Zamknij

Tyflopedagogika – co to takiego? Jak zostać tyflopedagogiem?

Artykuł Sponsorowany + 10:05, 11.07.2024 Aktualizacja: 10:05, 11.07.2024

Tyflopedagogika jest jednym z działów pedagogiki specjalnej. Specjalista z jej zakresu pracuje na co dzień z osobami z dysfunkcjami narządu wzroku. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o tej dziedzinie i jak zostać tyflopedagogiem.

Tyflopedagogika – co to? Czym zajmuje się tyflopedagog?

Tyflopedagogika to nauka zajmująca się wychowaniem, edukacją, terapią i rehabilitacją osób niewidomych i niedowidzących. Z kolei tyflopedagogowie to specjaliści, którzy pracują z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi z problemami wzrokowymi, pomagając im w nauce czy rozwijaniu umiejętności społecznych i samodzielności.

Czym dokładnie zajmuje się tyflopedagog?

  • Edukacja – tyflopedagogowie uczą osoby niewidome i niedowidzące w szkołach specjalnych lub integracyjnych. Pomagają w dostosowywaniu materiałów dydaktycznych i korzystaniu z technologii wspomagających naukę.
  • Wsparcie emocjonalne – tyflopedagogowie pomagają również swoim podopiecznym radzić sobie z wyzwaniami emocjonalnymi związanymi z utratą wzroku. Wspierają ich w budowaniu pewności siebie i rozwijaniu pozytywnego podejścia do życia.
  • Doradztwo dla rodziny i nauczycieli – specjaliści z zakresu tyflopedagogiki współpracują z rodzinami osób niewidomych i niedowidzących oraz z nauczycielami. Pomagają w adaptacji przestrzeni domowej i szkolnej, aby była bardziej dostępna dla osób z problemami wzrokowymi.

Więcej na temat tyflopedagogiki przeczytasz tutaj: https://epedagog.edu.pl/aktualnosci/co-to-jest-tyflopedagogika-2/.

Jak zostać tyflopedagogiem?

Jeśli wiążesz swoją przyszłość zawodową z tyflopedagogiką, to jednym z najlepszych pomysłów jest zapisanie się na kurs z zakresu tyflopedagogiki. Jest on dedykowany przede wszystkim osobom mającym przygotowanie pedagogiczne – pedagogom i nauczycielom, którzy nie posiadają jednak kwalifikacji do pracy z dziećmi z dysfunkcjami narządu wzroku. Jego ukończenie i uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu końcowego pozwala otrzymać dokumentację zgodną z rozporządzeniem MEiN.

Kurs kwalifikacyjny z zakresu tyflopedagogiki – najlepsza inwestycja

Kurs kwalifikacyjny z zakresu tyflopedagogiki to inwestycja, która otwiera nowe możliwości zawodowe i pozwala na lepsze zrozumienie potrzeb osób niewidomych i niedowidzących. Jego program jest zgodny z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz został opracowany w taki sposób, aby wyposażyć słuchaczy w kompleksową wiedzę z zakresu pedagogiki specjalnej oraz anatomii, fizjologii i patologii wzroku.

Co znajdziesz w programie z zakresu tyflopedagogiki? W trakcie kursu trwającego 270 godzin omawiane są takie zagadnienia jak:

  • psychologiczne podstawy rewalidacji dzieci niewidomych i słabowidzących,
  • orientacja w przestrzeni,
  • rehabilitacja widzenia, brajlowskie metody porozumiewania się,
  • metodyka nauczania i wychowania dzieci niewidomych i słabo widzących.
(Artykuł Sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%