Lekarze i specjaliści już od kilku lat głośno alarmują: na zaburzenia snu cierpi już ponad połowa dorosłych Polaków [1]. Za problemy z zaśnięciem i częste wybudzanie się ze snu w wielu przypadkach odpowiedzialne są choroby somatyczne i zaburzenia psychiczne, ale zdarza się, że u podłoża problemów leży niewłaściwa pozycja do spania. Jakie są najlepsze pozycje do spania, czy można spać na boku i czy to, na którym boku śpimy, wpływa na nasze zdrowie?
Zasadniczo lekarze i fizjoterapeuci są zgodni co do tego, że najlepsza, prawidłowa pozycja do spania to po prostu spanie na plecach. To właśnie wtedy nasze ciało – przede wszystkim układ kostny i mięśniowy – mogą odpocząć w swoim naturalnym ułożeniu.
U osób dorosłych śpiących na plecach mięśnie kręgosłupa ulegają rozluźnieniu, a jednocześnie zmniejsza się nacisk na klatkę piersiową. Taka pozycja sprzyja też odpowiedniemu oddychaniu, ponieważ pozwala rozluźnić się drogom oddechowym. Krótko mówiąc, spanie na plecach zmniejsza ryzyko wystąpienia zwyrodnień kręgosłupa i chorób układu oddechowego. Ponadto w największym stopniu zmniejsza ponadto ryzyko wystąpienia zgagi.
Generalnie spanie na plecach jest lepsze niż inne pozycje do spania – taki wypoczynek najlepiej sprzyja rozluźnieniu i regeneracji. Jednak w niektórych sytuacjach wskazane może być spanie na boku. Dotyczy to przede wszystkim osób zmagających się z problemami z drogami oddechowymi: bezdechem sennym, chrapaniem czy astmą. Przy takich dolegliwościach i spaniu na plecach do organizmu może nie być dostarczana wystarczająca ilość tlenu.
Nie pozostaje jednak bez znaczenia to, na którym boku śpimy. Spanie na lewym boku jest zalecane z kilku powodów:
Jak prawidłowo spać? Pamiętaj, że na komfort snu mają wpływ indywidualne preferencje i przyzwyczajenia i jeśli czujesz, że dana pozycja Ci służy, nie zmieniaj jej na siłę. Z drugiej strony, jeżeli nie możesz się wyspać mimo zmian pozycji, zastanów się nad zmianą materaca i stosuj zasady higieny snu. Przy sporadycznych, krótkotrwałych zaburzeniach snu można stosować dodatkowo tabletki na spanie Noctis Noc, jednak takie leki z doksylaminą bez wiedzy lekarza można stosować nie dłużej niż kilka dni. Problemy ze snem mogą wynikać z chorób somatycznych i zaburzeń psychicznych, dlatego jeśli bezsenność utrzymuje się dłużej, udaj się do lekarza.