Zamknij

: Natura podbija sklepy meblowe - spójrz na motywy florystyczne z nieoczywistej perspektywy

11:02, 29.03.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 11:03, 29.03.2024
materiał partnera materiał partnera

Subtelny roślinny wzór na zasłonach, fototapeta z lasem w tle, a może dywan z kwiatowym motywem? Każdy z tych elementów może przyczynić się do stworzenia w pomieszczeniu atmosfery ukojenia i relaksu. Marzy Ci się ucieczka od zgiełku codziennego życia? Zaproś do swojego domu motywy florystyczne – sprawdź, co znajdziesz w sklepach meblowych i zainspiruj się!

Motywy florystyczne we wnętrzach – korzyści psychologiczne

Motywy florystyczne i związana z nimi psychologia koloru odgrywają znaczącą rolę w aranżacji wnętrz, wpływając na nasze samopoczucie i zachowania. W chromoterapii szczególnym uznaniem cieszy się kolor zielony – symbol natury, wzrostu i odnowy. Uważa się, że ma zdolność do redukcji stresu, a jego zróżnicowane odcienie mogą wywoływać uczucie świeżości i stabilności. Przykładowo jasne, żywe barwy wprowadzają do wnętrza dynamikę i życie, dodając energii i pobudzając do działania. Tymczasem spokojne, ciemnozielone niuanse wyciszają i wspierają koncentrację.

Motywy florystyczne są kluczowym elementem w kontekście trendu biophilic design, czyli projektowania przestrzeni z myślą o bliskości z naturą. Koncepcja ta zakłada, że ludzie mają wrodzoną potrzebę kontaktu ze środowiskiem naturalnym, a elementy przyrody we wnętrzach nie tylko estetycznie wzbogacają przestrzeń, ale przede wszystkim wspierają dobre samopoczucie i zdrowie mieszkańców. Nieocenione są zwłaszcza żywe rośliny, których liście produkują życiodajny tlen, wspierając szereg procesów w naszym ciele.

Wracając jednak do asortymentu, jaki znajdziemy wśród mebli z internetu, sprawdźmy, jak współcześni projektanci interpretują motywy florystyczne, by wpisywały się w nasze przestrzenie i potrzeby.

Bawełniana pościel w polne kwiaty dostępna w sklepie meblowym: https://www.agatameble.pl/

Motywy florystyczne w różnych stylach: propozycje wprost ze sklepów meblowych online

Sklepy meblowe oferują szeroki wybór produktów, które mogą służyć zarówno jako główne punkty aranżacyjne wnętrza, jak i subtelne akcenty dodające charakteru. Należą do nich:

  • tapety, fototapety i naklejki ścienne;
  • tekstylia;
  • meble;
  • dekoracje i akcesoria;
  • obrazy i plakaty.

Botaniczne niuanse cieszą się popularnością w różnych wnętrzach, od retro i glamour, przez prowansalskie i romantyczne, aż po aranżacje nowoczesne i minimalistyczne. Oto kilka stylów, które wyróżniają się zupełnie odmiennym podejściem do motywów florystycznych.

  1. Urban jungle: przenosi bujność tropikalnej dżungli do przestrzeni miejskiej. W pomieszczeniach dominują flora (zwłaszcza egzotyczne rośliny) oraz fauna (ptaki, dzikie zwierzęta). Charakterystyczne dla tego stylu jest zastosowanie licznych roślin doniczkowych o różnorodnych kształtach i rozmiarach, od małych sukulentów po wysokie gatunki o dużych, rozłożystych liściach. Cel? Namiastka Amazonii w centrum miasta.
  2. Zen: czerpie inspiracje z japońskiej filozofii i estetyki, kładąc nacisk na minimalizm, harmonię i spokój. W tej koncepcji motywy florystyczne są subtelne i skupiają się na przedstawieniu natury w sposób uproszczony i symboliczny. Na pierwszy plan wysuwają się pojedyncze gałązki bambusa, minimalistyczne ilustracje traw i kwiatów oraz motyw kwitnącej wiśni (sakura) lub delikatnych lotosów, które wprowadzają do wnętrza poczucie spokoju i skupienia.
  3. English country: styl angielski to esencja sielskiego życia na wsi z nutą elegancji. Szczególnie charakterystyczne są tu bujne, romantyczne wzory, które nawiązują do ogrodów angielskich – pełnych róż, stokrotek, piwonii, irysów i bluszczu. Motywy florystyczne pojawiają się na tapetach, obiciach mebli, zasłonach i ceramice. Wnętrza wyróżniają się ciepłem i domową atmosferą.

Współczesna reinterpretacja klasycznego stylu english country – zestaw wypoczynkowy pochodzi z oferty Agaty

Za fasadą liści – motywy florystyczne jako nośnik idei zrównoważonego rozwoju

Nie możemy także pomijać głębszego wymiaru, jaki niesie za sobą fascynacja naturą w designie – zrównoważonego rozwoju i ekologicznego, świadomego projektowania. Motywy florystyczne nie tylko pięknie się prezentują, są funkcjonalne i przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach. Mogą także promować lokalny ekosystem. W jaki sposób? Poprzez informacyjne ilustracje, tablice lub elementy dekoracyjne opisujące poszczególne gatunki roślin, co z pewnością przyczyni się do większej wiedzy na temat ochrony środowiska naturalnego. Ponadto coraz więcej producentów oferuje produkty powstałe w procesie zrównoważonych praktyk. W tym kontekście design wnętrz staje się nośnikiem ważnych idei ekologicznych: może edukować, inspirować do zmian i promować świadome podejście do ochrony naszej planety.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%