Zamknij

Partner chrapie? Zobacz, jak sobie z tym poradzić

13:21, 29.04.2024 artykuł sponsorwany Aktualizacja: 13:21, 29.04.2024

Chrapanie nie wydaje się poważnym problemem – zwłaszcza tym osobom, które nigdy nie miały z nim do czynienia. Tymczasem wszyscy, którzy muszą każdej nocy znosić chrapanie partnera, rozumieją powagę sytuacji. Co więcej, chrapanie może być nie tylko irytujące, ale także groźne dla zdrowia. Czy istnieją jakieś skuteczne sposoby zapobiegania chrapaniu? Jak pomóc sobie i partnerowi, aby znów móc cieszyć się wspólnym, spokojnym snem?

Skąd się bierze chrapanie i o czym może świadczyć?

Dźwięk, który nazywamy chrapaniem, wytwarza się na skutek utrudnionego przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele: anatomiczne wady w budowie gardła, obrzęk śluzówki w przebiegu choroby, zwiotczenie mięśni na skutek upojenia alkoholowego – to najczęstsze powody emitowania irytujących, głośnych, powtarzalnych dźwięków. W wielu przypadkach chrapanie może jednak informować nas, że w organizmie dzieje się coś złego.

Do niebezpiecznej sytuacji dochodzi wówczas, gdy chrapanie przekształca się w bezdech. Przerwa w oddychaniu może wynosić wówczas nawet minutę. Jeśli epizody bezdechu powtarzają się wielokrotnie w ciągu nocy, mogą one być przyczyną niedotlenienia, zagrażającego zdrowiu a nawet życiu.

Zatyczki do uszu – w trosce o komfort niechrapiącego

W Polsce nikt jeszcze nie przeprowadził takich badań, ale za to Belgowie obliczyli, że aż jedno na dziesięć rozstań jest spowodowanych wyłącznie chrapaniem partnera. Tym samym objaw ten staje się naprawdę poważnym problemem społecznym. Jeśli więc masz chrapiącego partnera, w pierwszej kolejności pomyśl o sobie. Pomocne będą zatyczki do uszu, znacznie ograniczające bodźce słuchowe, docierające do naszych uszu. Wybieraj modele miękkie, delikatne, formowalne i wielorazowe, dobrze leżące w kanale słuchowym. Bardzo możliwe, że pomocą one uratować twój związek do czasu, aż uda wam się uporać z chrapaniem partnera.

Domowe sposoby na chrapanie – czy są skuteczne?

Na początku zastosuj przydatną nie tylko w medycynie zasadę brzytwy Ockhama – zanim wyślesz partnera na szczegółowe badania w związku z chrapaniem, spróbuj domowych sposobów. Może się okazać, że wystarczy zmiana pozycji snu (spanie na wznak sprzyja chrapaniu) lub zakup anatomicznej poduszki ułatwiającej prawidłowe ułożenie dróg oddechowych. W wielu przypadkach niezbędne jest większe zaangażowanie i zmiana nawyków żywieniowych – chrapanie jest częstą przypadłością osób z nadwagą, pojawia się również po obfitym posiłku tuż przed snem albo na skutek zamiłowania do alkoholu i tytoniu.

Leki na chrapanie – kiedy z nich skorzystać?

Jeśli domowe sposoby zawodzą, możesz wspomóc się środkami farmakologicznymi. W aptekach dostępne są różnego typu leki na chrapanie: spraye do nosa, krople do gardła czy listki doustne. Wszystkie mają podobne działanie: sprzyjają oczyszczaniu dróg oddechowych ze śluzu, zmniejszają obrzęk śluzówki w przebiegu chorób i stanów zapalnych, a także wzmacniają mięśnie, dzięki czemu podniebienie miękkie i gardło pracują prawidłowo podczas nocnego odpoczynku.

Opaski, wkładki, poduszki – mechaniczne środki na chrapanie

Poza środkami farmakologicznymi w aptekach dostępne są również mechaniczne sposoby na przeciwdziałanie chrapaniu. Należą do nich m.in. wkładki do nosa, ułatwiające przepływ powietrza, a także opaski zakładane na głowę, zapobiegające rozwieraniu się szczęk w trakcie snu. Warto mieć na uwadze, że artykuły te pomagają pozbyć się objawów, ale nie ich przyczyn, dlatego powinny być stosowane raczej doraźnie, do momentu zlikwidowania powodów chrapania.

Zabiegi chirurgiczne likwidujące chrapanie – kto może z nich skorzystać?

Jeśli próbowaliście już wszystkiego a chrapanie nadal się utrzymuje, jedynym sposobem na pozbycie się tego uciążliwego objawu może być interwencja chirurgiczna. Istnieje kilka prostych zabiegów, które pomagają raz na zawsze rozprawić się z chrapaniem. Są to m.in. konchoplastyka (korekta małżowin nosowych) oraz plastyka podniebienia miękkiego (np. jego usztywnienie, zmniejszenie długości języczka). Jeżeli natomiast przyczyną chrapania jest bezdech senny, wówczas konieczne może się okazać stosowanie specjalnego aparatu zakładanego na nos, wytwarzającego dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych.

Chrapania nie należy lekceważyć. Jest ono niekomfortowe a nawet niebezpieczne dla obojga partnerów – dla tego chrapiącego, który może doświadczać epizodów bezdechu, ale i dla tego niechrapiącego, który jest ciągle wybudzany a przez to nie może odpocząć w nocy. Zacznij więc od zakupu zatyczek do uszu, ale na tym nie poprzestawaj – konieczna może się okazać pogłębiona diagnostyka. Spokojnych snów!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%