Zamknij

Ulga termomodernizacyjna - na czym polega i jak z niej skorzystać?

00:00, 25.05.2024 art. sponsorowany

Chyba większość osób chociaż raz słyszała pojęcie „ulga termomodernizacyjna”, jednak nie każdy wie, na czym ona polega i kto ma szansę z niej skorzystać. Okazuje się, że dzięki tej uldze mamy szansę odliczyć od dochodów wydatki poniesione na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła. W ramach ulgi termomodernizacyjnej istnieje szansa na ocieplenie budynków mieszkalnych lub montaż instalacji fotowoltaicznej.

Zalety ulgi termomodernizacyjnej

Ulga termomodernizacyjna ma za zadanie zachęcić ludzi do poprawy efektywności energetycznej ich domów. Ważnym aspektem jest również zmniejszenie emisji CO2, co przekłada się bezpośrednio na środowisko naturalne. Z ulgi tej może skorzystać każdy właściciel domu, który poniósł koszt związany z modernizacją budynku lub instalacją paneli słonecznych. To propozycja również dla mieszkańców wspólnot mieszkaniowych, którzy razem zdecydują się na takie rozwiązanie. Warto podkreślić, że do skorzystania z ulgi wymagane jest posiadanie dochodu, ponieważ jest ona przyznawana na zasadzie odliczeń. Zatem jeśli nie mamy udokumentowanych dochodów, przyznanie ulgi nie będzie możliwe.

Dzięki uldze termomodernizacyjnej mamy możliwość przeprowadzenia dużo większego zakresu prac, niż pozwalałby nam nasz budżet. To na pewno spore ułatwienie w podjęciu decyzji. Wiele osób rezygnuje z termomodernizacji, ponieważ przeraża ich koszt. Okazuje się, że w ten sposób można to zrobić dużo taniej.

Ulga termomodernizacyjna – co można odliczyć?

Tak naprawdę odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej jest sporo. Może to być:

  • ocieplenie budynku – zaliczyć można tutaj ściany oraz fundamenty,

  • wymiana pieca – może to być kocioł kondensacyjny gazowy lub olejowy,

  • zakup materiałów budowlanych, które będą wchodziły w skład instalacji grzewczej,

  • przyłączenie domu do sieci gazowniczej oraz ciepłowniczej,

  • wentylacja wraz z rekuperacją,

  • wymiana okien i drzwi,

  • instalacje, które wykorzystują odnawialne źródła energii.

Warto wspomnieć, że odliczeniu podlega nie tylko zakup materiałów, ale również koszt robocizny, który może być różny. Ważne jest to, że w deklaracji można ująć jedynie wydatki poniesione w budynku, który już stoi. Nie jest to propozycja dla tych, którzy dopiero budują swój dom. Dlatego budowa musi być zakończona, a termomodernizacja powinna być kolejnym krokiem. Jeśli prace termomodernizacyjne zostaną zaczęte przed oddaniem budynku do użytku, ulga nie będzie się należała.

Jak rozliczyć ulgę termomodernizacyjną?

Rozliczenie ulgi termomodernizacyjnej nie jest trudne i większość osób poradzi sobie z tym samodzielnie. Warto jednak kierować się tutaj kilkoma zasadami. Jeśli stosujemy rozliczenie na podstawie skali podatkowej, rozliczenie ulgi możliwe jest w deklaracji PIT-36 oraz PIT-37. Stosujący podatek liniowy oraz osoby będące na ryczałcie również mogą z tej ulgi skorzystać. Kwotę ulgi należy wpisać w specjalnej rubryce „odliczenia od dochodu”. Konieczne jest również dołączenie wypełnionego formularza PIT/O. W jednym roku można odliczyć maksymalnie 53 tysiące złotych. Jeśli zdecydujemy się na rozliczenie z małżonkiem, będziemy mogli odliczyć 106 tysięcy złotych.

Ulga termomodernizacyjna – kto może z niej skorzystać?

Warto zaznaczyć, dla kogo przeznaczone jest ulga termomodernizacyjna. To propozycja dla osób fizycznych, które same poniosą koszt termomodernizacji budynku mieszkalnego. W przypadku gdy na jednej nieruchomości znajduje się kilka budynków, to ulga przysługuje na każdy z nich osobno. W zależności od rodzaju prac związanych z termomodernizacją oraz przeprowadzenia audytu energetycznego ulga może wynosić nawet 30% poniesionych kosztów. Warto jednak pamiętać, żeby skorzystać z ulgi, trzeba spełnić szereg wymagań formalnych i przejść przez procedurę zgłoszenia takiej inwestycji. Muszą być spełnione wszelkie wymogi formalne i dołączone niezbędne dokumenty. Dopiero wtedy możliwe jest przyznanie ulgi. Portal Inwestuj Profesjonalnie na pewno pomoże w podjęciu decyzji i ustaleniu prawa do ulgi. Warto zatem zapoznać się z jego treścią.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/pit/ulgi-odliczenia/5660967,ulga-termomodernizacyjna-2023-jak-odliczyc-53-tys-zl.html

https://enerad.pl/aktualnosci/ulga-termomodernizacyjna-krok-po-kroku/

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%