Zamknij

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

09:53, 16.04.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:54, 16.04.2020

Istnieje kilka sposobów zabezpieczenia się przed ciążą. Najbardziej klasycznym rozwiązaniem, stosowanym przez większość par, są prezerwatywy dostępne w różnych odmianach. Oprócz nich równie wysoką popularnością cieszą się jednak tabletki antykoncepcyjne. Na rynku dostępne są środki tego typu przeznaczone dla kobiet. Jakie są ich rodzaje i jak one działają?

Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych dla kobiet

Istnieją dwie zasadnicze odmiany tabletek antykoncepcyjnych - środki jednoskładnikowe oraz środki dwuskładnikowe. Te pierwsze zawierają w swoim składzie jeden składnik zmniejszający możliwość zajścia w ciążę. Zwykle jest to gestagen. Ich atutem jest to, że mogą je z powodzeniem stosować kobiety, które niedawno urodziły dziecko i karmią je piersią. Nie szkodzą one bowiem dziecku ani nie zaburzają produkcji mleka. Tabletki dwuskładnikowe oprócz podstawowego składnika takiego jak gestagen, mają w swoim składzie także pochodne estrogenów. Wpływa to na ich skuteczność działania.

Tabletki antykoncepcyjne dla kobiet - zasada działania

Działanie większości tabletek antykoncepcyjnych dostępnych na rynku opiera się o podobne mechanizmy. Mają one za zadanie zahamować owulację. Dzięki zastosowanym w nich środkom chemicznym nie dochodzi do uwalniania się z jajników kobiety komórek jajowych. Skutkiem tego jest brak możliwości zapłodnienia. Innym efektem działania tabletek antykoncepcyjnych u kobiet jest zmiana śluzu w szyjce macicy. Skutkiem tego zmienia on swoją konsystencję. Dzięki temu, że staje się on bardziej lepki i gęsty, nie jest on już tak bardzo przepuszczalny dla plemników. Utrudnia on zatem ich poruszanie się w szyjce macicy, kiedy dojdzie do wytrysku nasienia. Jest to zatem kolejne zabezpieczenie przed zajściem kobiety w ciążę. Tak duże utrudnienia dla plemników sprawiają, że przy właściwym zażywaniu tabletek przez kobietę, szanse zajścia w ciążę w przypadku regularnie uprawianego seksu, są znacznie obniżone.

Należy przy tym pamiętać o tym, że inaczej zażywa się tabletki jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Te pierwsze stosuje się nieprzerwanie przez 28 dni, o tej samej godzinie, a po skończeniu jednego opakowania od razu rozpoczyna się kolejne. Tabletki dwuskładnikowe dostępne są natomiast w opakowaniach obejmujących środki z hormonami lub środki z hormonami i bez hormonów. W pierwszej sytuacji tabletki stosuje się przez 21 dni i robi się 7 dni przerwy, natomiast w drugim przypadku przez 21 dni kobieta musi spożywać tabletki antykoncepcyjne, które są hormonalnie czynne, by następnie przez 7 kolejnych dni stosować tzw. placebo, czyli środek niezawierający hormonów.

Tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn - przyszłość antykoncepcji

Obecnie trwają także zaawansowane prace nad opracowaniem tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn. W pigułkach tego typu, które wkrótce powinny się pojawić już na rynku, znajdować się będą kombinacje hormonów takich jak testosteron, progesteron, androgen, zmniejszających ilość produkowanego nasienia. Takie tabletki są już po testach na grupie 100 mężczyzn w wieku od 18 do 50 lat, a ich wyniki można uznać już teraz za obiecujące. W toku testów okazało się także, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych przez mężczyzn nawet przez cały miesiąc bez przerwy nie wpływa negatywnie na organizm, a przede wszystkim na pracę wątroby i nerek oraz na poziom cholesterolu i wagę.

Warto zatem obserwować sytuację na rynku środków antykoncepcyjnych. Już wkrótce możliwości zabezpieczenia się w trakcie seksu, będą znacznie większe niż dotychczas.

Źródło: Tabletki Antykoncepcyjne - Jak działają, Medyk.Online

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%