Aby instalacja odgromowa mogła skutecznie chronić obiekt, sprzęt i użytkowników, tzn. bezpiecznie odprowadzać prąd piorunowy do gruntu, cały układ musi być spójny i nieprzerwany. Działa to podobnie jak w przypadku instalacji elektrycznych, gdzie każda niedoskonałość (np. uszkodzony przewód) wpływa na skuteczność funkcjonowania całego systemu. Posiadanie nieefektywnego piorunochronu poważnie zagraża nie tylko konstrukcji budynku czy kondycji sprzętu elektrycznego, ale przede wszystkim zdrowiu i życiu domowników.
Złącza kontrolne to elementy sprawdzające, kluczowe w zapewnieniu ciągłości działania całego układu oraz lokalizowaniu i eliminowaniu uszkodzeń lub uchybień konstrukcyjnych. Dzięki nim można zbadać rezystancję uziemienia, na podstawie której szacuje się poprawność działania poszczególnych przewodów instalacyjnych. Złącze kontrolne powinno cechować się, po pierwsze, wysoką wytrzymałością mechaniczną, po drugie, dobrą przewodnością elektryczną, po trzecie – niepodatnością na niekorzystne warunki zewnętrzne. O tych właściwościach decyduje przede wszystkim materiał wykonania złączy.
Elementy te wykonuje się z materiałów gwarantujących obie właściwości. Najczęściej jest to stal ocynkowana, zdolna przyjąć duże obciążenia mechaniczne oraz silne natężenia prądu, które pojawiają się np. w momencie uderzenia pioruna. Wykorzystanie innych, słabszych materiałów, mogłoby uszkodzić złącze, wpływając negatywnie na efektywność całej instalacji. Stal ocynkowana to materiał nie tylko wytrzymały mechanicznie, ale i odporny na korozję oraz niepodatny na zmienne temperatury i promieniowanie UV.
Każda instalacja odgromowa składa się z kilku kluczowych elementów: zwodów pionowych i poziomych instalowanych na dachu, przewodów odprowadzających (połączonych ze zwodami) oraz elementów uziemiających (uziomów połączonych z przewodami odprowadzającymi). Zadaniem złącza kontrolnego jest zespolenie przewodów odprowadzających z przewodami uziemiającymi.
Ponieważ na takich odcinkach może dochodzić do przerwania ciągłości przepływu prądu, złącza montuje się zwykle w specjalnych skrzynkach lub studzienkach odgromowych. I jedno, i drugie rozwiązanie pełni dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze: zapewnia łatwy dostęp do złącza celem pomiaru rezystancji. Po drugie: chroni element przed czynnikami zewnętrznymi. Złącze i skrzynka mocuje się najczęściej na wysokości około 1 metra nad poziomem terenu.
Szukając złączy i innych elementów do swojej instalacji odgromowej, warto postawić na solidne i funkcjonalne komponenty. Oferuje je m.in. AH Hardt – najbardziej doświadczony producent i dystrybutor systemów odgromowych w Polsce. Firma posiada certyfikowane i sprawdzone produkty, zapewniające niezawodność i efektywność funkcjonowania każdego systemu ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi.
Maciej Maciak na finiszu kampanii
Zagłosują z Tumskiej 4.🤣
Yyy
06:33, 2025-05-17
Wielka wygrana Anwilu! Toruń bezradny w Hali Mistrzów!
W PONIEDZIAŁEK NIE UDA SIĘ NA PEWNO SIĘ NIE UDA!!!!!
KAZIMIERZ WICHURA
23:57, 2025-05-16
Tymi ulicami nie przejedziesz w sobotę
Trza iśc na wybory i anulować nieobywatelskiego partyjnego kandydata zwanego decyzją
wyborcy
23:48, 2025-05-16
„Kupiłam gaz pieprzowy”. Gembicka przyznaje, że boi się
Nowaki z pińczaty też kupiły gaz *%#)!& na maciaka?
kamień w biznesie
23:18, 2025-05-16