Zamknij

Suplementy i odżywki dla sportowców - Rodzaje odżywek białkowych - Czym zastąpić odżywkę białkową?

art. sponsorowany + 00:00, 14.05.2023

Odżywki dla sportowców stanowią sporą część rynku spożywczego - oferują je sklepy internetowe, szeroki wybór zapewniają także sklepy stacjonarne. Odżywkami i suplementami diety dla sportowców wspomagają się nie tylko kulturyści, ale także sportowcy innych dyscyplin - poznaj ich rodzaje i sprawdź czym możesz je zastąpić w kuchni - nie brakuje produktów o zawartości białka na poziomie ok. 20%, a nawet więcej!

Suplementy diety - czym są i w jakim celu się je stosuje?

Suplementy diety i odżywki, wbrew powszechnej opinii, nie są ani lekami, ani środkami dopingującymi ani środkami wpływającymi istotnie na zmianę funkcji układów w ciele człowieka.  W myśl prawa suplementem diety jest środek spożywczy (żywność), a ich zastosowanie ma na celu uzupełnienie (w żadnym przypadku zastąpienie) codziennej diety, która powinna być urozmaicona i oparta o niskoprzetworzone produkty spożywcze. Suplementy diety w Polsce podlegają prawu żywnościowemu, a kontrolę nad ich sprzedażą i jakością sprawuje Główny Inspektorat Sanitarny. Oficjalnie nie opracowano osobnych kategorii/podkategorii odżywek dla sportowców, ich skład i zastosowanie pretenduje jednak do sięgania przede wszystkim przez grono osób aktywnych fizycznie, 

Odżywki białkowe - wyjątkowe pod wieloma względami

Suplementacja  białkiem kojarzy się głównie z poprawą regeneracji i wspomaganiem anabolizmu mięśniowego. Włączanie do codziennej diety odżywek obfitujących w aminokwasy ma za zadanie zwiększyć dobową podaż białka. Nie są to jednak wyłącznie składowe diety dla sportowców. Mogą one zastępować/stanowić uzupełnienie produktów konwencjonalnych przy komponowaniu wysokobiałkowych potraw/przekąsek lub zwiększać walory odżywcze gdy chcemy poszerzyć asortyment przygotowywanych przez nas fit-deserów.

Odżywki białkowe - rodzaje

Podstawowy podział odżywek i suplementów diety opartych o wyizolowane proteiny może wyglądać następująco:

  • odżywki białkowe oparte o proteiny odzwierzęce
  • odżywki białkowe oparte o proteiny roślinne

Oczywiście ten podział nie wyczerpuje możliwości i nie przedstawia pełnej gamy jaką może oferować rynek. Sięgnijmy więc głębiej by zadbać o szczegółowe dane:

Odżywki roślinne są odpowiednie dla wegan, nie powinny zawierać w swoim składzie surowców odzwierzęcych. Oparte być mogą o białka soi, konopi, grochu, ryżu, często stanowią także mieszanki różnych źródeł dla lepszego składu aminokwasowego produktu mającego wspierać cele treningowe.

Odżywki odzwierzęce to m.in. albuminy jaja, białka wołowe i drobiowe, jednak najpowszechniejsze pozostają odżywki dla kulturystów i sportowców (choć nie tylko) oparte o białka mleka - najpopularniejszym jest koncentrat białka serwatkowego (wpc), najwyższa jakość charakteryzuje także izolat (WPI) i hydrolizat (WPH) - białka te zawierają dużą ilość aminokwasów rozgałęzionych, charakteryzuje je kompleksowy skład odpowiedni dla organizmu poddawanego rozmaitym przeciążeniom. Szeroki wybór protuktów opartych o nbiałka mleka uzupełnia dodatkowo białko kazeinowe - wolno wchłanialne, które przynosi wymierne korzyści osobom pragnącym uzyskać większą sytość lub przyspieszać jej pojawienie się. Może też przyczynić się do powstania gęstego puddingu.

Oba typy odżywek są czasem wzbogacane w bcaa lub kreatynę (najkorzystniej gdy formą kreatyny jest monohydrat) , nie jest to jednak wyznacznikiem ich jakości. Odwiedzając sklep z odżywkami postaraj się dobrać wśród suplementów diety dla sportowców produkt, który  będzie odpowiedni dla Twoich wymagań. Każdy dobry sklep z odżywkami i suplementami (coraz częściej także sklepy internetowe) oferuje fachowe doradztwo i szeroki wybór. Nie zawsze tanie odżywki będą najlepsze, choć najniższa cena nie oznacza zawsze gorszej jakości.

Dietetyczne zastępniki odżywek białkowych

Odżywki to oczywiście jedynie uzupełnienie zdrowego i aktywnego trybu życia. Ich uzupełnieniem są produkty wysokobiałkowe - z pomocą przychodzą nam mięsa, ryby, jaja, nabiał, podroby, ale także rośliny stączkowe, orzechy i zboża!

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%