Zamknij
REKLAMA

Jak zdobyć wykształcenie i dobry zawód bez matury?

11:18, 22.06.2022 | materiał partnera

Bez matury również możesz zarabiać naprawdę dobre pieniądze, a praca dawać ogromną satysfakcję. W wielu zawodach, na których przedstawicieli ciągle jest spory popyt na rynku pracy, liczą się przede wszystkim umiejętności praktyczne i specjalistyczna wiedza. W jaki sposób można je zdobyć? Jakie zawody bez matury są dobrze płatne, a także przyszłościowe? Przedstawiamy najważniejsze informacje o tym, jak zdobyć wykształcenie oraz ciekawą pracę w każdym wieku, bez zdania matury!

Dobra praca bez matury – wystarczy rok (lub dwa)!

Osoby posiadające dużą wiedzę oraz umiejętności praktyczne są na rynku pracy tak samo potrzebne, jak te z wyższym wykształceniem. Obie grupy tych kandydatów do pracy mogą zarabiać dobre pieniądze i czuć się równie pewnie, myśląc o swojej przyszłości – wiedząc, że z pewnością znajdą zatrudnienie. Żeby zdobyć konkretny zawód, wystarczą maksymalnie dwa lata, a w wielu przypadkach tylko rok, nauki w zaocznej szkole policealnej dla dorosłych.

Ten rodzaj szkół oferuje kompleksowe nauczanie teorii oraz praktyki potrzebnej do wykonywania określonej pracy. Wiele spośród dostępnych kierunków jest darmowych, można zatem zwiększyć swoje kwalifikacje całkowicie bezpłatnie i w krótkim czasie. Przykładem szkoły, która oferuje wiele ciekawych kierunków policealnych, jest szkoła Żak: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne. W jej przypadku słuchacze biorą udział w zajęciach, które w pełni przygotowują ich do wykonywania wybranego zawodu, a także pozwalają zdobyć potrzebne certyfikaty.

Dobrze płatne zawody po szkole policealnej – branża medyczna

Wybór zawodów, w przypadku których umiejętności oraz wiedza praktyczna mają dużo większe znaczenie od zdanej matury lub posiadania wykształcenia wyższego, jest naprawdę spory. Co ciekawe, dobrze płatne zawody po szkole policealnej obejmują również prace wykonywane w ramach służby zdrowia – uczą ich tak zwane szkoły medyczne. A to przecież jedna z branż, która wyjątkowo mocno kojarzy się z koniecznością ukończenia wieloletnich studiów. I ta oczywiście w dalszym ciągu dotyczy lekarzy czy chirurgów, jednak w przychodniach, szpitalach i gabinetach lekarskich równie potrzebni są opiekunowie medyczni, higieniści stomatologiczni czy technicy sterylizacji medycznej. A to już zawody, do których studia nie są wymagane.

Ciekawa i przyszłościowa praca bez matury

Jaką jeszcze pracę można dostać bez matury? Szkoły policealne przygotowują między innymi do objęcia obowiązków asystenta osoby niepełnosprawnej, opiekuna osoby starszej i opiekuna w domu pomocy społecznej. Każdy z tych zawodów jest i zawsze będzie niezwykle potrzebny, a także w ogromnym stopniu przyczynia się do pomocy innym ludziom – to zatem praca z misją. Można również łączyć swoje życie zawodowe z pasją, wybierając takie kierunki, jak florysta, technik architektury krajobrazu, fryzjer czy technik usług kosmetycznych.

Wśród dobrze płatnych zawodów po szkole policealnej warto także wyróżnić te idealne dla osób, które świetnie czują się w otoczeniu liczb, dokumentów, aktów prawnych czy książek. Jeśli myśl o zakurzonych aktach kojarzy Ci się z przyjemnym zapachem i organizacją, która zwyczajnie Cię uspokaja, to technik archiwista może być kierunkiem idealnym dla Ciebie. Z kolei osoby dobrze rozumiejące język urzędowy i chcące np. przyczynić się do przyznawania dotacji unijnych mogą pójść w stronę technika administracji.

Możliwości na znalezienie dobrej pracy bez matury są naprawdę ogromne!

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%