm/fundusz-badan-i-wdrozen-3-0/

Skorzystaj z naszej pomocy już dziś i uzyskaj wsparcie.

Masz więcej pytań? Zapraszamy do kontaktu

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%