Zamknij

Ulga na prototyp – ile można zyskać w 2025?

art. sponsorowany + 10:52, 26.03.2025 Aktualizacja: 10:52, 26.03.2025

W ostatnich latach system fiskalny w Polsce przeszedł duże zmiany. Przedsiębiorcy, inwestujący w innowacje, mogą liczyć na nowe, atrakcyjne rozwiązanie podatkowe – ulgę na prototyp. To mechanizm wzorowany na rozwiązaniach francuskich, jednak w przeciwieństwie do swojego zagranicznego odpowiednika jest dostępny dla wszystkich firm. Zobacz, jakie warunki musisz spełnić, aby skorzystać z tej ulgi i ile możesz zaoszczędzić w 2025 roku.

Ulga na prototyp – kto może skorzystać?

Ulga jest kierowana do firm wprowadzających na rynek lub wytwarzających nowe produkty, które stanowią efekt prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Uprawnionymi do skorzystania z tej preferencji są:

  • przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym lub według skali podatkowej;

  • podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółki komandytowe oraz spółki jawne).

Ulga na prototyp a B+R – to nie to samo!

Chociaż obie preferencje mają na celu wspieranie innowacyjności przedsiębiorstw, to ich zakres oraz sposób działania są zupełnie odmienne. Ulga badawczo-rozwojowa dotyczy wydatków ponoszonych na etapie tworzenia nowego rozwiązania i jego testowania w warunkach laboratoryjnych lub pilotażowych, natomiast ulga na prototyp jest jej naturalnym przedłużeniem, które pozwala wykorzystać efekty prac badawczo-rozwojowych do wprowadzenia na rynek nowych produktów.

Czym jest ulga na prototyp i ile możesz zaoszczędzić?

Przedsiębiorcy, uprawnieni do skorzystania z ulgi na prototyp, mogą odliczyć od podstawy opodatkowania 30% kosztów poniesionych na produkcję próbną oraz wprowadzenie nowego produktu na rynek. Maksymalna kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć 10% dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej (w przypadku podatników PIT) oraz 10% dochodu z innych źródeł niż zyski kapitałowe (w przypadku podatników CIT).

Jak rozumieć produkcję próbną? Zgodnie z art. 26ga. Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych to etap rozruchu technologicznego produkcji, który nie wymaga wykonywania dalszych prac projektowych czy inżynieryjnych. Jego celem jest przeprowadzenie testów przed rozpoczęciem produkcji. Pod pojęciem wprowadzenia nowego produktu na rynek rozumie się natomiast wszelkie działania związane z opracowaniem dokumentacji niezbędnej do uzyskania zezwoleń dla produktu powstałego w wyniku prowadzonych prac badawczo-rozwojowych.

Co można odliczyć w ramach ulgi na prototyp?

Jak już wspomnieliśmy, preferencja daje możliwość odliczenia dwóch kategorii wydatków – kosztów produkcji próbnej oraz kosztów wprowadzenia nowego produktu na rynek. Co dokładanie zalicza się do tych kosztów?

W przypadku produkcji próbnej będą to:

  • nabycie lub koszt wyprodukowania fabrycznie nowych środków trwałych;

  • wydatki poniesione na modernizację środka trwałego, niezbędnego do uruchomienia produkcji próbnej;

  • nabycie koniecznych materiałów i surowców.

Koszty wprowadzenia nowego produktu obejmują m.in.

  • badania,

  • ekspertyzy,

  • zgromadzenie dokumentacji do uzyskania certyfikatu;

  • homologacja,

  • znak CE,

  • znak bezpieczeństwa,

  • badania cyklu życia produktu.

To oczywiście nie wszystkie kategorie wydatków. Ulga na prototyp daje wiele możliwości odliczeń, a warunkiem jest rzeczywiste poniesienie kosztów produkcji próbnej i wprowadzenia produktu na rynek.

Rozliczenie ulgi na prototyp – to musisz wiedzieć!

Ulga na prototyp daje Ci możliwość obniżenia zobowiązań podatkowych, ale wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy, ile naprawdę można zaoszczędzić, korzystając z tej preferencji. Jeżeli masz wątpliwości, czy poniesione wydatki kwalifikują się do skorzystania z ulgi lub masz trudności z interpretacją przepisów prawa, skorzystaj z pomocy doradcy podatkowego.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%