Zamknij

Pompa ciepła dla domu 180m2 – dobór, korzyści i koszty

15:27, 05.06.2024 artykuł sponsorwany Aktualizacja: 15:27, 05.06.2024

Zakup pompy ciepła jest inwestycją wymagającą dość sporych nakładów finansowych. Z tego powodu wybór konkretnego urządzenia nie może być przypadkowy. Chodzi nie tylko o jego jakość, cenę czy wydajność, ale przede wszystkim o dopasowanie parametrów pracy do zapotrzebowania cieplnego danego budynku. Jaka pompa ciepła do domu 180 m² będzie najlepsza? Jak to określić? Sprawdź.

Jak wybrać pompę ciepła?

Na wstępie warto podkreślić, że porównanie pomp ciepła zawsze należy przeprowadzać w odniesieniu do potrzeb grzewczych konkretnego budynku. Przeglądanie ofert producentów czy korzystanie z internetowych kalkulatorów jest wskazane, ale stanowi jedynie pierwszy krok do wyboru optymalnego urządzenia.

Przed podjęciem decyzji o zakupie należy przeprowadzić wyliczenia, które wskażą, jaka moc i inne parametry systemu grzewczego będą odpowiednie w konkretnej sytuacji. Należy pamiętać, że pompa ciepła, która doskonale sprawdza się u Twojego sąsiada, niekoniecznie będzie idealnym wyborem także do Twojego domu.

Należy wziąć pod uwagę:

  • dobór mocy (to najważniejszy parametr pracy pompy ciepła),

  • rodzaj dolnego źródła (grunt, woda, powietrze),

  • typ konstrukcji (split, monoblok itp.),

  • rodzaj czynnika chłodniczego (propan, R32).

Każda z tych zmiennych ma znaczenie, jeśli chodzi o dobór pompy ciepła do domu 180 m². Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat zakupu urządzenia, kliknij: https://pompy.app/kontakt/.

Jakie obliczenia przed zakupem pompy ciepła?

Zanim zdecydujesz się na wybrany model pompy ciepła, musisz przeprowadzić, a dokładniej: zlecić przeprowadzenie kilku ważnych badań Twojego domu. Ich wyniki wskażą, jakie urządzenie sprawdzi się najlepiej. Kluczowe jest zapotrzebowanie na ciepło konkretnego budynku. Aby je określić, uwzględnia się poniższe kwestie.

  • Audyt energetyczny – jest to badanie przeprowadzane przez uprawnionego specjalistę. Jest szczególnie wskazane, jeśli Twój dom liczy już kilkadziesiąt lat, ma nietypową konstrukcję, np. powstał na podstawie indywidualnego projektu, ma duże przeszklenia lub inne specyficzne elementy. Podczas audytu badany jest m.in. rodzaj materiałów budowlanych pod względem współczynnika przenikania ciepła, izolacja, obecność mostków termicznych i inne aspekty. Wykonanie takiego badania pozwala uzyskać precyzyjną informację dotyczącą zapotrzebowania budynku na ciepło. A ten parametr jest niezbędny, by określić moc pompy ciepła.

  • Charakterystyka energetyczna – jest dokumentem, który od 2009 roku musi mieć każdy nowo wybudowany obiekt. W szczegółowy sposób określa on izolacyjność cieplną poszczególnych elementów konstrukcyjnych (ścian, dachu, podłóg, przegród). W charakterystyce energetycznej najważniejszy jest wskaźnik EP. Określa on zużycie energii cieplnej w kWh/m2/rok.

  • Strefa klimatyczna – Polska dzieli się na 5 stref (im wyższy numer, tym chłodniejsza strefa). Lokalizacja Twojego domu także ma zatem znaczenie podczas wyboru pompy ciepła. Chodzi przede wszystkim o temperatury, poniżej których urządzenie musi być wspomagane dodatkowym źródłem energii, np. grzałką.

Zbadanie powyższych kwestii i zapoznanie się z dokumentacją (jeśli taka istnieje) są niezbędne, aby wybór pompy ciepła był optymalny. Teraz warto przyjrzeć się szczegółom – temu, jak dobrać urządzenie dla domu o powierzchni 180 m².

Pompa ciepła dla domu 180 m² – jak ją dobrać?

Jeśli znasz wspomniany wyżej współczynnik EP swojego budynku, dobór mocy urządzenia nie powinien stanowić trudności. Tę wartość (wyrażoną w W/m²) należy pomnożyć przez powierzchnię budynku (m²). W ten sposób poznasz łączne zapotrzebowanie energetyczne budynku.

Pamiętaj jednak, że uzyskany wynik dotyczy jedynie zapotrzebowania na moc potrzebną do ogrzewania. Jeżeli pompa ciepła ma również podgrzewać wodę użytkową, musisz dodać ok. 1000 W (w perspektywie rocznej). Jest to typowa wartość przyjmowana dla 4-osobowej rodziny.

Jak wyglądają takie obliczenia w praktyce?

  • Powierzchnia Twojego domu to 180 m².

  • Wskaźnik EP dla budynku to 60 W/m2 (przykładowa wartość dla nowego, dobrze zaizolowanego budynku).

  • Zapotrzebowanie cieplne wynosi: 180 m² x 60 W/m² = 10800 W, czyli 10,8 kW. Taka powinna być moc pompy ciepła, którą wybierzesz.

  • Jeśli pompa ma również podgrzewać wodę, dodaj 1000 W (1 kW), czyli 10,8 kW + 1 kW = 11,8 kW.

Przyjmuje się, że dla nowego domu o powierzchni 180 m2 moc pompy ciepła najczęściej waha się między 8 a 12 kW. Trzeba jednak pamiętać, że są to wyliczenia przykładowe. Współczynnik EP dla każdego obiektu może być nieco inny, a to właśnie on ma największy wpływ na dobór mocy urządzenia. Jeśli wiesz, jaka moc pompy jest potrzebna, możesz przejść do przeglądania ofert konkretnych urządzeń. Zobacz pompy ciepła na Pompy.app – to z pewności ułatwi Ci wybór.

Współczynnika EP szukaj w charakterystyce energetycznej Twojego domu, a jeśli nie masz takiego dokumentu (bo dom powstał przed 2009), powinieneś zlecić audyt energetyczny.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%