Zamknij

Windykacja należności – pojęcie i rodzaje

14:27, 26.04.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 14:28, 26.04.2023
pixabay pixabay

Windykacja należności – z tym pojęciem spotkało się wielu przedsiębiorców. Opóźnienia w spłacie faktur zdarzają się bowiem bardzo często i są nieodzownym elementem prowadzenia działalności. Jak prowadzić windykację? Jakie rodzaje windykacji można wyróżnić? 

Co to jest windykacja należności? 

Windykację należności należy rozumieć jako ogół czynności, które są podejmowane w celu odzyskania długu. Co ważne, wszystkie one muszą być zgodne z prawem. Choć wśród wielu dłużników pokutuje przekonanie, że jej wszczęcie może skutecznie popsuć kontakty z kontrahentami, warto pamiętać, że odzyskiwanie należnych, zaległych wierzytelności jest prawem każdego podmiotu. Jeżeli kontrahent opóźnia się ze spłatą długu i nie próbuje rozwiązać sytuacji polubownie, wydaje się być ponadto oczywistym, że relacje biznesowe nie są poprawne. Jeżeli jednak w toku prowadzonej windykacji, podejmuje on próby spłacenia należnych wierzytelności, jej podjęcie nie wyklucza współpracy w przyszłości.  

Rodzaje windykacji 

Mając na uwadze różne kryteria, wyróżnić można wiele rodzajów windykacji. Zalicza się do nich m.in.: 

  • windykację miękką, 
  • windykację twardą, 
  • windykację polubowną, 
  • windykację sądową, 
  • windykację egzekucyjną. 

Windykacja miękka podejmowana może być przez samego wierzyciela lub przez działającą na jego zlecenie firmę windykacyjną. Sprowadza się ona do podejmowania takich działań jak próby kontaktu telefonicznego, listownego lub mailowego z dłużnikiem i przypominanie o zaległych wierzytelnościach. Windykacja twarda, która podobnie jak windykacja miękka może być podejmowana samodzielnie lub przy udziale wyspecjalizowanej firmy, rozpoczyna się, gdy pierwsze próby polubownego załatwienia sprawy nie przynoszą rezultatów. Będą to zatem wezwania do zapłaty o charakterze przedsądowym, ale też zgłoszenie wpisu do rejestru dłużników. Windykacją twardą jest także skierowanie sprawy na drogę sądową. 

Windykacja polubowna to ogół czynności podejmowanych przez wierzyciela samodzielnie lub z pomocą firmy windykacyjnej, które poprzedzają windykację sądową. Może ona przyjąć formę windykacji miękkiej lub twardej, ważne aby była nastawiona na załatwienie sprawy bez udziału sądu. W jej toku możliwe są także negocjacje warunków spłaty długu pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem. 

Windykacja sądowa to etap, który rozpoczyna się złożeniem do sądu pozwu o zapłatę celem odzyskania należnych wierzytelności. Co ważne, powinna ona zostać poprzedzona windykacją polubowną. Uzyskanie prawomocnego nakazu zapłaty pozwala zaś na wszczęcie kolejnego rodzaju windykacji tj. windykacji egzekucyjnej. Prowadzona jest ona przez komornika, który podejmuje przewidziane przepisami prawa działania zmierzające do wyegzekwowania zaległych należności. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%