Zespół Szkół Elektrycznych we Włocławku od lat cieszy się opinią jednej z najbardziej nowoczesnych i prężnie rozwijających się szkół technicznych w regionie.
O tym, co wyróżnia „Elektryka” na tle innych placówek, jakie kierunki czekają na uczniów w nowym roku szkolnym i dlaczego warto tu rozpocząć swoją zawodową przygodę, rozmawiamy z dyrektorem szkoły, Piotrem Człapińskim.
Zespół Szkół Elektrycznych we Włocławku ma do zaoferowania bogatą ofertę edukacyjną. Proponujemy naukę w zawodach takich jak: technik elektryk, technik elektronik, technik informatyk oraz w najnowszych - technik programista i technik automatyk. Nasze zawody cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży oraz charakteryzują się wielkim zapotrzebowaniem rynku pracy.
W ubiegłym roku włocławski Elektryk obchodził swoje 50-lecie. Przez cały czas funkcjonowania przykładamy dużą wagę do praktycznego wymiaru kształcenia. Wszystkie zawody, w których kształcimy skoncentrowane są wokół królowej nauk jaką jest matematyka. Warto zaznaczyć, że mamy bardzo dobre wyniki zdawalności egzaminów maturalnych oraz zawodowych. W tym roku nasze Technikum nr 4 jako jedyna szkoła zawodowa we Włocławku uzyskało w ogólnopolskim rankingu edukacyjnym Perspektywy 2025 tytuł „Brązowej Szkoły”.
Każdego roku uczniowie odnoszą liczne sukcesy zarówno w konkursach jak i olimpiadach. Najwięcej laureatów oraz finalistów mamy w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Olimpiada ta realizowana jest pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W tym roku mamy także finalistę Olimpiady Wiedzy Technicznej. Czekamy na kolejne wyniki. Mamy także osiągnięcia w programowaniu, cyberbezpieczeństwie, w konkursach matematycznych oraz fizycznych, a także we współzawodnictwie sportowym. Na przestrzeni ostatnich lat we wcześniej wspomnianych edycjach ogólnopolskiego rankingu edukacyjnego Perspektywy uzyskaliśmy właściwie wszystkie tytuły - od Brązowej, Srebrnej, aż po Złotą Szkołę.
Mamy zawarte liczne umowy o współpracy z firmami, które powodują m in. możliwości realizacji praktyk uczniowskich, tworzenie oraz rozbudowę pracowni patronackich, w których znajdują się stanowiska pracy stosowane w przemyśle. Dzięki współpracy z firmami uczniowie poznają zasady projektowania oraz wydruku 3D, obsługi skanerów 3D, programowania i obsługi dronów oraz programowania robotów.
Dzięki współpracy z firmami nasi uczniowie poznają inteligentne systemy instalacji elektrycznych, nowoczesne systemy monitoringu i alarmowe, uczą się zagadnień z elektromobilności, głównie pod względem układów zasilania, poznają nowoczesne metody montażu i napraw pakietów elektronicznych, w tym zawierających komponenty działające w przestrzeni kosmicznej. Dla wyróżniających się uczniów w nauce lokalne firmy fundują okazałe nagrody.
Dodatkowo na wyposażeniu pracowni elektrycznych znajdują się panele fotowoltaiczne oraz turbina wiatrowa, które służą jako laboratorium do wykonywania licznych pomiarów z zakresu odnawialnych źródeł energii. Uczniowie mają również możliwość nauki programowania sterowników PLC. Jako jedyni w regionie posiadamy pracownię wysokich napięć 110 kV. Powszechnym staje się umiejętność korzystania ze sztucznej inteligencji. W przyszłym roku szkolnym jako nowość w zawodzie technik informatyk planujemy wprowadzać e-sport, gdzie w treści kształcenia będziemy wplatać dodatkowe zajęcia z projektowania, animacji, modelowania przestrzennego oraz testowania gier komputerowych.
Zespół Szkół Elektrycznych we Włocławku bierze udział w licznych projektach. Obecnie realizowany jest projekt unijny pn. „Dostosowanie kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy”. Jest to ambitny projekt, który powoduje rozwój dodatkowy uczniów oraz wzmacnia bazę dydaktyczną szkoły. Zrealizowaliśmy sporą liczbę projektów Fundacji Anwil. Ostatnio w ramach olimpiady "Zwolnieni z Teorii" w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku zrealizowany został projekt pn. "(Nie)bezpieczne surfowanie". Jest to inicjatywa, która ma na celu zwiększenie świadomości mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego w temacie cyberbezpieczeństwa. W czasie realizacji projektu nasi uczniowie wsparci przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji odbyli szereg spotkań z uczniami szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, studentami szkół wyższych oraz z seniorami. W wyniku tego zdobyli nagrodę Brązowego Wilka. Ponadto uczeń – lider projektu wziął udział w szkoleniu AI, które odbyło się w warszawskiej siedzibie Microsoftu. Uczeń wyłoniony został na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzonej przez pracowników Microsoftu – zakwalifikowany został jako 1 z 20 uczestników z całej Polski.
Mamy nowoczesną i cały czas udoskonalaną bazę dydaktyczną. Posiadamy dwadzieścia pracowni zawodowych w tym prawie połowę stanowią pracownie patronackie. Przyszli technicy elektrycy część zajęć praktycznych odbywają w Centrum Kształcenia Praktycznego we Włocławku. Myślę, że posiadamy najlepszą w regionie bazę sportową, w której skład wchodzą: nowoczesna pełnowymiarowa sala sportowa, siłownia, parkur, salę do ćwiczeń CrossFit, kompleks boisk Orlik, korty tenisowe, bieżnia lekkoatletyczna oraz coś czego nie ma jak dotąd żadna szkoła w regionie – pływalnia szkolna. Część tych obiektów powstała w ramach realizacji budżetów obywatelskich miasta Włocławka, co świadczy, że społeczność szkolna musiała wykazać się dużym zaangażowaniem. Pozostałe modernizacje wynikły z wsparcia organu prowadzącego szkołę tj. Urzędu Miasta Włocławek. Za to wszystko ślę gorące podziękowania.
Warto wspomnieć, że jeszcze w tym roku będziemy tworzyć nową pracownię automatyki.
Nasi uczniowie mogą rozwijać się, biorąc udział w licznych kołach zainteresowań. Są to m. in. dodatkowe zajęcia z obszaru automatyki przemysłowej, wynalazczości, odnawialnych źródeł energii, przygotowujące do egzaminów na uprawnienia energetyczne SEP, zajęcia z tzw. obszaru nauk ścisłych, społecznych oraz sks-y. Od wielu lat prężnie działa Szkolny Klub Europejski „Eurotron” oraz zespół muzyczny. Mnóstwo zajęć tematycznych odbywa się w bibliotece oraz czytelni szkolnej. Szkoła bierze udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. W ciągu roku nasza młodzież bierze udział w licznych programach profilaktycznych oraz tematycznych. Uczniowie wraz nauczycielami tworzą wystawy okolicznościowe, w których dzielą się różnymi ważnymi informacjami.
Rynek pracy cały czas potrzebuje fachowców, a my staramy kształcić ich najlepiej jak potrafimy. Branża elektryczna, elektroniczna, informatyczna oraz automatyczna nieustannie rozwija się, a programowanie jest nieodzownym elementem naszego życia. To nasze potrzeby powodują pojawianie się nowych programów, które ułatwiają życie. Takim elementem może być program do nawigacji po budynku szkolnym, którzy stworzyli nasi uczniowie kształcący się w zawodzie technik programista. Ułatwia to młodszym kolegom funkcjonowanie w budynku szkoły. Jest taki pomysł aby pisać programy pod potrzeby lokalnych firm.
Szkoła doradza uczniom w wytyczaniu dalszej ścieżki rozwoju zawodowego, np. poprzez organizację spotkań z przedstawicielami różnych firm oraz branż, w tym także służb mundurowych. Nasz absolwent ma otwartą ścieżkę rozwoju zarówno do studiowania jak i do podjęcia pracy. Obecnie pracę mogą zaleźć zarówno we Włocławku, a także w okolicach. Najpopularniejsze nadal są politechniki, ale nasi absolwenci podejmują również naukę we Włocławku. Mamy podpisaną umowę o współpracy z Państwową Akademią nauk Stosowanych we Włocławku, dzięki czemu możemy korzystać z pokazów w laboratoriach Centrum Nauk Technicznych i Nowoczesnych Technologii.
Aby osiągnąć sukces nie trzeba być geniuszem – cierpliwa i wytrwała praca przynosi efekty, tak więc zapraszam tegorocznych ośmioklasistów i ich rodziców do zapoznania się z ofertą edukacyjną włocławskiego „Elektryka”.